VARŠAVA, BRATISLAVA. Minulý štvrtok sa pred budovou poľského parlamentu stretli tisíce ľudí na „proteste slobodných Poliakov“ proti „diktatúre sily a lámania práva vládou Donalda Tuska“. Pred Sejmom vystúpil aj líder opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński a hovoril o tom, že nová Tuskova vláda má spolu s Európskou úniou „plán na likvidáciu Poľska“.
Mesiac po tom, čo koalícia vedená Donaldom Tuskom prevzala z rúk PiS vládu nad Poľskom, sa odovzdanie moci javí ako problematické a chaotické. Ľudia nominovaní predchádzajúcou vládou stále zastávajú viaceré kľúčové posty, zmeny zákonov môže blokovať prezident a Tuskovi ministri v niektorých krokoch balansujú na hrane zákona.
Navyše pozornosť vyvoláva aj zatýkanie bývalých ministrov a štátnych tajomníkov, spojené s hladovkou aj bizarnými obvineniami o „autobusovom puči“. Snaha o odpolitizovanie štátnej televízie sa zase zmenila na boj o vysielacie vlny aj okupáciu štúdií.
V článku sa dozviete
- ako prebiehalo zatýkanie v prezidentskom paláci a kde bol vtedy prezident Duda,
- prečo poslal súd exministra do väzenia,
- ako právny chaos vytvára v Poľsku dvojvládie,
- prečo označil súd snahu o zmeny v médiách za protiústavné.
Ustlali im v paláci
Ešte v novembri bol Mariusz Kamiński zo strany Právo a spravodlivosť (PiS) ministrom vnútra a Maciej Wasik jeho štátnym tajomníkom. O pár týždňov neskôr Najvyšší súd rozhodol, že pre pozemkovú kauzu z roku 2007, v ktorej im poľský prezident Andrzej Duda udelil v roku 2015 milosť, majú obaja nastúpiť na dva roky do väzenia.
Obaja sa aj s prezidentom Dudom minulý utorok postavili pred prezidentským palácom pred médiá a hovorili o tom, že Poľsko smeruje k totalite. V tom čase už na nich čakala polícia. Zamestnanci paláca preto dostali pokyn, aby v prezidentskom apartmáne prichystali izby pre dvoch hostí. Duda podľa denníka Gazeta Wyborcza dostal neoficiálne informácie o tom, že polícia do paláca nevstúpi.
Podvečer prezident odišiel na prijatie bieloruskej opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej vo svojom druhom varšavskom sídle, zámočku Belveder. Kým bol Duda v Belvederi, polícia vstúpila do prezidentského paláca a Kamińského a Wasika zatkla.
Východ z Belvederu pôvodne v tom čase zablokoval pokazený autobus varšavskej MHD, čo podľa prezidentskej kancelárie spôsobilo, že prezident nestihol zabrániť zatknutiu dvojice politikov. Líder opozičnej krajne pravicovej strany Konfederacja Krysztof Bosak dokonca povedal, že takéto konanie pripomína „konanie tajných služieb“.
Denník Gazeta Wyborcza neskôr zistil, že „autobusový puč“, ako ho priaznivci PiS nazvali, sa nekonal a prezidentovi šoféri už predtým cez chodník prešli a zaparkovali na inom mieste.
Podstrčená korupcia a hladovka
Kamińského a Wasika poslal ešte v roku 2015 súd na tri roky do väzenia za pozemkovú kauzu z roku 2007. Obaja politici, vtedy vo vedení Protikorupčného úradu, prekročili svoje právomoci a snažili sa zdiskreditovať jedného z koaličných partnerov PiS vo vtedajšej vláde.
Kamiński navyše v čele úradu používal kontroverzné metódy na odhaľovanie korupcie – napríklad falošné núkanie peňazí poslancom.