NEW YORK. Palestínčania umierajú každý deň v preplnených nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré sa nedokážu vysporiadať s desaťtisícami ľudí zranenými pri izraelskej vojenskej ofenzíve. V stredu to povedal Sean Casey zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Dvaja zdravotníci, ktorí nedávno opustili Gazu po týždňoch práce v tamojších nemocniciach, opísali, ako sa preťažení lekári snažia zachrániť životy tisícok zranených ľudí uprostred kolabujúcich nemocníc, ktoré sa zmenili na improvizované utečenecké tábory.
Sean Casey z WHO, ktorý nedávno opustil Pásmo Gazy po piatich týždňoch snahy získať viac personálu a zásob do 16 čiastočne fungujúcich nemocníc na tomto území, povedal na tlačovej konferencii OSN, že vidí „naozaj hroznú situáciu v nemocniciach“, pričom dodal, že zdravotnícky systém skolaboval zo dňa na deň.

Nemocnica Al-Šífa, kedysi popredná nemocnica v Gaze so 700 lôžkami, sa obmedzila na liečbu iba núdzových prípadov a je plná tisícok ľudí, ktorí utiekli zo svojich domovov a teraz žijú na operačných sálach, chodbách a schodoch, povedal Casey.
„Doslova päť alebo šesť lekárov alebo sestier“ denne navštevujú stovky pacientov, povedal Casey, väčšinou so život ohrozujúcimi zraneniami, a na podlahe bolo „toľko pacientov, že ste sa sotva mohli pohnúť bez toho, aby ste niekomu nestúpili na ruky alebo nohy“.
Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy riadenom militantným hnutím Hamas odhaduje, že zranených je 60-tisíc ľudí, pričom denne pribúdajú ďalšie stovky zranených.
Na inom tlačovom brífingu doktorka Seema Džiláni, pediatrička a hlavná technická poradkyňa Medzinárodného záchranného výboru pre núdzové zdravie, povedala, že toto je najextrémnejšia situácia, akú kedy videla, pokiaľ ide o rozsah, závažnosť zranení a počet trpiacich detí.