SME

Čína pod Siovým vedením trpí. Je slabšia, ako sa zdalo

Tento rok je pre čínsku ekonomiku kritický.

Li Čchiang, čínsky premiér, na 54. výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose. Li Čchiang, čínsky premiér, na 54. výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose. (Zdroj: Laurent Gillieron/Keystone via AP)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Pred šiestimi rokmi sa čínsky prezident Si Ťin-pching vydal na svoju poslednú cestu do švajčiarskeho Davosu, aby sa zúčastnil na každoročnom stretnutí svetových elít v horách. Jeho prejav, ktorý vtedy predniesol zhromaždeným hodnostárom na Svetovom ekonomickom fóre, bol pozoruhodný z dvoch dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prvé: Si označil Čínu pod jeho vedením za strážcu medzinárodného poriadku, vzor globalizácie a liberalizmu voľného obchodu a za odporcu sebazničujúceho, nacionalistického protekcionizmu.

SkryťVypnúť reklamu

A po druhé: do inaugurácie Donalda Trumpa zostávalo iba niekoľko dní a Si mohol hrať rolu zodpovedného človeka v čase, keď sa Davos pripravoval na to, že globálnu politiku zachváti Trumpovo motto „Amerika na prvom mieste“.

Teraz nám aktuálne udalosti pripomínajú, čo sa zmenilo a čo nie. Výrazné víťazstvo Trumpa na volebnom zhromaždení v Iowe zdôraznilo, aký veľký tieň bude jeho osoba vrhať na Spojené štáty a svet v nadchádzajúcich mesiacoch.

V Davose medzičasom hlavná čínska delegácia znervóznila amerických partnerov. Čínsky premiér Li Čchiang využil svoj utorkový plenárny prejav na to, aby hlásal záväzky Pekingu v oblasti medzinárodnej komunity a prosperity, pričom zdôraznil potrebu udržať globálne dodávateľské reťazce „stabilné a hladké“.

Momentálne je však pozícia Číny na svetovej scéne výrazne odlišná. Si bezohľadným potlačením politických slobôd v Hongkongu upriamil pozornosť na čoraz autoritárskejší charakter režimu. Čiastočne aj vďaka Trumpovi je teraz menej zriedkavé, že politici na Západe sa kyslo vyjadrujú o celom projekte globalizácie a konkrétne lamentujú nad spôsobmi, akými Peking manipuluje s pravidlami cestnej premávky vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

A samotná Čína je slabšia, ako sa zdalo v roku 2017. Vo svojom novoročnom príhovore Si priznal „protivetry“, ktorým čelí čínska ekonomika uprostred štrukturálneho spomalenia, za ktoré môžu slabší vývoz, slabnúci dopyt, rastúca nezamestnanosť a zneistení investori.

„Niektoré podniky prežívali ťažké obdobie. Niektorí ľudia mali problém nájsť si prácu a uspokojiť svoje základné potreby,“ povedal Si a prisľúbil „skonsolidovať a posilniť dynamiku“ oživenia čínskeho hospodárstva. To sa však ľahšie povie, ako urobí.

Ochabnutý rast

Li povedal publiku v Davose, že čínsky HDP vzrástol približne o 5,2 percenta, čo zodpovedá päťpercentnému cieľu, ktorý si Peking stanovil v predchádzajúcom roku - aj keď oveľa pomalšie ako tempo rastu krajiny pred pandémiou. Očakáva sa, že Čína si podobný cieľ stanoví aj na budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keď je v porovnaní s rozvinutými ekonomikami silný, minuloročný cieľ bol pre Čínu najnižší za posledné desaťročia,“ vysvetľujú Financial Times.

„Po tom, čo v roku 2022 ekonomiku potrápili tvrdé lockdowny, analytici hovorili, že bude ľahké cieľ dosiahnuť, ale vláda bola nútená zvýšiť fiškálnu podporu po tom, ako rast v polovici roka ochabol.“

Dramatický odlev zahraničných investícií predstavuje prekvapivú zmenu v obraze Číny. „Čínske firmy investujú viac v zahraničí ako zahraničné firmy v Číne a zdá sa, že zahraničné firmy teraz vôbec nechcú investovať v Číne,“ poznamenal David Lubin z Chatham House.

„Za tri mesiace do septembra stiahli zahraničné firmy z krajiny kapitál vo výške dvanásť miliárd dolárov, čo sa stalo prvýkrát za celú generáciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Li využil svoju príležitosť v Davose na to, aby sa prihovoril zahraničným podnikom a vyhol sa ďalšej potenciálne rozdeľujúcej rétorike a postojom v súvislosti s vojnami na Ukrajine a Blízkom východe. Vedie však ťažký boj, keďže Siov tvrdý etatizmus a zásahy proti súkromným podnikom strašia zahraničný kapitál a dokonca aj domácich investorov, zatiaľ čo si čínski spotrebitelia uťahujú opasky a čínska mládež čelí rekordnej nezamestnanosti.

Čína zápasí so súborom vzájomne prepojených výziev. „Vlečúci sa pokles cien nehnuteľností, ktorý poškodzuje dôveru spotrebiteľov a investície, zvýšená kontrola aktivít zahraničných spoločností v Číne a regulačné zásahy do úspešných odvetví súkromného sektora, ako sú technológie a vzdelávanie,“ uviedol Jason Douglas z Wall Street Journal.

SkryťVypnúť reklamu

„Prízrak deflácie, ako aj rastúce úrokové sadzby v USA tiež zohrali úlohu pri vysávaní peňazí z Číny.“

Iluzórna vízia

V Davose - kde čínsky vzostup často oslavovali a obdivovali politici a finančníci - sa v súčasnosti Peking zdal takmer ako chorý muž svetovej ekonomiky. Šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová v rozhovore s novinármi vyzvala Čínu, aby uskutočnila významné reformy.

„Čína potrebuje štrukturálne reformy, aby pokračovala v otváraní ekonomiky, aby vyvážila model rastu viac smerom k domácej spotrebe, čo znamená vytvoriť väčšiu dôveru ľudí, aby nešetrili, ale viac míňali,“ povedala Georgievová.

Analytici sledujú, akými opatreniami chce Si zmeniť fiškálnu a menovú politiku. „Tento rok je pre čínsku ekonomiku kritický v tom zmysle, že deflácia by sa mohla dostať do bludného kruhu,“ povedal pre Financial Times Robin Xing, hlavný ekonóm pre Čínu v Morgan Stanley.

SkryťVypnúť reklamu

Čínsky prezident medzitým zápasí s problémami aj na iných frontoch. Medzi nimi sú dôsledky prezidentských volieb na Taiwane, v ktorých zvíťazil najmenej želaný kandidát Číny - a tretie po sebe idúce funkčné obdobie Demokratickej pokrokovej strany, ktorá sa otvorenejšie stavia proti Pekingu a je nepriateľská voči Siovej rétorike o prípadnom zjednotení s pevninou.

Orgány komunistickej strany po voľbách na Taiwane opätovne využili starý Siov prejav z roku 2022, v ktorom čínsky prezident povedal, že Peking musí urobiť viac pre „rozvoj a posilnenie vlasteneckých síl na Taiwane, ktoré sú za zjednotenie“.

To je typický žargón, ktorým si Čína chce získať srdcia a mysle bežných taiwanských voličov – prísľubom užších ekonomických väzieb s Čínou. Podľa údajov agentúry Bloomberg poukázal Si na to, ako môže zdravý čínsky súkromný sektor popohnať Taiwan k jeho susedovi nachádzajúcemu sa za prielivom. Vzhľadom na utrpenie Číny pod Siovým vedením je však takáto vízia rovnako iluzórna ako kedykoľvek predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 922
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 965
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 407
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 631
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 585
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 494
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 923
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Róbert Mak sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v dueli ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava v 1. zápase semifinále Slovnaft Cupu.

Odveta semifinále Slovnaft Cupu je na programe v utorok 15. apríla v Trnave.


a 1 ďalší
Tomáš Zigo prekonáva brankára Pavla Kantora v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Tri zo štyroch gólov padli až v záverečnej desaťminútovke.


a 1 ďalší
Neilson Powless a za ním Wout van Aert v závere klasiky Dwars door Vlaanderen 2025.

Vo vedúcej štvorčlennej skupine boli traja cyklisti tímu Visma, ale napokon neuspeli.


a 1 ďalší
Momentka zo zápasu Stará Ľubovňa Redfox FC - FC ŠTK 1914 Šamorín v 17. kole II. ligy.

Šamorín sa po víťazstve posunul na 9. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu