LONDÝN. Poslanci dolnej komory britského parlamentu v stredu večer prijali kontroverzný zákon o vyhosťovaní migrantov do Rwandy.
Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o politické víťazstvo premiéra Rishiho Sunaka, ktorý tak zmaril pokus o vzburu v rámci svojej väčšiny.
Za návrh hlasovalo 320 poslancov, proti nemu sa vyslovilo 276 zákonodarcov.
Schválený text teraz poputuje na hlasovanie do Snemovne lordov, kde však vláda nemá väčšinu.
Očakáva sa, že členovia tejto snemovne pravdepodobne preskúmajú návrh zákona a predložia niekoľko pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, čím sa však začne ďalší "boj" s vládou. Legislatívu môžu blokovať aj právne námietky.
Ak tento zákon bude predsa len schválený, britskí sudcovia budú musieť na Rwandu nazerať ako na bezpečnú tretiu krajinu. Vláda by zasa nemusela brať do úvahy časti medzinárodnej a britskej legislatívy v oblasti ľudských práv.
Návrh zákona, ktorý v stredu schválila Dolná snemovňa, je odpoveďou britského premiéra na rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva z konca minulého roka, že deportácia žiadateľov o azyl do Rwandy je podľa medzinárodného práva nezákonná - podľa súdu by im tam hrozilo zlé zaobchádzanie a mohli by ich odtiaľ poslať späť do krajín pôvodu.
Rwandský azylový plán spočíva v tom, že niektorí žiadatelia o azyl prichádzajúci do Spojeného kráľovstva by boli počas päťročného súdneho konania poslaní do Rwandy, kde by sa spracúvali ich žiadosti.
V prípade úspechu by im mohol byť v Rwande udelený štatút utečenca a umožnený pobyt. V opačnom prípade by mohli požiadať o usadenie sa v Rwande z iných dôvodov alebo žiadať azyl v inej "bezpečnej tretej krajine".
Britská vláda tvrdí, že tento plán by odradil ľudí od príchodu do Spojeného kráľovstva na malých lodiach cez Lamanšský prieliv.
Minulý rok sa takto cez Lamanšský prieliv do Británie na vratkých plavidlách dostalo približne 30-tisíc žiadateľov o azyl.
Úrady však naďalej aj registrujú prípady, keď ilegálni prisťahovalci takúto plavbu neprežijú - posledný zaznamenali počas minulého víkendu, keď pri pokuse dostať sa na Britské ostrovy zahynuli piati ilegálni migranti.