Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Iránske islamské revolučné gardy podľa vyhlásení zverejnených štátnymi médiami vypálili balistické rakety na ľudí, o ktorých tvrdia, že sú členmi skupiny Islamský štát v Sýrii a na izraelské špionážne stanovište v irackom regióne Kurdistan.
Kurdskí predstavitelia popreli tvrdenia o úderoch v meste Irbil na severe Iraku a uviedli, že zahynuli štyria civilisti a šesť ďalších bolo zranených.
Útoky spolu s novými údermi USA proti militantom v Jemene, ktorých podporuje Irán, prichádzajú uprostred stupňujúceho sa napätia na Blízkom východe v súvislosti s izraelskou vojnou v Gaze a rastúcimi obavami z konfliktu v celom regióne. Militantné skupiny napojené na Irán od útoku Hamasu na Izrael 7. októbra zintenzívnili útoky na americké a izraelské ciele, ale až do pondelka sa Teherán priamej účasti na bojoch väčšinou vyhýbal.
Podľa vyhlásenia Revolučných gárd údery v Sýrii zasiahli „veliteľov a hlavných agentov“, ktorí stáli za dvoma výbuchmi začiatkom tohto mesiaca v meste Kermán, pri ktorých zahynulo najmenej 95 ľudí. K zodpovednosti za útok v Kermáne sa prihlásila skupina Islamský štát a iránski predstavitelia prisľúbili potrestanie páchateľov.
V Iraku rakety zasiahli „špionážnu centrálu“ izraelskej spravodajskej agentúry Mossad, ktorá bola využívaná na plánovanie „teroristických“ činov proti Iránu, uvádza sa vo vyhlásení Revolučných gárd. Irackí a kurdskí predstavitelia tieto tvrdenia popreli. Tlačová kancelária izraelského premiéra sa k tvrdeniam Iránu odmietla vyjadriť.
V článku sa dočítate:
- o výzvach na stiahnutie amerických zložiek z Iraku,
- kde došlo k útokom,
- prečo sa chce Irán pomstiť.
Použitie zámienky
V utorok iracký premiér Mohammed Shia al-Sudani označil útok na Irbil za „akt agresie proti Iraku a za prekážku historických vzťahov s Iránom“. Prisľúbil, že „prijme všetky právne a diplomatické opatrenia na reakciu“.
Mnohí Iračania považujú pretrvávajúcu prítomnosť amerických síl v krajine za čoraz viac destabilizačný prvok. Od vypuknutia vojny medzi Izraelom a Hamasom sa zvýšili výzvy na ich stiahnutie. Sudání povedal, že sa obáva, že iné krajiny by mohli použiť americké jednotky ako zámienku na eskaláciu súčasnej krízy.
V Iraku je nasadených približne 2 500 amerických vojakov, ktorí majú zabrániť Islamskému štátu v opätovnom získaní územia v tejto krajine a v susednej Sýrii. Pentagón uviedol, že neplánuje ich stiahnutie.
Kurdská regionálna bezpečnostná rada uviedla, že iránske sily „vždy používajú nepodložené zámienky na útok na Irbil“. Vo vyhlásení dodala, že hlavné mesto irackého Kurdistanu sa nachádza v „stabilnom regióne a nikdy nebolo hrozbou pre žiadnu stranu“.
„Ide o hrubé porušenie suverenity regiónu Kurdistan a Iraku a federálna vláda a medzinárodné spoločenstvo nesmú pri tomto zločine mlčať,“ uviedla rada.
Irak po úderoch odvolal svojho veľvyslanca z Teheránu, uviedlo v utorok vo vyhlásení iracké ministerstvo zahraničných vecí s tým, že si v súvislosti s útokom predvolalo iránskeho najvyššieho diplomata v Bagdade a odovzdalo mu protestnú nótu.
Podpredseda regionálneho parlamentu Kurdistanu Hemin Hawrami povedal, že pri útoku zomrel iracký podnikateľ a jeho rodina. Masrúr Barzání, predseda vlády Kurdistanu, útok odsúdil a na sociálnych sieťach uviedol, že v nasledujúcich dňoch bude spolupracovať s medzinárodnými spojencami, „aby zastavili tieto brutálne útoky“.
Sľúbená pomsta
K útoku došlo v oblasti na okraji Arbílu v blízkosti budovy amerického konzulátu, ktorá je vo výstavbe.
Iránska raketová salva nasledovala po sérii eskalujúcich útokov v posledných týždňoch. Irán prisľúbil, že sa pomstí za zabitie vysokého dôstojníka Revolučných gárd v Sýrii minulý mesiac. Spojené štáty v decembri uskutočnili v Bagdade letecké útoky zamerané na Iránom podporované militantné skupiny spojené s útokmi na americké sily.
Podľa amerických predstaviteľov Spojené štáty v utorok podnikli novú sériu útokov na húsijských militantov v Jemene, čo je najnovšia snaha odradiť bojovníkov napojených na Irán od útokov na obchodné lode v Červenom mori. Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amirabdollahian v pondelok varoval Spojené štáty a ich spojencov pred útokom na Jemen.
V Iraku a Sýrii nebol terčom útoku žiadny americký personál alebo zariadenia, uviedla hovorkyňa Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller uviedol, že Spojené štáty „dôrazne odsudzujú dnešné útoky Iránu v Arbíle a vyjadrujú sústrasť rodinám zabitých“.
„Sme proti bezohľadným raketovým útokom Iránu, ktoré podkopávajú stabilitu Iraku,“ uviedol Miller vo vyhlásení.
Podľa údajov Pentagónu americké jednotky v Iraku a Sýrii čelili od 17. októbra najmenej 131 útokom militantných skupín podporovaných Iránom.
Pri samostatnom incidente v utorok protiteroristické sily v Kurdistane uviedli, že zostrelili tri „bombami naložené drony“, ktoré sa pokúšali zaútočiť na americkú vojenskú základňu neďaleko medzinárodného letiska v Arbíle, v oblasti, ktorá bola opakovane napadnutá šiitskými militantmi podporovanými Iránom. Žiadna skupina bezprostredne neprevzala zodpovednosť za neúspešný útok.
K tejto správe prispel aj Alex Horton.