Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Rebríček najsilnejších a najslabších pasov sveta zverejnený tento týždeň ukazuje, že rozdiely v globálnej mobilite sú „väčšie ako kedykoľvek predtým“, uviedla v tlačovej správe spoločnosť Henley & Partners, ktorá zoznam každoročne zverejňuje.
Podľa rebríčka majú pasy krajín z najvyšších priečok - zväčša bohatých štátov Európy - prístup do viac ako 190 destinácií bez víz.
Krajiny na konci rebríčka - zvyčajne krajiny s nízkymi príjmami na globálnom Juhu - majú, naopak, prístup len do 28 destinácií.
Zoznam založený na údajoch Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy poukazuje na realitu pasového privilégia: Pre niektorých je pas kľúčom, ktorý otvára svet, pre iných je skôr zámkou. Tu je rebríček.
V článku sa dočítate:
- že bohatstvo domovskej krajiny zohráva pri cestovaní rolu,
- ako terorizmus súvisí s vízami,
- ktoré štáty zaznamenali najdramatickejšie zmeny.
Najsilnejšie pasy
Bezproblémové cestovanie bez víz je podľa rebríčka dostupné ľuďom s európskym pasom alebo občanom jednej z hŕstky vysokopríjmových ázijských krajín.
Štyri členské štáty EÚ - Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Španielsko - sa tento rok posunuli na vrchol zoznamu a pridali sa k Japonsku a Singapuru, ekonomickým veľmociam, ktoré dominovali svetovým rebríčkom pasov v posledných piatich rokoch.
Spojené štáty, ktoré boli na čele rebríčka pred desiatimi rokmi, si udržali siedme miesto, na ktorom sa umiestnili Kanada a Maďarsko.
Trevor Williams, bývalý hlavný ekonóm banky Lloyds, uviedol, že najnovšia správa opäť zvýrazňuje „spojenie vyššej hospodárskej výkonnosti s bezvízovým prístupom“.
Slovenský pas
- Slovensko sa v rebríčku v roku 2024 umiestnilo na 9. mieste spolu s Lotyšskom a Slovinskom.
- Občania týchto krajín majú bezvízový prístup do 186 krajín sveta.
1. Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Singapur a Španielsko majú bezvízový vstup do 194 destinácií.
2. Fínsko, Južná Kórea a Švédsko majú bezvízový vstup do 193 destinácií.
3. Rakúsko, Dánsko, Írsko a Holandsko majú bezvízový vstup do 192 destinácií.
4. Belgicko, Luxembursko, Nórsko, Portugalsko a Spojené kráľovstvo majú bezvízový vstup do 191 destinácií.
5. Grécko, Malta a Švajčiarsko majú bezvízový vstup do 190 destinácií.
Najslabšie pasy
Podľa spoločnosti Henley & Partners, ktorá poskytuje poradenstvo bohatým ľuďom v oblasti pobytu a občianstva prostredníctvom investícií, sa cestovné obmedzenia celosvetovo znížili, pričom priemerný počet destinácií, ktoré môžu cestovatelia navštíviť bez víz, sa od roku 2006 takmer zdvojnásobil.
Nie všetky krajiny však z tohto zvýšeného prístupu profitovali a nerovnosť medzi bohatými a chudobnejšími krajinami sa prehĺbila.
V novom zozname za rok 2024 sú z piatich krajín na konci rebríčka štyri zároveň medzi desiatimi krajinami, ktoré sú podľa Globálneho indexu terorizmu najviac postihnuté terorizmom, a všetky majú za sebou nedávny ozbrojený konflikt.
Holandskí profesori Henk van Houtum a Annelies van Uden v dokumente z roku 2021 prirovnávajú víza k „papierovým väzniciam“ a píšu, že „bohaté krajiny vylučujú tých, ktorí sú považovaní za ekonomické alebo bezpečnostné riziko, najmä chudobné krajiny sveta“. Takéto politiky umožňujú tomu, čo nazývajú „globálnou aristokraciou, ktorá je v zásade určená narodením“, uzavrieť „globálnu podtriedu, a to z diaľky“.
1. Afganistan má bezvízový vstup do 28 destinácií.
2. Sýria má bezvízový vstup do 29 destinácií.
3. Irak má bezvízový vstup do 31 destinácií.
4. Pakistan má bezvízový vstup do 34 destinácií.
5. Jemen má bezvízový vstup do 35 destinácií.
Najdramatickejšie zmeny
K zmenám v mobilite pasov dochádza, keď krajiny pridávajú alebo rušia vízovú povinnosť pre cestujúcich iných štátnych príslušníkov.
Kanada napríklad minulý rok otvorila bezvízový styk s 13 novými krajinami, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo oznámilo, že v reakcii na nárast počtu žiadostí o azyl na hraniciach zavedie vízovú povinnosť pre Hondurasanov.
Spojené arabské emiráty zaznamenali najväčší posun v sile za posledné desaťročie, keď poskočili z 55. na 11. miesto a pridali „pôsobivých“ 106 destinácií do bezvízového styku, uviedla spoločnosť Henley & Partners.
Výrazný posun zaznamenali aj Čína a Ukrajina, ktoré za posledných desať rokov získali 21 destinácií pre bezvízový vstup.