Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Bob Ray sa v minulosti zúčastňoval na republikánskych volebných zhromaždeniach v Iowe, no tento rok už na ne nebude môcť prísť. Ray je nevidiaci a v štáte, kde sú cesty zasypané snehom a štát sužujú mínusové teploty, sa v pondelok na výber prezidentského kandidáta nemá ako dostať.
„Mám 75 rokov a večer sa mi nebude chcieť ísť von,“ povedal.
Pre niektorých sú volebné zhromaždenia v Iowe príkladom demokracie, spájajú komunity a umožňujú bežným voličom nadviazať kontakt s kandidátmi, ktorí budú o rok možno riadiť krajinu. Pre iných sú zastaraným systémom, kde tí, ktorí sa pre zdravotné postihnutie, pracovnú zmenu, prasknutú pneumatiku, starostlivosť o dieťa, extrémne počasie alebo iné faktory nemôžu zúčastniť, nemajú šancu.
Voliči musia byť v pondelok o 19.00 h centrálneho času vo svojich volebných okrskoch, kde si vypočujú prejavy zástupcov kandidátov, vyplnia hlasovacie lístky a ak chcú, budú sledovať sčítavanie hlasov. Predčasné hlasovanie ani hlasovanie bez účasti voličov nie je povolené, s výnimkou malého počtu slúžiacich vojakov.
Volebné zhromaždenia sa v štátoch začali konať na začiatku 19. storočia ako spôsob voľby delegátov, ktorí budú štát zastupovať na celoamerických straníckych zjazdoch. V 70. rokoch 20. storočia sa spopularizovali primárky, no Iowa zostala pri svojich volebných zhromaždeniach. Za posledné polstoročie si tento štát získal pozornosť kandidátov a médií tým, že usporadúva prvú nominačnú prezidentskú súťaž v krajine.
Vo väčšine štátov USA sa konajú primárky, ktoré umožňujú účasť väčšiemu počtu ľudí, pretože voličstvo môže odovzdať hlasovacie lístky kedykoľvek sa im to v deň volieb hodí – alebo často ešte predtým, a to prostredníctvom hlasovania poštou alebo v predčasných voľbách.
V článku sa dočítate:
- o histórii volebných zhromaždení v USA,
- rozdiel medzi volebnými zhromaždeniami a primárkami,
- o výhodách a nevýhodách volebných zhromaždení,
- o diskriminácii zdravotne znevýhodnených ľudí,
- ako môžu volebné zhromaždenia pomôcť Trumpovi.
Nestačia len bilbordy a známe meno
Demokrati sú voči volebným zhromaždeniam čoraz kritickejší a v Iowe tento rok volia v primárkach poštou. Hlasovanie sa končí v marci.
Republikáni v Iowe naďalej zostávajú pri volebných zhromaždeniach a tvrdia, že tento proces sa osvedčil aj v prípade nepriaznivého počasia.
Hoci zhromaždenia v Iowe sťažujú účasť vo voľbách, majú svoje výhody, uviedla Rachel Paine Caufieldová, profesorka politológie na Drakovej univerzite.
Kandidáti podľa nej musia nadviazať kontakt s voličmi tak, aby tí boli ochotní urobiť ďalšie kroky, ktoré si volebné zhromaždenia vyžadujú. Vzhľadom na štruktúru volebných zhromaždení a postavenie Iowy ako prvého štátu v krajine – prinajmenšom medzi republikánmi – kandidáti opakovane štát navštevujú a organizujú malé podujatia, kde sa s voličmi môžu podeliť o svoje postoje. Iowa sa tak stáva skúšobnou pôdou a úspešní kandidáti zisťujú, že ich kampane to posilňuje, povedala Caufield.
„Bez tohto procesu je pre kandidátov s veľkými peniazmi a dobre známym menom oveľa jednoduchšie len tak priplávať, spustiť množstvo reklám na drahom mediálnom trhu, ovládnuť rozhlasové vlny a získať tak veľkú podporu,“ povedala. „V Iowe sa to nemôže stať. Víťazstvo si tam vyžaduje viac.“
Iowský systém síce umožňuje občanom často sa stretávať s kandidátmi, ale zároveň vedie aj k nižšej volebnej účasti. V roku 2016 sa na republikánskych alebo demokratických volebných zhromaždeniach zúčastnilo len 15,7 percenta oprávnených voličov.
O týždeň nato sa podľa údajov, ktoré si zaznamenal profesor politológie z Floridskej univerzity Michael McDonald, zúčastnila na primárkach v štáte New Hampshire viac ako polovica oprávnených voličov. V mnohých iných štátoch, kde sa konali primárky, sa v tom roku pohybovala volebná účasť okolo 30 percent, čo je viac ako dvojnásobok účasti v Iowe.
O čo sa hrá
Len pred niekoľkými týždňami sa republikáni v Iowe chválili, že by na tohtoročných volebných zhromaždeniach mohla padnúť rekordná účasť. V posledných dňoch však očakávania zmiernili priamo úmerne so zhoršujúcou sa predpoveďou počasia.
Osoby, ktoré sú nevidiace, odkázané na invalidné vozíky alebo majú iné zdravotné problémy, čelia pri účasti na volebných zhromaždeniach osobitným problémom, uviedli bojovníci za práva osôb so zdravotným postihnutím.
Na primárky dohliadajú štáty, pričom musia dodržiavať federálne zákony. Tie vyžadujú, aby boli volebné miestnosti a spôsoby hlasovania prístupné každému. Volebné zhromaždenia riadia politické strany a nemusia spĺňať rovnaké požiadavky ako primárky.
Niektorí voliči potrebujú na volebných zhromaždeniach pomoc pri označovaní volebných lístkov, ale volebné miestnosti nie sú vybavené takou technológiou, aká je v štátoch s primárkami. Mnohí nemajú možnosť dostať sa do volebných miestností a späť. „Vo vidieckych oblastiach je doprava v noci v podstate nulová,“ povedala Brooke Lovelaceová z Iowy.
Demokrati v Iowe prešli na poštové primárky po tom, ako Národný výbor Demokratickej strany zmenil svoj nominačný plán. Rita Hartová, predsedníčka Demokratickej strany v Iowe, vtedy uviedla, že chcela zaviesť „inkluzívny“ proces.
Republikáni v Iowe zostali verní volebným zhromaždeniam a republikáni v iných štátoch vyzvali na preskúmanie zavedenia volebných zhromaždení, aby sa zabezpečilo, že Donald Trump bude môcť kandidovať aj v prípade, že prehrá právne námietky a bude vyradený z primárok.
Republikánska strana v Iowe v piatok odporučila účastníkom volebných zhromaždení, aby brali do úvahy nebezpečné počasie, ktoré zasiahlo štát, a dali si dostatok času na bezpečný príchod do svojich volebných miestností. Kush Desai, hovorca iowskej Republikánskej strany, uviedol, že strana už predtým uskutočnila volebné zhromaždenia v mrazivých teplotách a tento rok nebude meniť prístup.
„V konečnom dôsledku sú obyvatelia Iowy dobre aklimatizovaní na zimu a chápu, o čo sa v našej krajine hrá,“ uviedol v písomnom vyhlásení.
Nominačné plány
Iowčania riskujú, že prídu o pozornosť, ktorá sa na nich upriamuje, ak sa volebných zhromaždení vzdajú aj republikáni. New Hampshire má napríklad štátny zákon, podľa ktorého sa tam musia konať primárky ako prvé, a Iowa môže uskutočniť svoje nominačné súperenie skôr, pretože využíva volebné zhromaždenia. Ak by prešla na primárky, mohla by stratiť svoje prvenstvo v Republikánskej strane.
Jon Moss, 43-ročný obyvateľ predmestia Des Moines, sa plánuje zúčastniť na volebnom zhromaždení. Povedal, že tento proces vníma ako príležitosť „skutočného zapojenia sa do svojej komunity“, a to najmä preto, že tí, ktorí sa na ňom zúčastňujú, sú veľmi dobre informovaní.
„Pokiaľ ide o demokratický proces, toto je asi to najbližšie, čo som kedy videl,“ povedal Moss.
Karen Kedrowská, profesorka politológie na Štátnej univerzite v Iowe, uviedla, že volebné zhromaždenia a štýl kampane, ktorý si vyžadujú, umožňujú voličom klásť kandidátom náročné otázky a vypočuť si od ostatných voličov, čo si myslia o ich možnostiach. Interakcia s kandidátmi a ostatnými voličmi „prispieva k zdravému občianstvu“, povedala.
Na volebných zhromaždeniach v Iowe sa môžu voliči registrovať vo svojich volebných okrskoch, čo umožňuje ľuďom rozhodnúť sa na poslednú chvíľu, či sa na nich zúčastnia. Túto možnosť voliči v niektorých štátoch nemajú, pretože sa v nich vyžaduje, aby sa ľudia zaregistrovali na hlasovanie niekoľko týždňov pred primárkami, povedala Kedrowská.
Jan Felthousová, učiteľka na dôchodku, ktorá žije v meste Ely na východe Iowy, sa vo štvrtok bola pozrieť na podujatí bývalej veľvyslankyne OSN a kandidátky Nikki Haleyovej v Cedar Rapids. Sedemdesiatšesťročná Felthousová povedala, že sa pravdepodobne zúčastní na volebných zhromaždeniach, ale želá si, aby sa v štáte konali primárky.
„Myslím si, že volebné zhromaždenie je trochu mätúce,“ povedala. „Takže by som radšej išla len voliť.“
Ďalší účastník podujatia, Kent Kluver, povedal, že nepovažuje iowský systém za dokonalý, ale páči sa mu, že kandidáti tak musia prísť do štátu, ktorý by inak mohli ignorovať. A v ten večer, keď sa zhromaždenia konajú, si rád osobne vypočuje ostatných republikánov, ktorí strávili mesiace navštevovaním predvolebných podujatí a štúdiom informácií o kandidátoch.
„Toto oddeľuje smotanu od mlieka,“ povedal 68-ročný poľnohospodársky manažér na dôchodku. „Myslím, že ľudia, ktorí chcú ísť do toho, ktorí sú motivovaní, tu budú. A tí, ktorí sú vlažní, tu nebudú.“
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej