TCHAJ-PEJ. Nový taiwanský prezident Laj Čching-te a jeho predchodkyňa Cchaj Jing-wen sa stretli s neoficiálnou delegáciou americkej vlády.
"Som vďačný za silnú podporu USA pre taiwanskú demokraciu, ktorá demonštruje úzke a pevné partnerstvo medzi Taiwanom a Spojenými štátmi. Pre Taiwan to má veľký význam," povedal Laj Čching-te.
Ďalej uviedol, že sloboda a demokracia sú pre taiwanský ľud tým najcennejším a sú to tiež základné hodnoty, ktoré Taiwan a Spojené štáty zdieľajú.
Cchaj Jing-wen označila návštevu americkej delegácie za „veľmi významnú“ a označila ju za dôkaz úzkeho partnerstva medzi Washingtonom a Tchaj-pejom.
Členmi americkej delegácie sú okrem iných bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley, bývalý námestník ministra zahraničných vecí James Steinberg a šéfka Amerického inštitútu na Taiwane Laura Rosenbergerová.
V prezidentských voľbách jednoznačne zvíťazil doterajší viceprezident Lai Čching-te, známy aj pod menom William Lai, ktorý je takisto členom vládnucej Demokratickej pokrokovej strany. V predvolebnej kampane oznámil, že bude pokračovať v politike svojej predchodkyne a presadzovať nezávislosť Taiwanu od Číny.

Peking po voľbách na Taiwane uviedol, že ich výsledok nezabráni „znovuzjednoteniu Číny“. Peking vníma Taiwan ako odštiepeneckú provinciu, ktorá by sa mala opäť zjednotiť s pevninskou Čínou, čo chce v prípade potreby dosiahnuť aj vojensky.
Americká vláda pred voľbami oznámila, že po nich vyšle do Tchaj-peja „neoficiálnu delegáciu“, aby vyjadrila „dôležitosť silného, neoficiálneho partnerstva“.
Hoci USA sú blízkym spojencom Taiwanu a podporujú ho aj vojensky, zastávajú politiku jednej Číny, v rámci ktorej uznávajú vládu v Pekingu ako jediného zástupcu Číny.
Čína uviedla, že je zásadne proti akýmkoľvek stretnutiam oficiálnych delegácií Spojených štátov a Taiwanu.
"Čína vždy dôrazne odmietala akékoľvek oficiálne výmeny medzi Spojenými štátmi a Taiwanom, a rozhodne sa postavila proti tomu, aby Spojené štáty akýmkoľvek spôsobom a pod akoukoľvek zámienkou zasahovali do záležitostí Taiwanu," povedala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na pravidelnej tlačovej konferencii.
"Naliehame na Spojené štáty, aby si uvedomili mimoriadnu komplexnosť a citlivosť taiwanskej otázky, aby dodržiavali politiku jednej Číny... a aby opäť potvrdili opakované vyhlásenia amerických lídrov, ktorí uviedli, že nepodporujú nezávislosť Taiwanu," konštatovala ďalej čínska hovorkyňa.
Washington by mal podľa nej dodržiavať svoje záväzky týkajúce sa Taiwanu a nemal by vysielať nesprávne signály separatistickým silám na Taiwane. Sobotňajšie prezidentské voľby na Taiwane zároveň označila za "miestnu záležitosť Číny".
Americká delegácia navštívila Taiwan aj v roku 2016 po prvom víťazstve Cchaj Jing-wen vo voľbách. Čína následne prerušila s Tchaj-pejom všetku komunikáciu na vysokej úrovni, keďže nová prezidentka a jej strana hovorili o „nezávislom Taiwane“.