REYKJAVÍK. Sopečná aktivita pri islandskom mestečku Grindavík sa po mesiaci opäť obnovila.
Decembrová erupcia síce vytvorila takmer štyri kilometre dlhú puklinu a láva počas prvej noci vystreľovala až do výšky sto metrov, erupcia však samotné rybárske mestečko juhozápadne od Reykjavíku neohrozila.
Nová erupcia ho môže zničiť – došlo k nej len päťdesiat metrov od okraja Grindavíku a láva už počas nedeľného poobedia zasiahla prvé domy. Vulkanická puklina sa vytvorila okolo tretej hodiny ráno, len pár hodín predtým z mesta evakuovali asi sto obyvateľov.
"Na oboch stranách hrádzí, ktoré sa začali stavať severne od Grindavíku, sa otvorila trhlina," uviedli úrady. Na webe sa v priamom prenose dá pozorovať prasklina, v ktorej buble oranžová láva a vyteká von. Ide o piatu sopečnú erupciu na Islande za dva roky, predchádzajúca sa odohrala 18. decembra v rovnakom regióne.
Do mesta sa ľudia vrátili
Grindavík má približne 4000 obyvateľov, ktorých pred poslednou erupciou preventívne evakuovali už 11. novembra. Asi sto ľudí sa vrátilo v posledných týždňoch domov, v sobotu však museli svoje domovy rýchlo opustiť.

"Len sa pozriete na svoj dom v pozadí a necítite sa dobre," vraví pre Iceland Monitor Hlynur Sæberg Helgason, ktorý žije s rodinou len kúsok od novovzniknutej trhliny. "Ostáva len dúfať, že táto trhlina nebude mať toľko sily a vyčerpá sa predtým, ako láva zasiahne náš dom," dodáva.
Benedikt Halldórsson z Islandského meteorologického úradu tvrdí, že erupcia po vzniku druhej trhliny dosiahla istú rovnováhu a láva z nej tečie pomerne pomaly. Ak bude erupcia pokračovať súčasným tempom, láva by mohla prúdiť rýchlosťou približne sto metrov za hodinu.
Zemetrasenia aj prepadliny
Seizmická aktivita začala na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu narastať už 25. októbra, keď v oblasti zaznamenali vyše tisíc zemetrasení. Najsilnejšie zemetrasenie s magnitúdom 5,3 zasiahlo okolie Grindavíku 10. novembra, pričom trhliny poškodili aj cesty v meste.
Po dvoch mesiacoch od prvej evakuácie mesta došlo k erupcii pukliny neďaleko populárnych geotermálnych kúpeľov Blue Lagoon. Láva však mesto neohrozila a sopečná aktivita po pár dňoch ustala.
Na Islande je 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe. Ostrov leží na atlantickom hrebeni, kde sa spája euroázijská a severoamerická tektonická doska.