TAIWAN. Prezidentské voľby na Taiwane vyhral v sobotu vládny kandidát a súčasný viceprezident William Lai, vyplýva z výsledkov po sčítaní viac ako 90 percent okrskov.
Druhý v poradí, kandidát opozície Chou Jou-i, ktorý presadzuje zlepšenie vzťahov s Pekingom, uznal porážku.
Víťazstvo pre demokraciu
"Taiwan dosiahol víťazstvo pre demokratické spoločenstvo," povedal v prvom prejave po voľbách Lai. "Taiwanský ľud úspešne odolal snahám vonkajších síl ovplyvniť naše voľby," dodal so zrejmým odkazom na Peking.
Lai, ktorý sa úradu prezidenta ujme v máji, tiež sľúbil, že jeho snahou bude najmä udržať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive. Jeho vláda sa ale bude snažiť "nahradiť konfrontáciu dialógom", povedal. Lai už pred voľbami vyhlásil, že dúfa v obnovenie dialógu s Čínou, čo ale Peking odmietol. Povedal, že bude brániť Taiwan pred "pokračujúcimi hrozbami a zastrašovaním zo strany Číny".
Šesťdesiatštyriročný Lai, ktorý stojí na čele vládnej Demokratickej pokrokovej strany (DPP), získal podľa BBC ako prvý kandidát v prezidentských voľbách na Taiwane päť miliónov hlasov. K voľbám mohlo ísť vyše 19,5 milióna z približne 24 miliónov obyvateľov Taiwanu.
Ako reaguje Čína
Peking Laia označuje za vážne nebezpečenstvo kvôli jeho snahe o ďalšie presadzovanie medzinárodného uznania Taiwanu.
Peking v reakcii na výsledky uviedol, že zjednotenie Číny s Taiwanom je nevyhnutné. Čínska vláda poukázala na to, že vládna strana nemá v parlamente väčšinu.
Taiwančania si v sobotu totiž volili aj parlament. Laiova Demokratická pokroková strana v nich o doterajšiu väčšinu v jednokomorovom parlamente prišla.
Skúška pre demokraciu
Európska únia privítala sobotňajšie prezidentské voľby na Taiwane a zablahoželala všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili na tejto "skúške pre demokraciu".
"EÚ je naďalej znepokojená rastúcim napätím v Taiwanskom prielive a je proti akémukoľvek jednostrannému pokusu zmeniť status quo," uviedol vo vyhlásení hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.
Európska únia tiež apeluje na zachovanie mieru a stability v Taiwanskom prielive, ktorý sa nachádza vo Východočínskom mori medzi Čínou a ostrovom Taiwan. Podľa EÚ to má kľúčový význam pre regionálnu aj globálnu bezpečnosť a prosperitu.
USA nepodporuje nezávislosť
Spojené štáty nepodporujú nezávislosť Taiwanu. Vyhlásil to americký prezident Joe Bidena.
"Nezávislosť Taiwanu nepodporujeme," uviedol Biden v reakcii na sobotňajšie prezidentské voľby. Niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností na Taiwane pritom Washington vyhlásil, že narušenie volieb zo strany akejkoľvek krajiny bude neakceptovateľné.
Na výsledky volieb reagoval v sobotu i americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý zagratuloval Lajovi k víťazstvu. Blinken vo vyhlásení uviedol, že Spojené štáty majú stále "záväzok voči mieru a stabilite naprieč Taiwanským prielivom a voči mierovému riešeniu rozdielov bez donucovania a nátlaku".