MADRID. Španielsko sa nezúčastní na prípadnej námornej misii Európskej únie (EÚ) na ochranu plavidiel v Červenom mori pred útokmi húsíov.
Taliansko, naopak, deklarovalo záujem zúčastniť sa na prípadnej misii EÚ.
Spojené štáty a Británia ho však nepožiadali, aby sa zapojilo do náletov v Jemene predchádzajúcu noc.
Španielsko a Taliansko už na misiách sú
O postoji španielskej vlády v piatok informovala ministerka obrany Margarita Roblesová.
Roblesová uviedla, že zatiaľ nie je známe, či EÚ chystá novú námornú misiu, odmietavý postoj Španielska však zdôvodnila aktuálnym zapojením sa do 17 rôznych misií.

Vicepremiér a minister zahraničných vecí Antonio Tajani v piatok vyhlásil, že USA informovali Taliansko vopred o úmysle zasiahnuť proti húsíom, no nepožiadali ho, aby sa na zásahu zúčastnilo. Tajani zdôraznil, že na takomto zásahu sa Taliansko ani zúčastniť nemôže, pretože by to musel schváliť parlament.
Taliansko však ako člen misie EÚ Atalanta, ktorá operuje vo vodách pri Africkom rohu, má v úmysle požiadať Úniu buď o rozšírenie jej operácií alebo o vytvorenie novej misie s väčšími právomocami na ochranu plavby v Červenom mori, dodal vicepremiér.
Bude sa rokovať
Členské krajiny EÚ budú o založení námornej misie budúci týždeň, oznámila agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na diplomatické zdroje.
Príslušný návrh, o ktorom sa v Bruseli hovorilo už niekoľko týždňov, bol predložený ešte predtým, ako USA a Spojené kráľovstvo zaútočili na infraštruktúru húsíjských povstalcov v Jemene.
EÚ by mala doplniť koalíciu na ochranu obchodných lodí v Červenom mori, ktorú v decembri vytvorili USA. Jej členmi sú aj viaceré krajiny EÚ vrátane Francúzska, Grécka, Holandska, Španielska či Talianska.
Detaily prípadnej misie EÚ ešte len majú byť vypracované a európski diplomati uviedli, že prvé rokovania o tejto otázke sa uskutočnia budúci utorok v Bruseli.
Ministri zahraničných vecí EÚ by podľa diplomatov mohli dohodu dosiahnuť už na svojom najbližšom zasadnutí.