SME

USA a Británia podnikli masívny útok na jemenských povstalcov, zasiahli desiatky cieľov

Povstalci ohrozujú dôležitú námornú trasu.

Britská fregata HMS Diamond odpaľuje rakety Sea Viper v Červenom mori na pozície jemenských Husíjov.Britská fregata HMS Diamond odpaľuje rakety Sea Viper v Červenom mori na pozície jemenských Husíjov. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON/LONDÝN. Spojené štáty a Británia v piatok v noci s podporou niekoľkých ďalších krajín udreli zo vzduchu a z mora proti vojenským pozíciám húsíjskych povstalcov na území Jemenu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje, útoky potom potvrdili americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak. Výbuchy sa podľa svedkov Reuters ozvali aj v hlavnom meste Saná a na mnohých ďalších miestach krajiny.

Odveta za útoky na lode

Údery zasiahli Jemene viac ako šesťdesiat cieľov povstalcov na celkovo 16 miestach, informovalo regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM.

SkryťVypnúť reklamu

Spojenecké jednotky zasiahli veliteľské a kontrolné stanovištia jemenských povstalcov, muničné sklady, odpaľovacie systémy či radarové systémy protivzdušnej obrany.

Pri úderoch podľa hovorcu húsíov Jahjá Sarí zahybulo päť ľudí a ďalších šesť utrpelo zranenia.

Podľa jeho slov zasiahlo 73 útokov päť jemenských regiónov, ktoré kontrolujú Iránom podporovaní húsíjskí povstalci. Cieľ úderov nespresnil.

Ide o prvé údery vedené proti šiitským povstalcom podporovaným Iránom priamo na území Jemenu od vlaňajšieho novembra, keď Húsíovia začali napádať námornú prepravu na kľúčovej obchodnej trase v Červenom mori, podľa nich na podporu palestínskeho hnutia Hamas v boji proti Izraelu.

Agentúra Reuters tiež poznamenáva, že ide o dramatické rozšírenie súčasného konfliktu z Pásma Gazy na ďalšiu oblasť Blízkeho východu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jedného z amerických predstaviteľov, ktorí si želali zostať v anonymite, boli údery vedené z lietadiel, lodí a ponoriek.

Chcú deeskalovať napätie

"Naším úmyslom naďalej zostáva deeskalácia napätia a obnovenie stability v Červenom mori. Náš postoj však zostáva nemenný – tvárou v tvár hrozbám nebudeme váhať brániť životy a voľný tok obchodu jednou z najdôležitejších lodných trás na svete," uviedli v spoločnom vyhlásení USA, Spojené kráľovstvo, Austrália, Bahrajn, Dánsko, Holandsko, Južná Kórea, Kanada, Nemecko a Nový Zéland.

Vyhlásenie desiatich krajín uvádza, že "presné útoky mali narušiť a znížiť schopnosť húsíjov ohrozovať globálny obchod a životy námorníkov v medzinárodných vodách".

"Takmer tri desiatky útokov na obchodné lode zo strany húsíov od polovice novembra predstavujú medzinárodnú hrozbu. Dnešná akcia názorne dokázala spoločné odhodlanie (brániť) životy slobodu plavby a medzinárodný obchod a brániť životy námorníkov námorníkov pred nelegálnymi a neospravedlniteľnými útokmi," dodáva vyhlásenie.

SkryťVypnúť reklamu

V súlade s Chartou OSN

"Tieto presne mierené útoky mali za cieľ narušiť a oslabiť spôsobilosti, ktoré húsíovia používajú na ohrozovanie svetového obchodu a životov medzinárodných námorníkov v jednej z najdôležitejších vodných ciest sveta," uviedli spojenci v spojitosti s opakovanými útokmi húsíov na plavidlá prechádzajúce cez Červené more vrátane obchodných lodí.

Vyhlásenie okrem USA a Británie podpísali vlády Austrálie, Bahrajnu, Dánska, Holandska, Južnej Kórey, Kanady, Nemecka a Nového Zélandu. Útoky húsíov označili za medzinárodnú výzvu.

Spojenci v prípade ďalšieho nebezpečenstva nebudú váhať podniknúť kroky na ochranu životov a zaistenie voľného prúdenia obchodu cez túto oblasť.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v piatok uviedla, že jej krajina útok spojencov podporuje. Tiež zdôraznila, že Británia, USA a ich spojenci postupujú v súlade s právami na individuálnu a kolektívnu sebaobranu zakotvenými v Charte OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Povstalci sľubujú odplatu

Líder Húsíov vo štvrtok však vyhlásil, že akýkoľvek americký úder na jeho hnutie nezostane bez odpovede. Predstavitelia povstalcov potom po útokoch varovali, že Spojené štáty a Británia zaplatia za túto "do neba volajúcu agresiu" vysokú cenu.

Hovorca jemenských povstalcov v piatok ráno na sieti X uviedol, že americko-britský úder na Jemen nemá žiadne opodstatnenie a že skupina bude v útokoch na lode smerujúce do Izraela naďalej pokračovať.

"Americký a britský nepriateľ nesie plnú zodpovednosť za svoju zločineckú agresiu voči Jemenu a tá nezostane bez odpovede a trestu," uviedol Sarí.

Člen politického vedenia Húsíov Muhammad Buchajtí vyhlásil, že Spojené štáty a Británia si "čoskoro uvedomia, že priama agresia voči Jemenu bola najväčšou hlúposťou v ich histórii".

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Drony, rakety aj piráti. Ako povstalecká skupina ohrozila dôležitú obchodnú trasu Čítajte 

"Amerika a Británia urobili chybu, keď rozpútali vojnu proti Jemenu, pretože sa nepoučili zo svojich predchádzajúcich skúseností," uviedol.

Predstaviteľ Húsíov Abdal Kádir Mortada bezprostredne po piatkových útokoch na sieti X oznámil, že viaceré miesta v Jemene vrátane hlavného mesta Saná a pobrežnej provincie Hudajdá sa v skorých piatkových hodinách stali terčom "americko-sionisticko-britskej agresie".

Povstalcami prevádzkovaná televízia Al-Masírá potom na svojom telegramovom účte špecifikovala, že údery boli vedené okrem iného na leteckú základňu blízko medzinárodného letiska pri hlavnom meste, na tábor pri meste Saada, lokality v blízkosti letiska v prístavnom meste Hudajdá, na medzinárodné letisko v provincii Táizz a na pobrežný okres Abs.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky americké a britské záujmy sú odteraz legitímnymi cieľmi

"Všetky americké a britské záujmy sa v reakcii na ich priamu a otvorenú agresiu voči Jemenskej republike stali legitímnymi cieľmi jemenských ozbrojených síl," vyhlásila húsíjská vládnuca Vyššia politická rada. Vyhlásila tiež, že americko-britský útok nezostane nepotrestaný.

"Američania a Briti by si nemali myslieť, že uniknú trestu našich chrabrých ozbrojených síl. Agresori sa nebudú radosťou opájať dlho," dodala rada vo vyhlásení.

Šiitski povstalci ovládajú veľké časti Jemenu a na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy útočia v Červenom mori na plavidlá, aby im zabránili doplaviť sa do Izraela.

Washington vo februári 2021 jemenských šiitských vzbúrencov vyradil zo zoznamu teroristických skupín, aby zmiernil humanitárnu krízu vo vojnou zničenom Jemene.

SkryťVypnúť reklamu

Po zadržaní nákladnej lode a ďalších útokoch na plavidlá v Červenom mori sa ich tam opäť chystá zaradiť.

Ohrozovanie lodí nebudú tolerovať

Americký prezident povedal, že Spojené štáty nebudú jemenským povstalcom tolerovať útoky na nákladné lode v Červenom mori.

Biden Húsíom odkázal, že "nebude váhať a nariadi ďalšie opatrenia na ochranu našich ľudí a voľného pohybu tovaru v medzinárodnom obchode na jednej z najdôležitejších obchodných ciest na svete".

Premiér Sunak povstalcov obvinil, že svojimi "nebezpečnými a destabilizujúcimi útokmi" spôsobili zásadné narušenie životne dôležitej námornej trasy, čo viedlo k rastu cien komodít".

Súvisiaci článok Irán si na Blízkom východe vybudoval „os odporu“. Otvorená vojna by však jeho stratégiu narušila Čítajte 

Podľa vyhlásenia britského ministerstva obrany existujú po útokoch predbežné známky, že "schopnosti Húsíov útočiť utrpeli".

SkryťVypnúť reklamu

Americký minister obrany Lloyd Austin podľa agentúry Reuters povedal, že útoky mierili na lokality spojené s húsíjskými bezpilotnými lietadlami, balistickými strelami a strelami s plochou dráhou letu, pobrežnými radarmi a zariadeniami na kontrolu vzdušného priestoru.

Spojené štáty sa domnievajú, že za všetkými fázami húsíjskych útokov je Irán, povedal nemenovaný americký činiteľ.

"Prostredníctvom týchto ozbrojených činov nesú húsíjovia mimoriadne veľkú zodpovednosť za regionálnu eskaláciu," uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Paríž vo vyhlásení zároveň vyzval húsíjov, aby okamžite s útokmi prestali. "Francúzsko bude ďalej plniť svoje povinnosti a prispievať k námornej bezpečnosti v oblasti v spojení so svojimi partnermi," uviedol francúzsky rezort diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Útoky podľa NATO chránia lodnú dopravu

Severoatlantická aliancia (NATO) vyhlásila, že útoky mali za cieľ ochrániť lodnú dopravu cez Červené more. NATO zároveň vyzvalo Irán, aby "krotil svojich spojencov".

"Tieto útoky boli obranné a majú ochrániť slobodu plavieb cez jednu z najdôležitejších plavebných trás na svete. Útoky húsíov musia prestať," povedal hovorca západnej vojenskej aliancie Dylan White.

Útoky húsíov bránia svetovému obchodu a podkopávajú nielen slobodu plavby, ale aj mier a bezpečnosť v regióne. Ohrozujú túto kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje 12 percent svetového obchodu.

Rusi zvolali bezpečnostnú radu

Ruské ministerstvo zahraničia označilo útoky za porušenie medzinárodného práva. "Rusko požiadalo, aby sa v súvislosti s americkými a britskými útokmi na Jemen konala naliehavá schôdzka Bezpečnostnej rady OSN," uviedlo podľa agentúry TASS ruské zastúpenie pri OSN. Stretnutie je naplánované na desiatu hodinu miestneho času (16: 00 SEČ).

SkryťVypnúť reklamu

"Z pohľadu medzinárodného práva sú nezákonné," povedal Peskov. Pripomenul, že Rusko húsíov opakovane vyzvalo, aby s útokmi v oblasti Červeného mora prestali. Moskva tieto činy považuje za mimoriadne nesprávne.

Na zdržanlivosť a zabránenie eskalácii vyzvala po útokoch Saudská Arábia. Krajina situáciu sleduje s "veľkým znepokojením". Rijád v posledných mesiacoch viedol mierové rokovania s Húsíjmi. Saudská Arábia stála na čele Západom podporovanej koalície, ktorá sa povstalcom postavila.

Irán, ktorý Húsíov dlhodobo podporuje, útoky odsúdil. "Považujeme ich za jasné porušenie jemenskej suverenity a územnej integrity a za porušenie medzinárodného práva," povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa libanonského šiitského hnutia Hizballáh tiež podporovaného Teheránom "americká agresia opätovne potvrdzuje, že USA sú partnerom sionistického nepriateľa v páchaní tragédií a masakrov v Pásme Gazy a regióne".

Teroristická organizácia Palestínsky islamský džihád, ktorá pôsobí v Pásme Gazy popri Hamase a útočí tiež na Izrael, podľa televízie Al-Džazíra vyzvala arabské a islamské krajiny, aby pristúpili k akcii "proti agresii voči Jemenu, ktorý povstal na obranu Gazy a svätých moslimských miest v Palestíne".

Poradca irackého premiéra Fádí Šamarí vyjadril obavy, že "Západ rozširuje konflikt medzi Izraelom a Hamásom" a zvyšuje napätie v regióne.

Ázijské krajiny považujú útoky za neprimerané

Čína vyzvala všetky strany konfliktu v Jemene na zdržanlivosť, aby nedošlo k jeho rozšíreniu.

SkryťVypnúť reklamu

"Čína je znepokojená eskaláciou napätia v Červenom mori," vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. "Vyzývame všetky strany zapojené do konfliktu na zachovanie pokoja a zdržanlivosti, aby nedošlo k jeho rozšíreniu," dodala.

Útoky proti húsíjským povstalcom v Jemene boli podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana "neprimerané".

"Po prvé nie sú primerané. Všetko toto predstavuje neprimerané použitie sily," povedal Erdogan novinárom po odchode z modlitieb. "Je to, akoby sa snažili spraviť z Červeného mora krvavý kúpeľ," vyhlásil turecký líder.

Americko-britské útoky odsúdil aj Omán, ktorý je sprostredkovateľom snáh o ukončenie niekoľkoročnej občianskej vojny v Jemene. Omán vyjadril znepokojenie nad tvrdeniami húsíov, že útoky si vyžiadali päť obetí na životoch.

SkryťVypnúť reklamu

Omán "môže len odsúdiť použitie vojenských krokov priateľskými krajinami," zatiaľ čo Izrael vedie vojnu proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy, uviedol hovorca ománskeho ministerstva zahraničných vecí.

"Omán niekoľkokrát varoval pred rizikom rozšírenia tohto konfliktu v regióne pre pokračujúcu agresiu Izraela proti palestínskym územiam," dodal hovorca podľa ománskych médií.

Znepokojenie nad útokmi vyjadrili aj Kuvajt a Saudská Arábia. V Bahrajne sa zase konali demonštrácie proti útokom, pričom ich účastníci niesli palestínske vlajky a projemenské plagáty.

Lode trasu obchádzajú

Húsíovia, ktorí sa počas občianskej vojny zmocnili veľkej časti Jemenu na západe krajiny, tvrdia, že plánujú útočiť na lode napojené na Izrael alebo smerujúce do izraelských prístavov. Mnohé z napadnutých plavidiel však žiadne väzby na Izrael nemali.

SkryťVypnúť reklamu

Jemenskí povstalci začali od d vypuknutia vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas podnikať útoky na kľúčovú námornú trasu. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Gaze.

USA vo štvrtok uviedli, že Húsíovia vypálili ďalšiu protilodnú balistickú strelu na medzinárodné námorné trasy v Adenskom zálive. Išlo už o sedemdesiaty útok týchto povstalcov od 19. novembra.

Súvisiaci článok Húsíovia označili rezolúciu OSN o útokoch v Červenom mori za politickú hru Čítajte 

Washington a jeho spojenci čoraz dôraznejšie varovali Husíov, aby zastavili útoky na lode v Červenom mori.

Po Červenom mori je prepravovaná približne desatina objemu svetového obchodu. Táto dôležitá námorná cesta vedie do Suezského kanála, ktorý je najkratším spojením medzi Áziou a Európou.

Kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii v Červenom mori sa veľké dopravné spoločnosti tejto oblasti vyhýbajú a ich lode plávajú okľukou okolo mysu Dobré nádeje. To ale plavbu o niekoľko dní predlžuje a predražuje ju.

SkryťVypnúť reklamu

V USA proti útokom protestujú

Niekoľko desiatok protivojnových aktivistov vo štvrtok neskoro večer na Times Square v New Yorku a pred Bielym domom vo Washingtone proti útokom protestovalo.

Demonštranti na Times Square skandovali heslá ako "ruky preč od Blízkeho východu", "ruky preč od Jemenu" a "ruky preč od Gazy". Účastníci protestu neďaleko Bieleho domu mávali palestínskymi vlajkami a niesli transparenty s nápismi "Slobodná Palestína" a "Zastavte bombardovanie Jemenu".

Štvrtkové protesty organizovali viaceré skupiny vrátane koalície ANSWER, ktorá zastrešuje protivojnové organizácie a organizácie za občianske práva. Údery v Jemene považuje za "veľkú eskaláciu", ktorá by mohla viesť k rozsiahlej regionálnej vojne.

Načítavam video...

Izrael vs. Palestína

Súvisiace témy: USA, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 608
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 673
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 306
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 018
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 550
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 826
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 617
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye.

Francúzsko ostáva pre nich Senegal dôležitým partnerom.


TASR
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján.

Cena pre jednu osobu za osemdenný výlet vyjde okolo 3 800 eur.


TASR 1
Dym po výbuchu v Gaza City.

Hamas oznámil smrť veliteľa pri útoku libanonskom Sidone.


SITA
Londýnsky starosta Sadiq Khan.

Súčasný systém udeľovania povolení bráni podnikom v raste.


TASR

Sportnet

Wayne Gretzky (vľavo) a kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin

Wayne Gretzky samostatne držal titul kráľa strelcov 31 rokov.


TASR
Max Verstappen po víťaznej kvalifikácií na Veľkú cenu Japonska 2025.

Štvornásobný majster sveta sa prehnal po trati a zajazdil rekordný čas Suzuky.


Reuters
Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu