BERLÍN. Nemecká spolková vláda schválila v stredu vývoz 150 rakiet vzduch-vzduch typu Iris-T pre Saudskú Arábiu, oznámil hovorca kabinetu v Berlíne Steffen Hebestreit.
Magazín Der Spiegel zároveň napísal, že Spolková bezpečnostná rada schválila export rakiet ešte koncom minulého roka. Členom rady je kancelár Olaf Scholz i viacero ďalších ministrov.
Nemeckí predstavitelia vrátane Scholza a ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej v ostatnom čase naznačili, že Rijád môže počítať so súhlasom Berlína na dodanie stíhačiek Eurofighter po tom, čo sa Saudská Arábia začala zbližovať s Izraelom.
Menej nadšenia pre tento plán vládne v Baerbockovej strane Zelených, ktorej predstavitelia vyjadrujú obavy ohľadne dodržiavania ľudských práv v Saudskej Arábii.
Ministerka je momentálne v Bejrúte, kde oznámila ďalšiu pomoc pre Libanon v hodnote 15 miliónov eurcieľom umožniť tamojšej armáde zaistiť lepšiu bezpečnosť na juhu krajiny, kde sa vyhrocuje napätie medzi Izraelom a šiitským hnutím Hizballáh.
Nemecká ministerka sa stretla s predstaviteľmi dočasných síl OSN v Libanone (UNIFIL). Uviedla pritom, že čím viac bude Západ podporovať túto misiu OSN, ako aj libanonskú armádu, tým výraznejší môže byť jeho "príspevok k deeskalácii" napätia v regióne.
Dobre vybavená a vycvičená libanonská armáda s vojakmi platenými ako kdekoľvek inde na svete je podľa Baerbockovej "rovnako dôležitá" ako libanonská vláda, ktorá je schopná konať. Práve takáto armáda je podľa nemeckej ministerky nevyhnutnou súčasťou v boji s ozbrojenými milíciami a teroristickými organizáciami a jej spolupráca s jednotkami UNIFIL je kľúčová.
Mierová misia OSN v Libanone vznikla v roku 1978 s cieľom strážiť hranice medzi Libanonom a Izraelom – krajinami, ktoré sú fakticky vo vojnovom stave. V regióne pôsobí takmer 10-tisíc členov tejto misie. Aktuálne sa medzi nimi nachádza aj približne 200 príslušníkov nemeckých ozbrojených síl, pričom Berlín má mandát na vyslanie až 300 vojakov.