SEVASTOPOĽ, BRATISLAVA. Ukrajinský agent fotí ruské objekty dôkladne - niekoľkokrát a z viacerých uhlov. Okrem podrobného plánu si musí pripraviť, čo povie v prípade, že by sa na mieste objavili ruskí vojaci. Presne to sa mu pri jednej akcii aj stalo.
"Bola to strašná chvíľa. Podarilo sa mi prikrčiť k autu a predstierať, že som mal problém s kolesom. Ako zázrakom ma neoslovili," povedal pre BBC.
Nemenovaný muž je členom vojenského hnutia Ateš, čo v jazyku Krymských Tatárov znamená oheň. Partizáni okrem polostrova Krym pôsobia aj v iných okupovaných častiach Ukrajiny, dokonca aj v Rusku. Zbierajú tam informácie o nepriateľskej armáde, ktoré odovzdávajú ukrajinskému veleniu.
O svojej práci piati členovia bližšie porozprávali reportérom britskej stanice BBC. Jeden dokonca podľa vlastných slov pracuje pre ruskú armádu.
V článku sa dočítate aj:
- čo je to skupina Ateš,
- ako pomáha ukrajinskej armáde,
- čo agentom hrozí, keď ich chytia Rusi,
- prečo o svojej práci verejne informujú.
Prieskum aj útoky
Skupina sa venuje najmä prieskumnej činnosti. Získava informácie o protivzdušnej obrane, skladoch, vojenských základniach či o pohybe ruských vojakov, pričom niektoré ich pozície sledujú aj týždne.
Jej členovia však tvrdia, že už podnikli aj útoky - zabili napríklad 30 ruských vojakov vo vojenskej nemocnici alebo v Rusmi okupovanom meste Cherson odpálili bombu v aute.
Agenti tiež hovoria, že ich práca pomáha ukrajinskej armáde pri útokoch na Krym. Spomínajú napríklad zásah výsadkovej lode Minsk či ponorky Rostov na Done, ako aj útoky na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v septembri 2023.
Najnovšie Ateš operoval na Kryme v prvý januárový týždeň, keď vykonal prieskumné práce po ukrajinskom útoku na radarovú stanicu v meste Jevpatorija.

BBC sa ich tvrdenia nepodarilo nezávisle overiť. Vysokopostavený zdroj z prostredia ukrajinských obranných a spravodajských služieb však novinárom potvrdil, že ich výpovede sú hodnoverné.
Podľa vedenia skupiny má Ateš v súčasnosti "tisíce" členov. Už dlhšie kolujú informácie, že sú napojení na Krymských Tatárov obývajúcich okupovaný polostrov. Predstavitelia tejto komunity, s ktorými sa novinárka BBC rozprávala, jej povedali len to, že Ateš nezaložili.
Riziko vynahrádza dobrý pocit
Muži si uvedomujú, že ide o nebezpečnú prácu.
Ateš
vojenské partizánske hnutie, ktoré tvoria najmä Ukrajinci a Krymskí Tatári,
pôsobí na Kryme a ďalších ukrajinských okupovaných územiach, ako aj v časti Ruska,
vzniklo v septembri 2022 ako odpoveď na februárovú inváziu Ruska na Ukrajinu,
ukrajinskej armáde dodávajú najmä informácie, ktoré získavajú prieskumnou činnosťou.
"Ku všetkému musíme pristupovať opatrne. Chyby pri takýchto aktivitách sú jednoducho neprípustné. Ide o veľmi veľa. Nik nechce ísť do väzenia," opisuje ďalší z nich. Ak ich chytia, za vlastizradu ich môžu odsúdiť na roky za mrežami.
Agenti preto pracujú samostatne. Po zozbieraní informácií kontaktujú len jedného ďalšieho človeka, ktorému údaje odovzdajú. "Snažíme sa neprezrádzať strategické plány agentom, ktorým hrozí, že by ich mohla zadržať ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB)," hovorí jeden z mužov.
Ďalšou hrozbou je, že sa do ich radov infiltrujú proruskí operatívci. V Ateši sú preto s posúvaním informácií obzvlášť opatrní. Organizácia hovorí, že svojim agentom "povedia len toľko, koľko potrebujú vedieť".
"Nakrúcať armádu krajiny, ktorá je vo vojne, je samovražda," hovorí tretí agent. Rusko však proti jeho krajine začalo "kriminálnu vojnu", preto je nebezpečenstvo ochotný podstúpiť, dodáva.
Riziko agentom vynahrádza dobrý pocit z úspechov ich práce. "Keď zasiahnu ruské vojenské objekty, zostane z nich len popol," hovorí štvrtý člen Atešu.
Ďalší muž svoju prácu hodnotí ako "vzrušujúcu".
"Adrenalín v takýchto okamihoch neskutočne stúpa," opisuje sledovanie vojenských objektov. Pár dní po jednej akcii sa dopočul, že v spomínanej oblasti došlo k úspešnému ukrajinskému útoku. "Je to moment, na ktorý som najviac hrdý," dodáva.
Zdroj cenných informácií
Ruskí provojnoví blogeri Ateš označujú za výmysel ukrajinskej rozviedky, ktorého cieľom je vytvoriť ilúziu väčšieho hnutia odporu. Ruské štátne médiá zas uvádzajú, že ide o teroristickú organizáciu, ktorú Kremeľ zakázal.
Ukrajinské Národné centrum odporu tieto tvrdenia odmieta. Na rozdiel od Atešu, ktorý tvoria partizáni spolupracujúci s ukrajinskou armádou, Národné centrum odporu spadá priamo pod ukrajinské sily pre špeciálne operácie a otvorene ho financuje ukrajinská armáda.

Vzniklo v marci 2022, pol roka pred založením Atešu, po ruskom vpáde na Ukrajinu vo februári 2022. Spoluprácou s Atešom získava vysokohodnotné informácie. "Útok strelou Storm Shadow alebo raketometom Himars je veľmi drahá záležitosť," hovorí hovorca centra, ktorý z bezpečnostných dôvodov vystupuje len pod krycím menom Ostap.
"Nemôžeme si dovoliť hádzať muníciu náhodne, ako to robia Rusi. Musíme si overovať informácie, ktoré dostávame," dodáva.
Získať členov a znepokojiť Kremeľ
Agenti Atešu vravia, že o svojej práci chceli hovoriť v médiách, aby ukázali, že im situácia nie je ľahostajná a stále bojujú za oslobodenie polostrova, ktorý Rusi anektovali ešte v roku 2014.