QUITO, BRATISLAVA. Uprostred dažďového pralesa tečie rieka. Na jej zablatenom brehu sa zhromaždili ľudia. Niektorí sedia, niektorí stoja, niektorí sa chránia igelitovými plášťami. Na rozhraní džungle a rieky za sebou zanechali množstvo vecí. Ľudia na brehu čakajú, kým ich malá motorová loďka vezme na palubu a vyrazí proti prúdu rieky.
Miesto, ktoré v rozsiahlej reportáži spomína americká stanica CNN , sa nachádza v Kolumbii a ľudia po rieke smerujú na sever - do Panamy, kde ich umiestnia do detenčného centra pre migrantov.
Americká televízia sa vydala po stopách ľudí, ktorí hľadajú lepší život v Spojených štátoch. Tie zaznamenali vlnu migrantov, v ktorej sa prejavil nový trend: prudko stúpajúci počet občanov Číny. Tí podnikajú riskantnú cestu z Ázie cez juhoamerické krajiny až po hraničný plot medzi Mexikom a USA. Na ceste ich okrem počasia a prírodných podmienok ohrozujú lúpežníci či miestne mafie, ktoré sa na migrantoch snažia zarobiť.
Ľudia, s ktorými sa CNN rozprávala, hovoria, že život v Číne je mizerný. Okrem hospodárskych problémov, z ktorých sa krajina po pandémii stále nedostala, sa sťažujú aj na čoraz tvrdší režim komunistického štátu.
V článku sa dočítate:
- akú cestu musia prekonať ľudia utekajúci z Číny do USA,
- prečo utekajú cez Ekvádor,
- prečo je migrácia témou amerických volieb.
Najrýchlejšie rastúca skupina
Číňania sú podľa CNN aktuálne najrýchlejšie rastúcou etnickou skupinou spomedzi ľudí, ktorí sa snažia dostať do Spojených štátov. Platí to napriek tomu, že v súčasnosti je ich stále oveľa menej ako ľudí z Mexika, Venezuely či z Guatemaly. Stanica sa odvoláva na dáta americkej pohraničnej stráže CBP (Customs and Border Protection). Na svojej webstránke úrad vedie štatistiky imigrantov podľa národnosti a prudký nárast ľudí z Číny je badateľný.
Prvou stanicou pre Číňanov putujúcich do USA sa stáva Ekvádor a jeho hlavné mesto Quito. Ekvádor totiž voči čínskym občanom neuplatňuje vízovú povinnosť. V meste tak rastúca migrácia Číňanov podnietila vznik nových služieb. Miestni, ale aj Číňania, ktorí sa tu usadili, ponúkajú odvozy z letiska, ubytovanie či iné služby pre ľudí, ktorí chcú vo svojej ceste pokračovať ďalej na sever. Nechýba medzi nimi možnosť očkovania pre ľudí, ktorí budú prekonávať džungľu v Kolumbii.