LAGOS, BRATISLAVA. Začiatkom roka 2002 odcestovala 21-ročná Rae s kamarátkou Carlou do Nigérie. Domov do Británie sa však vrátila len druhá z nich.
Kamarátky sa prišli pozrieť na T. B. Joshuu, známeho kresťanského pastora, ktorý o sebe tvrdil, že dotykom dokáže vyliečiť aj tie najťažšie choroby. Pobyt v Nigérii mali naplánovaný na týždeň, Rae však s kazateľom nakoniec zostala dvanásť rokov.
Joshua si ju totiž vybral ako svoju "učeníčku" do organizácie Synagóga, Cirkev všetkých národov, ktorú založil. Mladá žena si myslela, že ju Joshua vylieči z homosexuality a následne jej ukáže, ako aj ona môže liečiť ľudí. Namiesto toho ju viackrát sexuálne napadol a týral.
Podobne zneužíval aj ďalších členov svojej cirkvi, ktorí mu slúžili a žili s ním v jeho rozsiahlom chránenom komplexe v meste Lagos. Prípady fyzického aj psychického týrania sa datujú aj dvadsať rokov dozadu, vyplýva z najnovšej investigatívnej práce BBC.
"Všetci sme si mysleli, že sme v nebi. Boli sme však v pekle a v pekle sa dejú hrozné veci," povedala Rae pre britskú stanicu.
V článku sa dočítate aj:
- o aké obvinenia ide,
- kto bol T. B. Joshua,
- prečo za ním do Nigérie cestovali tisíce ľudí zo zahraničia,
- či je pravda, že dokázal robiť zázraky.
Nútené k sexu aj interrupciám
Reportéri BBC sa rozprávali s viac ako 25 bývalými členmi. Pochádzajú z Británie, Nemecka, Spojených štátov, Nigérie, Namíbie, Ghany či z Južnej Afriky. Posledné svedectvo opisuje udalosti z roku 2019.
Rozsiahly investigatívny projekt, na ktorom BBC spolupracovala s britskou mediálnou platformou openDemocracy, prebiehal zhruba dva roky.
Novinárom bývalí členovia organizácie opísali, ako ich Joshua zneužíval a mučil. Priblížili, ako známy pastor ľudí spútaval, bičoval elektrickými káblami a odopieral im spánok. Všetci hovorili o tom, ako im "vymyl mozgy", mnohí zas prirovnali svoj pobyt v Nigérii k členstvu v sekte.
Viaceré ženy tiež povedali, že ich Joshua znásilňoval. Niektoré z nich otehotneli, kazateľ ich nútil ísť na interrupciu. Jessica Kaimu z Namíbie podľa svojich slov takýto zákrok podstúpila na jeho príkaz až päťkrát.
Loading
...
Ako mnohí z jeho nasledovateľov Kaimu sa k cirkvi pripojila ako tínedžerka. Prvýkrát ju Joshua znásilnil, keď mala sedemnásť rokov.
"Kričala som, a on mi do ucha šepkal, že sa mám prestať správať ako dieťa. Bola som taká traumatizovaná, že som nedokázala plakať," povedala.
Pravidelne ju zneužíval viac ako päť rokov, každé neželané tehotenstvo jej nariadil ukončiť. Nešlo pritom o riadne lekárske zákroky, interrupcie sa vykonávali v provizórnej klinike priamo vnútri kazateľovho komplexu. "Mohli nás zabiť," priblížila Kaimu.
Kázne sledovali milióny ľudí
Joshua, jeden z najúspešnejších afrických kazateľov a náboženských televíznych osobností, zomrel nečakane v júni 2021, keď stanica BBC len rozbiehala svoje vyšetrovanie. V deň jeho pohrebu smútiaci dav zaplnil ulice Lagosu.
Synagóga, Cirkev všetkých národov
- v roku 1987 ju založil kazateľ T. B. Joshua,
- od jeho smrti v roku 2021 ju vedie jeho žena Evelyn,
- sídlo má v Lagose,
- má populárny televízny kanál, kde vysiela svoje bohoslužby,
- kázne dosahujú miliónové videnia aj na sociálnych sieťach organizácie,
- Joshua o sebe tvrdil, že vie vykonať "zázraky" a liečiť chorých,
- v januári 2024 web BBC zverejnil investigatívny dokument s výpoveďami bývalých členov, ktorí hovoria o fyzickom a psychickom týraní pod vedením Joshuu.
Na jeho kázňach sa každý týždeň zúčastnilo zhruba 50-tisíc ľudí. Jeho cirkev pritiahla aj známe a vplyvné osobnosti, medzi nimi napríklad deväť afrických prezidentov či Didiera Drogbu, bývalého futbalistu londýnskeho klubu Chelsea FC.
Medzinárodnú pozornosť získal vďaka svojmu televíznemu kanálu Emmanuel TV a účtov na sociálnych sieťach. Nahrávky, na ktorých údajne vyliečil ľudí z rakoviny či AIDS, alebo kde vidno, ako ženy porodia, len čo sa k nim priblíži, majú milióny videní.
Práve cez takéto videá sa k Joshuovi dostala aj Britka Rae, ktorú vychovali konzervatívni kresťania. Dúfala, že ju pastor vylieči.
"Nechcela som byť lesba. Pomyslela som si, že možno toto je odpoveď na moje problémy, že ma tento muž dokáže napraviť," opísala svoju motiváciu vycestovať do Nigérie.
Falošné zázraky
Nahrávky Joshuových "zázrakov" sa v 90. rokoch 20. storočia a začiatkom 21. storočia začali šíriť medzi kongregáciami v Afrike a Európe. Práve vo svojom kostole video uvidela aj vtedy 16-ročná Britka Anneka.