SOUL. Severná Kórea v rámci cvičenia odpálila do mora pri hraniciach s Južnou Kóreou okolo 200 delostreleckých granátov.
Podľa tlačových agentúr to uviedla juhokórejská armáda.
Streľba do nárazníkovej námornej zóny
Soul nariadil evakuáciu ostrova Jeonpchjong, ktorý sa nachádza desať kilometrov od severokórejských hraníc.
KĽDR podľa Soulu delostreleckou paľbou v nárazníkovej zóne neďaleko námornej hranice porušuje medzikórejskú dohodu z roku 2018, ktorej cieľom bolo zmierniť napätie na Kórejskom polostrove.
Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády uviedol, že strely dopadli do námornej nárazníkovej zóny severne od námorných hraníc oboch krajín. Soul odpaly označil za provokáciu.
Pchjongjang už v minulých rokoch podobnú delostreleckú paľbu do oblasti zamieril a označil ju za varovanie pre Južnú Kóreu kvôli jej vojenským aktivitám.
Výzva a delostrelecké cvičenie
Juhokórejské úrady podľa prvotných informácií agentúr nariadili evakuáciu ostrova v súvislosti s chystaným cvičením vlastnej armády. Podľa agentúry AFP však po severokórejskej paľbe dostali pokyn na evakuáciu aj obyvatelia druhého blízkeho ostrova.
"Považujeme to za provokáciu, ktorá ohrozuje mier na Kórejskom polostrove. Dôrazne varujeme, že Severná Kórea nesie plnú zodpovednosť za eskaláciu krízy a žiadame ju, aby takéto aktivity okamžite ukončila," uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany.
Dodalo, že juhokórejská armáda "pozorne sleduje a monitoruje situáciu v úzkej spolupráci so Spojenými štátmi a v reakcii na provokácie prijme náležité opatrenia".
Následne juhokórejská námorná pechota uskutočnila cvičnú paľbu.
Ostrov Jeonpchjong severokórejské delostrelectvo ostreľovalo v roku 2010, pričom zabilo štyroch Juhokórejčanov.
Čína upokojuje
Čína medzičasom vyzvala obe krajiny, aby zabránili ďalšej eskalácii situácie.
"Čína ako sused (Kórejského) polostrova vždy presadzovala zachovanie mieru a stability na polostrove a riešenie záležitostí prostredníctvom dialógu a konzultácií," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.