WASHINGTON, BRATISLAVA. Sedemnásťročný Kchaj Čuang prišiel na študentskú výmenu z Číny do amerického mesta Riverdale v štáte Utah. Ešte 20. decembra ho zadržala miestna polícia v horách vyše sto kilometrov od jeho školy, keď sa vybral so stanom kempovať do hôr. Keďže teploty v oblasti už klesali, polícia sa obávala o jeho bezpečnosť, a preto ho odviezli naspäť k jeho hostiteľskej rodine.
O týždeň neskôr, 28. decembra, po ňom vyhlásili pátranie, keď sa polícii ozvali znepokojení rodičia z Číny. Tí hovorili o únose aj o výkupnom.
Kchaja polícia napokon našla, jeho prípad však ukazuje, že prípady takzvaných kyberúnosov aj podvodov s cieľom získať výkupné v dôsledku technológií aj umelej inteligencie narastajú.
V článku sa dočítate:
- ako získali podvodníci výkupné od čínskej rodiny,
- ako podvod prebieha a na čo si dávať pozor,
- ako technológie a umelá inteligencia vedia fingovať hlas dieťaťa,
- ktoré prípady podvodu sa šíria na Slovensku.
Rodičia výkupné zaplatili
Kchaj sa zrejme stal obeťou kyberúnoscov už pred 20. decembrom, keď ho polícia zadržala prvýkrát. Podvodní únoscovia najskôr presvedčia svoju obeť, že jej rodine doma hrozí nebezpečie, ak nebude počúvať ich inštrukcie.
Jednou z nich je to, že obeť sa má izolovať na odľahlom mieste a „únoscom“ poslať fotografie, ktoré budia dojem, že bol unesený. Tie sú následne podľa denníka Guardian zaslané rodine obete, aby od nej podvodníci získali peniaze.