WASHINGTON, BRATISLAVA. Z letiska na severe ostrova Tinian v roku 1945 odštartovali bombardéry typu B-29 známe ako Enola Gay a Bockscar, ktoré zhodili jadrové bomby na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki.
Miesto je dnes zarastené džungľou, pod ktorou sa črtajú kontúry vzletových a rolovacích dráh niekdajšieho rozľahlého letiska.
Letectvo Spojených štátov začalo leteckú základňu na pacifickom ostrove obnovovať. Dôvodom je stúpajúca asertivita Číny. Letisko je známe pod názvami North Field alebo Tinian North a ostrov Tinian patrí k Mariánskym ostrovom, ktoré sa nachádzajú neďaleko Mariánskej priekopy, najhlbšieho miesta na Zemi.
Medzi Mariánske ostrovy, ktoré patria pod Spojené štáty od začiatku 20. storočia, patrí aj známejší Guam, ktorý sa stal dejiskom dvoch významných bitiek druhej svetovej vojny.
Peking dlhodobo v Juhočínskom mori stavia umelé ostrovy, nárokuje si vody v ich okolí a na viacerých už vybudoval základne. Čínsky prezident Si Ťin-pching navyše vo svojom novoročnom prejave hovoril o „zjednotení Číňanov na oboch stranách Taiwanského prielivu.“
V článku sa dočítate:
- Prečo Spojené štáty potrebujú ďalšie letisko v Tichom oceáne.
- Ako sa situácia týka iných štátov v Pacifiku.
- Aká je história letiska na Tiniane.
Peniaze sú už pripravené
„Ak budete počas nasledujúcich mesiacov naozaj dávať pozor, uvidíte výrazné zmeny,“ povedal veliteľ amerického letectva v Pacifiku Kenneth Wilsbach v rozhovore pre server Nikkei Asia ešte v polovici decembra.
Rozpočet U. S. Air Force (USAF) na rok 2024 už ráta s balíkom 78 miliónov dolárov na rekonštrukciu infraštruktúry na ostrove Tinian, uviedla CNN.
Americké letectvo sa chystá do leta tohto roka vyklčovať vegetáciu, ktorou letisko zarástlo, Wilsbach pritom tvrdí, že z letiska sa po ukončení prác stane „rozsiahly areál“. Projekt je súčasťou stratégie USAF, ktorá nesie názov ACE - Agile Combat Employment a jej podstatou je rozloženie záťaže z veľkých vojenských centier na sieť menších rozptýlených základní.
Takéto rozloženie by potenciálnemu nepriateľovi skomplikovalo plánovanie a americkému veleniu by v prípade konfrontácie dávalo viac možností.
„Veľká časť amerických leteckých síl v Pacifiku je sústredená na niekoľkých veľkých základniach, ako napríklad Andersen na Guame alebo Kadena na japonskom ostrove Okinava,“ poukazuje CNN. Útok na tieto základne by podľa stanice dokázal paralyzovať americkú schopnosť vykonať protiútok.
Obavy pritom vyvolávajú najmä čínske raketové schopnosti.

Problém Čína
Čína sa okrem rozširovania svojich teritoriálnych nárokov stavbou umelých ostrovov stále nezriekla ambície dobyť Taiwan. Režim v Pekingu považuje ostrov za svoje územie, no Taiwan je od konca čínskej občianskej vojny v roku 1949 fakticky samostatným štátom.
Hoci výroky o „zjednotení“ Číny (teda pohltení Taiwanu Pekingom) zaznievajú z Číny pravidelne, Čínsky líder Si Ťin-pching vo svojom poslednom príhovore pritvrdil, upozorňuje pre Financial Times Lev Nachman , profesor politológie z univerzity v Taipei. Jedným z dôvodov sú podľa Nachmana blížiace sa prezidentské voľby na Taiwane.
Tvrdší jazyk Siho prisudzuje aj vnútorným problémom Číny.
„V pozadí príhovoru je nečakane pomalé zotavovanie sa z pandémie covidu-19 a problematický hospodársky výhľad,“ píše denník. Krajina podľa Financial Times vstupuje do nového roka s krízou likvidity v realitnom sektore, s vysokými dlhmi miestnych úradov a s chabým domácim dopytom.
Rátajú s Japonskom aj s Kóreou
Problém s rastúcimi nárokmi Pekingu v Pacifiku majú aj iné štáty. Washington podľa Nikkei ráta s trojstrannou spoluprácou s Japonskom a s Južnou Kóreou. Server s odvolaním sa na Kennetha Wilsbacha poukazuje na to, že už v októbri sa konali prvé trojstranné letecké cvičenia spomenutých troch štátov.
„Ešte nedávno bola takáto trojstranná spolupráca nemysliteľná,“ poukázal Wilsbach. Dodal, že v tomto roku môže spolupráca Washingtonu, Tokia a Soulu pokračovať na rovnakej úrovni.