TEL AVIV. Izraelská armáda po výbuchu v Bejrúte, ktorý zabil popredného predstaviteľa Hamasu, údajne zvýšila počet svojich batérií protivzdušnej obrany v blízkosti hraníc s Libanonom.
Hovorca armády uviedol, že sú v stave vysokej pripravenosti na akúkoľvek reakciu, ale priamo nespomenul zabitie popredného predstaviteľa palestínskeho militantného hnutia Hamas. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Sáliha Arúrího zabil výbuch v libanonskom Bejrúte spolu s ďalšími šiestimi ľuďmi. Izrael sa k útoku neprihlásil, ale označil to za „chirurgický úder proti vedeniu Hamasu“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hrozil jeho zabitím ešte predtým, ako 7. októbra vypukla terajšia vojna medzi Hamasom a Izraelom.
Izrael zaznamenal niekoľko rakiet
Líder libanonskej militantnej organizácie Hizballáh, ktorá podporuje Hamas, Hasan Nasralláh sa už skôr zaviazal k tvrdej reakcii na akékoľvek zabitie na libanonskej pôde.
Libanonský minister zahraničia Abdalláh Bú Habíb pre BBC Radio 4 v utorok večer povedal, že jeho vláda apelovala na Hizballáh, aby nereagoval. Tiež vyzval Západ, aby „tlačil na Izrael, aby zastavil aj všetko svoje násilie a všetky svoje činy, nielen voči Libanonu, nielen voči Bejrútu, ale aj v Gaze“.
Izraelská armáda oznámila, že zaznamenala niekoľko rakiet odpálených z Libanonu smerom na izraelské ciele. V reakcii ostreľovala miesta, odkiaľ boli rakety vypálené. Podľa svojich vyjadrení takisto útočila na teroristov v Libanone a teroristickú infraštruktúru Hizballáhu.
Hnutie Hizballáh potvrdilo, že zaútočilo na niekoľko izraelských pozícii neďaleko hraníc s Libanonom a vyjadrilo zármutok nad stratou dvoch svojich členov. Od vypuknutia konfliktu v Pásme Gazy 7. októbra minulého roka prišlo o život už 142 bojovníkov Hizballáhu.
Nemecko vyzvalo svojich občanov, aby opustili Libanon
Nemecko v stredu vyzvalo svojich občanov, aby urýchlene opustili Libanon. Upozornilo, že do tejto krajiny sa môže rozšíriť konflikt medzi Izraelom a Hamasom.
"Všetkých nemeckých občanov, ktorí sú stále v Libanone, žiadame... aby čo najskôr opustili krajinu," napísal nemecký rezort diplomacie na sociálnej sieti X. "Platí to predovšetkým pre južnú časť Libanonu vrátane južných mestských častí Bejrútu," dodal.
Nemecko už v októbri po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom varovalo svojich občanov pred cestovaním do Libanonu.
Smrť by mohla vystupňovať konflikt
Pri utorkovom útoku na predmestí Bejrútu, ktorý je pripisovaný Izraelu, zomrel zástupca šéfa hnutia Hamas Sálih Árúrí. Jeho smrť by mohla vystupňovať konflikt v Pásme Gazy. Hizballáh vyhlásil, že zabitie Árúriho nezostane bez trestu.
Iránsky minister obrany Mohammad Rezá Aštijání v stredu povedal, že táto smrť bude mať s istotou dôsledky a obvinil Spojené štáty zo stupňovania napätia.
Dočasné sily OSN v Libanone, ktoré dohliadajú na modrú líniu - neoficiálnu hranicu medzi Libanonon a Izraelom, v reakcii na udalosti uviedli, že sú hlboko znepokojené z potenciálnej eskalácie napätia. Vyzvali pritom všetky strany na pokoj zbraní a zdržanlivosť.
Dôsledky utorkového výbuchu nie sú bezprostredne jasné. Niektorí analytici poukazujú na negatívny vplyv, ktorý zabitie Arúrího môže mať na úsilie oslobodiť viac ako 100 izraelských rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Pásme Gazy.