TEHERÁN. Pri dvoch stredajších výbuchoch pri cintoríne v iránskom meste Kermán zahynulo najmenej 103 ľudí. Informovala o tom iránska štátna televízia. V predchádzajúcej bilancii médiá uvádzali 73 mŕtvych. Okrem toho bolo zhruba 140 ľudí zranených, uvádzajú štátne médiá s odvolaním sa na záchrannú službu.
Podľa zástupcu guvernéra provincie Kermán išlo o terorizmus. Explózie otriasli okolím cintorína, na ktorom je pochovaný generál Kásim Sulejmání, ktorý zomrel pri americkom atentáte v Bagdade presne pred štyrmi rokmi.
Podrobnosti sú zatiaľ nejasné
Iránska štátna televízia informovala najprv o prvej a následne o druhej explózii počas pietneho ceremoniálu v meste Kermán na juhovýchode Iránu. Polooficiálny web Nournews uviedol, že na ceste vedúcej k cintorínu explodovalo niekoľko plynových fliaš. Podľa úradov boli ľudia zranení tiež pri úteku z miesta explózií.
Iránska polooficiálna agentúra Tasním s odvolaním sa na informované zdroje napísala, že dvojica bômb, ktoré vybuchli blízko hrobu Sulejmáního, bola odpálená na diaľku. Podľa agentúry, ktorá má blízko k iránskym revolučným gardám, boli na mieste odpálené bomby umiestnené v dvoch taškách.

Námestník guvernéra provincie Kermán Rahmán Džalálí incident označil za teroristický útok. Bližšie podrobnosti neuviedol.
Agentúra AP v tejto súvislosti píše, že Irán má množstvo nepriateľov, ktorí by mohli byť strojcami útoku, vrátane exilových skupín, militantných organizácií a štátnych aktérov.
Irán vyjadril podporu palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré teraz vedie vojnu s Izraelom v Pásme Gazy, libanonskému šiitskému hnutiu Hizballáh či jemenským šiitským povstalcom Húsíom.
Iránsky duchovný vodca sľúbil tvrdú odpoveď
"Európska únia čo najráznejšie odsudzuje dnešné bombové útoky v meste Kermán v Iráne. EÚ vyjadruje solidaritu s občanmi Iránu," uviedol hovorca EÚ pre zahraničné záležitosti.
"Vo svojich myšlienkach sme s obeťami a ich rodinami. Voči páchateľom musí byť vyvodená zodpovednosť," dodal.
Iránsky prezident Ebráhím Raísí podľa vyjadrenia iránskej vlády požiadal úrady, aby pomohli zmierniť utrpenie obetí a zranených. Tiež žiadal rozhodnú reakciu. Páchatelia i osoby, ktoré vydali povel na tento zbabelý čin, budú čoskoro vypátrané a potrestané, uviedol.
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí sľúbil tvrdú odpoveď. Minister vnútra Ahmad Váhidí takisto uviedol, že páchatelia budú postavení pred spravodlivosť. Zatiaľ však nie je známe, kto je za útok zodpovedný.
Pomoc blokujú davy ľudí
Stredajší útok je druhým najtragickejším teroristickým útokom v dejinách Iránu. Pri požiari kina v juhoiránskom Abadane v auguste 1978 zahynuli viac ako štyri stovky ľudí. Dodnes sa pritom špekuluje o tom, kto za tragickým podpaľačským činom stál.
Režim šáha Mohammada Rezú Pahlavího, známy svojou krutosťou k opozícii, pripisoval vinu islamistickým teroristom, zatiaľ čo jeho odporcovia obviňovali tajnú políciu SAVAK. Požiar sa stal jedným zo spúšťačov islamskej revolúcie, ktorá v krajine o zhruba pol roka neskôr zvíťazila.
Iránska štátna televízia odvysielala zábery, na ktorých zraneným pomáhajú zdravotníci. "Naše tímy evakuujú zranených. Ale cesty blokujú davy ľudí," povedal štátnej televízii šéf Červeného polmesiaca v provincii Kermán Rezá Falláh.
Veliteľ elitných iránskych jednotiek Kuds Solejmání bol zabitý 3. januára 2020 pri útoku amerického bezpilotného lietadla pri letisku v Bagdade.
Vplyvný generál, ktorého Washington zaradil na zoznam teroristov, dohliadal na iránsky jadrový program a bol považovaný za architekta stratégie takzvaných zástupných vojen, keď Teherán namiesto priameho angažmánu vo vojenských konfliktoch využíva spriatelených milícií na presadzovanie vlastných záujmov v širšom blízkovýchodnom regióne.
Na Sulejmániho pohrebe v roku 2020 vznikla tlačenica, pri ktorej zahynulo najmenej 56 ľudí a viac ako 200 ďalších bolo zranených, pripomína AP.