TEL AVIV. Izraelská vláda vedie tajné rokovania s viacerými krajinami, vrátane afrického Konga, kam by chcela premiestniť obyvateľov palestínskeho Pásma Gazy, informoval v utorok server The Times of Israel (ToI).
Na vysťahovanie veľkého počtu Palestínčanov z Pásma Gazy opakovane vyzvali izraelskí krajne pravicoví ministri Becalel Smotrič a Itamar Ben Gvir, ktorí si za to vyslúžili v utorok kritiku od amerického ministerstva zahraničia.
Palestínčanov by chceli vysťahovať
Minister národnej bezpečnosti Ben Gvir v utorok v reakcii na túto kritiku uviedol, že Izrael urobí to, čo bude pre neho najlepšie. Gvir v utorok podľa serveru ToI vyhlásil, že "Izrael už nie je hviezdou na americkej vlajke".
"Spojené štáty sú naším najlepším priateľom, ale v prvom rade urobíme to, čo je dobré pre štát Izrael: migrácia stoviek tisíc ľudí z Gazy umožní (izraelským) obyvateľom enklávy vrátiť sa domov a žiť v bezpečí," vyhlásil Ben Gvir, ktorý by rád obnovil židovské osady v Pásme Gazy.
Podobne sa vyjadril aj minister financií Smotrič, ktorý v sobotu vyhlásil, že Izrael by mal zvážiť opätovné budovanie židovských osád v Pásme Gazy, keď tam bude Hamas porazený.

Z Pásma Gazy sa Izrael stiahol na základe mierových dohôd v roku 2005. V roku 2007 oblasť násilím ovládlo hnutie Hamas, ktoré v roku 2006 len tesne porazilo v palestínskych parlamentných voľbách umiernené hnutie Fatah, ktorého predsedom je šéf palestínskej autonómie Mahmúd Abbás.
Tiež Smotrič v utorok znovu hovoril o nutnosti vysťahovania Palestínčanov z Pásma Gazy, čo označil za "humanitárne riešenie". Smotrič podľa ToI povedal, že vysťahovanie si želá "viac ako 70 percent Izraelčanov", neuviedol ale, kde tento údaj zobral.
Minister takéto riešenie označil za potrebné, pretože Izrael nemôže pripustiť, aby "štyri minúty od jeho obcí existovalo ohnisko nenávisti a terorizmu, kde sa každé ráno prebúdzajú dva milióny ľudí s túžbou zničiť štát Izrael a s túžbou vraždiť a znásilňovať Židov". V Pásme Gazy žije asi 2,4 milióna ľudí.
Smotričove a Ben Gvirove skoršie výroky v utorok odmietlo americké ministerstvo zahraničia, ktorého hovorca Matthew Miller ich označil za "nezodpovedné".
Budúcnosť Gazy je nejasná
Izraelská ministerka pre tajné služby Gila Gamlielová v utorok v parlamente podľa ToI hovorila o budúcnosti Pásma Gazy.
"Po vojne sa zrúti vláda Hamasu, nebudú tam žiadne miestne úrady, civilné obyvateľstvo bude úplne závislé od humanitárnej pomoci. Nebude tam práca a 60 percent poľnohospodárskej pôdy sa stane bezpečnostnou nárazníkovou zónou," uviedla s odvolaním sa na možné plány izraelskej vlády.
Premiér Benjamin Netanjahu sa zatiaľ jasne nevyjadril k budúcnosti Gazy po konci tejto vojny, ktorá sa začala 7. októbra útokom Hamasu na Izrael, ktorý si vyžiadal viac ako 1200 obetí. Izraelská odvetná ofenzíva zabila podľa úradov v Gaze približne 22-tisíc Palestínčanov.
Netanjahu uviedol, že len izraelská armáda môže zabezpečiť, aby oblasť zostala "demilitarizovaná", teda bez radikálov z Hamasu. Netanjahu tiež odmietol, aby územie spravovala Palestínska autonómia na čele s Fatahom. Minulý mesiac vyhlásil, že nedovolí, aby sa z "Hamastanu stal Fatahstan".
Európska únia výroky odsúdila
Erópska únia sa pridala k Spojeným štátom, Parížu aj Berlínu a v stredu večer ostro odsúdila nedávne vyjadrenia dvoch krajine pravicových izraelských ministrov.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil na platforme X predmetné vyjadrenia za "poburujúce a nezodpovedné". Napísal tiež, že izraelský minister financií Bezalel Smotrič a minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir svojimi vyhláseniami očiernili palestínske obyvateľstvo Pásma Gazy, keď apelovali na vypracovanie plánu jeho vysídlenia.
"Nútené vysídľovanie je prísne zakázané ako závažné porušenie medzinárodného humanitárneho práva," dodal Borrell s tým, že v tomto smere záleží aj na slovách.
Ben Gvir vyzval v pondelok na rýchle riešenie podporujúce emigráciu obyvateľov Pásma Gazy. Odchod Palestínčanov a opätovné založenie izraelských osád je podľa neho "správne, spravodlivé, morálne a ľudské riešenie".
Podobne sa ešte v nedeľu vyjadril aj Smotrič, ktorý pre izraelský vojenský rozhlas povedal, že ak bude Izrael vo vojne s Hamasom postupovať správne, dôjde k exodu Palestínčanov "a my budeme žiť v pásme Gazy".
Izrael za tieto tvrdenia v uplynulých dňoch odsúdili USA, Francúzsko aj Nemecko, ktoré vyzvali jeho vládu, aby sa zdržala takejto "poburujúcej a nezodpovednej rétoriky".
Smotrič, ktorý je považovaný za obhajcu vízie tzv. Veľkého Izraela a zasadzuje sa tiež za anexiu Západného brehu, už medzičasom reagoval na kritiku zo strany USA. Uviedol, že Spojené štáty si váži a považuje ich za "najlepšieho priateľa" Izraela.
Dodal však, že Izrael "nie je ďalšou z hviezd na americkej zástave" a urobí v prvom rade to, čo považuje za najlepšie pre seba. "Exodus státisícov ľudí z Gazy umožní vrátiť sa domov obyvateľom z periférie Pásma Gazy," dodal na platforme X.