JERUZALEM. Izraelský Najvyšší súd v pondelok zamietol dodatok návrhu vládnej reformy súdnictva, ktorý obmedzuje právomoci súdov. Reforma vlani vyvolala v Izraeli rozsiahle protesty.
Najvyšší súd vo vyhlásení uviedol, že proti dodatku rozhodlo osem z 15 členov senátu.
"Je to z dôvodu vážneho a bezpríkladného poškodenia základných znakov Izraela ako demokratickej krajiny," uviedol Najvyšší súd.
Netanjahuova strana rozhodnutie kritizuje
Pravicová strana Likud premiéra Netanjahua rozhodnutie Najvyššieho súdu kritizovala.
"Je poľutovaniahodné, že Najvyšší súd sa rozhodol prijať rozsudok v ústrednom spoločenskom spore v období, keď izraelskí vojaci z radov pravice i ľavice bojujú a vystavujú svoje životy nebezpečenstvu vo vojne," uviedla strana.
Rozhodnutie súdu je podľa nej v rozpore s vôľou ľudu v prospech jednoty, najmä v období vojny.
Izraelský minister spravodlivosti minister Jariv Levin Najvyšší súd kritizoval za to, že si prisvojuje všetky právomoci. Levin je jedným z tvorcov návrhu reformy, píše agentúra AFP.
Opozícia verdikt súdu privítala
Na druhej strane, Hnutie za kvalitnú vládu v Izraeli, ktoré je odporcom justičnej reformy, označilo súdne rozhodnutie za "obrovské víťazstvo pre tých, ktorí sa usilujú o demokraciu".
"Vláda a ministri, ktorí sa snažili získať výnimku z právneho štátu, sa dozvedeli, že v Jeruzaleme sú sudcovia. Že existuje demokracia. Že existuje deľba moci," uviedlo hnutie.
Verdikt privítali aj opoziční zákonodarcovia. Opozičný líder Jair Lapid povedal, že súd "splnil svoju úlohu pri ochrane izraelských občanov".
Dodal, že rozhodnutie "ukončuje ťažký rok konfliktov, ktoré nás rozorvali zvnútra a viedli k najhoršej katastrofe v našej histórii". Podľa agentúry AFP tak odkazoval na októbrový útok Hamasu na Izrael.
Kritici hovorili o ceste k autoritárstvu
Izraelský parlament vlani v júli schválil túto časť reformy, ktorá obmedzuje právomoci Najvyššieho súdu blokovať rozhodnutia vlády, ak usúdil, že sú neprimerané.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdil, že rozsiahle reformy súdnictva, ktoré jeho vláda navrhla vlani, sú potrebné na napravenie rovnováhy medzi zvolenými predstaviteľmi a súdnictvom.
Jeho kritici však upozorňujú, že táto reforma vytvára cestu k autoritárskej vláde a premiér by ju mohol využiť na zrušenie možného usvedčujúceho rozsudku voči jeho osobe. Netanjahu je súdený v troch prípadoch korupcie.
V Izraeli v reakcii na reformu prepukli demonštrácie, na ktorých sa pravidelne zúčastňovali desaťtisíce ľudí. Protesty sa však skončili v októbri, keď vypukla vojna v Pásme Gazy, píše DPA.