Svet privítal nový rok 2024. Vzhľadom na časový posun ho ako prví o 11.00 h SEČ privítali obyvatelia atolu Kiritimati, známeho tiež ako Vianočný ostrov. Ten je súčasťou tichomorského štátu Kiribati, ktorý tvoria tri desiatky ostrovov a atolov. Celé súostrovie sa tiahne cez tri časové pásma.
Na Kiritimati žije asi päťtisíc ľudí a je prvým obývaným ostrovom, ktorý pravidelne vstupuje ako prvý do nového roka, napísal server The Canberra Times, podľa ktorého tamojšie úrady tento rok žiadne veľké oslavy neprichystali.
500 kíl pyrotechniky v Aucklande
Len o 15 minút neskôr oslavovali príchod nového roka Chathamské ostrovy, ktoré patria k Novému Zélandu. Nachádzajú sa asi 800 kilometrov východne od novozélandského Južného ostrova a majú vlastné časové pásmo. Na dvoch z desiatich ostrovov tohto súostrovia žije okolo 700 ľudí.
Hodinu po Kiritimati začali novoročné oslavy na Novom Zélande, ako aj ostrovných štátoch Samoa a Tonga. Na samojskom najväčšom ostrove Savai‘i a v hlavnom meste Apia na ostrove Upolu spustili veľké ohňostroje koordinovane o polnoci novozélandskí pyrotechnici.
Ohňostrojom na Novom Zélande tradične dominuje svetelná šou na 328-metrovej televíznej a vyhliadkovej veži Sky Tower v Aucklande. Na 55., 61. a 64. poschodí pripravili celkovo 500 kilogramov pyrotechniky. Naplánovali aj laserovú šou. Podľa médií všetko potrebné pripravovali šesť mesiacov.
Šou v Sydney pripravovali mesiace
O dve hodiny neskôr sa o pozornosť prihlásilo austrálske Sydney, kde tradičný svetoznámy obrovský ohňostroj na moste v prístave sledoval asi milión ľudí.
Podľa stanice BBC sa davy ľudí pri budove opery a moste Harbour Bridge zhromažďovali už od rána v nádeji, že nájdu dobré miesto na pozretie si šou, ktorej plánovanie zabralo mesiace a trvala celých 12 minút.
Najväčšia oslava, akú Londýn zažil
V centre Londýna odbili polnoc tradične údery zvona Big Ben.
Nasledovala veľkolepá takmer 15-minútová šou, ktorej súčasťou bolo okrem ohňostrojov, laserov a svetiel aj 600 dronov, vykresľujúcich na oblohe rôzne obrazce — to všetko sprevádzané hudbou od interpretov ako Spice Girls, Beyoncé, Louis Armstrong, The Kinks a Dua Lipa.
Podľa starostu Sadiqa Khana išlo o "najlepšiu a najväčšiu" silvestrovskú oslavu, akú kedy Londýn zažil. Bola tiež poctou korunovácii nového kráľa Karola III., ako aj pripomienkou 75 rokov existencie Národnej zdravotnej služby (NHS) a desiateho výročia legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Konflikty v Nemecku aj vo Francúzsku
Viac ako 800-tisíc ľudí prišlo podľa francúzskeho ministra vnútra Géralda Darmanina privítať nový rok na bulvár Champs Élysées. Hlavnou témou sprievodného programu boli tohtoročné letné olympijské hry v Paríži.
Novoročné oslavy vo Francúzsku, ale i v Nemecku však poznačili aj konflikty, policajti v oboch krajinách zadržali viac ako dvesto ľudí.
Z Nemecka hlásili aj zranených policajtov a z mesta Koblenz úmrtie 18-ročného muža po výbuchu zábavnej pyrotechniky.

Oslavy ako bezpečnostná hrozba
Francúzsko nasadilo v čase silvestrovských osláv na celom svojom území vyše 90-tisíc policajtov a vojakov. Darmanin opatrenie zdôvodnil vysokou hrozbou teroristických útokov, čiastočne spôsobenou situáciou v Izraeli a v Palestíne. Tá vyvolala po celom svete množstvo protestov.
Bezpečnostné opatrenia zvýšili tiež úrady v americkom New Yorku, kde sa kvôli vojne Izraela s Hamasom konajú demonštrácie pravidelne. V Pakistane vláda zakázala všetky silvestrovské oslavy v solidarite s Palestínčanmi, upozornila AP.
Stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe medzitým informovala o rušení osláv v niektorých ruských mestách na Ďalekom východe, ktoré tak robia kvôli obetiam v Belgorode. Ten sa stal v sobotu podľa ruských vyjadrení terčom jedného z doteraz najväčších ostreľovaní, pri ktorom zahynuli viac ako dve desiatky ľudí.
Ukrajina, ktorá sa už takmer dva roky bráni ruskej vojenskej agresii, čelí ruským vzdušným úderom prakticky denne a hovorca jej letectva Jurij Ihnať podľa serveru Ukrajinská pravda vyzval obyvateľov, aby zabudli na zábavné ohňostroje a uposlúchli sirény varujúce pred náletmi a vyhľadali v takýchto prípadoch bezpečnosť v krytoch.