Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Izraelské vyšetrovanie zabitia troch rukojemníkov v Pásme Gazy a neúmyselné útoky na budovy v enkláve vrhajú nové svetlo na izraelskú taktiku v už teraz jednej z najničivejších vojen storočia.
V zisteniach oznámených vo štvrtok Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že „sa dalo zabrániť“ smrti troch rukojemníkov, ktorých zastrelili izraelskí vojaci tento mesiac, a že letecké útoky izraelskej armády tento týždeň pravdepodobne spôsobili neúmyselné škody civilistom.
Vyšetrovania sa týkajú kritiky izraelskej kampane, a to ako na domácej úrovni, kde izraelskej vláde vyčítakú, že nie je schopná ochrániť rukojemníkov a zabezpečiť ich prepustenie, tak aj na medzinárodnej úrovni, kde sa Izraelu vyčítajú katastrofálne straty na životoch v palestínskej enkláve.
Izraelskí predstavitelia tvrdia, že v útoku nepoľavia.
V článku sa dočítate:
- o rukojemníkoch prosiacich o záchranu,
- ako reagoval Hamas,
- prečo v Tel Avive ľudia protestujú.
Vedľajšie škody
Podľa zdravotníckych úradov v Gaze zabili izraelské sily za posledné tri mesiace v enkláve viac ako 21 500 ľudí a viac ako 55-tisíc zranili. Izrael na Pásmo Gazy zaútočil v odvete na útok Hamasu 7. októbra, v ktorom podľa izraelských úradov zabili približne 1 200 ľudí a viac ako 200 odvliekli ako rukojemníkov.
Bidenova administratíva síce podporuje izraelskú kampaň na likvidáciu islamistickej militantnej skupiny Hamas, ktorá ovláda Gazu, ale tlačí na vládu premiéra Benjamina Netanjahua, aby urobila viac pre minimalizovanie počtu civilných obetí v enkláve.
Izraelské stíhačky 24. decembra zaútočili na ciele v utečeneckom tábore Maghazi v centrálnej časti Gazy. Zahynulo najmenej 80 ľudí, uviedol riaditeľ nemocnice mučeníkov al-Aksá.
IDF vo štvrtok uviedli, že sa zameriavali na „operatívcov Hamasu“, ale počiatočné vyšetrovanie „odhalilo, že zasiahnuté boli aj ďalšie budovy nachádzajúce sa v blízkosti cieľov, čo pravdepodobne spôsobilo neúmyselné škody ďalším nezúčastneným civilistom“.
IDF nerozviedli, prečo boli údery také ničivé, ale vojenský predstaviteľ pre izraelskú verejnoprávnu televíziu Kan povedal, že „výzbroj nezodpovedala povahe útoku, takže vznikli rozsiahle vedľajšie škody“.
V hodnotení amerických spravodajských služieb zverejnenom tento mesiac analytici zistili, že takmer polovica munície, ktorú Izrael použil v Gaze, boli neriadené bomby, ktoré môžu minúť cieľ až o 30 metrov.
Izrael odmietol medzinárodné výzvy na prímerie. „Nič také neexistuje,“ povedal Netanjahu tento týždeň vojakom na severe Gazy. „My sa nezastavíme. Vojna bude pokračovať až kým ju neukončíme. Nie skôr.“
Ťažké ponaučenie
Rodinní príslušníci rukojemníkov, ktorých stále zadržiava Hamas, sa obávajú, že izraelská kampaň vystavuje ich blízkych väčšiemu nebezpečenstvu. Hamas minulý mesiac prepustil 110 rukojemníkov výmenou za prepustenie Palestínčanov zadržiavaných na Západnom brehu, ale viac ako sto rukojemníkov zostáva - alebo bolo zabitých - v Gaze.
Keď jednotky IDF tento mesiac zabili troch izraelských rukojemníkov, Lior Peri pre denník Washington Post povedal: „Boli sme zdesení, keď sme videli, ako sa naše najväčšie obavy stali skutočnosťou.“ Jeho 79-ročný otec Chaim je stále v Gaze.
IDF vo štvrtok uviedli, že vojaci „vykonali správnu akciu podľa najlepšieho pochopenia udalosti v danom okamihu“, ale že smrti „sa dalo zabrániť“.
Izraelskí vojaci, ktorí 10. decembra vykonali razie v budovách v meste Gaza, počuli volania v hebrejčine, v ktorých žiadali o pomoc, uviedla IDF. Vyhodnotili to ako pascu Hamasu, čo je taktika, ktorú podľa Izraela táto skupina používa.

Dňa 14. decembra vojaci videli nápisy „SOS“ a „zachráňte troch unesených ľudí“. Nasledujúci deň vojak IDF uvidel troch ľudí - všetci boli bez tričiek a jeden z nich mával bielou vlajkou - a spustil paľbu, pričom dvoch zabil. Velitelia nariadili zastaviť streľbu. Tretia osoba sa znovu objavila a jeden vojak ju zastrelil. IDF uviedli, že vojak nepočul rozkaz na zastavenie.
„Nemalo sa to stať,“ povedala v piatok Tal Heinrich, hovorkyňa úradu predsedu vlády. „Dostali sme ťažké ponaučenie a naše sily ho uplatňujú.“
Miri Eisin, riaditeľka Medzinárodného inštitútu pre boj proti terorizmu na Reichmanovej univerzite, uviedla, že vyšetrovanie je dôkazom toho, že IDF sa správajú zodpovedne. „Musíte sa uistiť, že vojaci chápu hĺbku činností, ktoré vykonávajú,“ povedal Eisinová, plukovníčka v zálohe IDF. „Keď prekročíte rámec toho, čo máte povolené, musíte sa k tomu priznať.“
Zabitie troch rukojemníkov pobúrilo Izraelčanov. Tisíce ľudí sa zhromaždili v Tel Avive a vyzvali Netanjahua, aby urobil viac pre návrat ostatných rukojemníkov domov. Hamas vyhlásil, že prepustí ďalších rukojemníkov až po skončení bojov.
„Nebude žiadna dohoda o výmene väzňov ani rokovania pod paľbou, kým sa neskončí izraelská agresia,“ povedal Bassem Naim, člen politického vedenia Hamasu v katarskej Dauhe. „Zatiaľ môžeme povedať, že sme otvorení akejkoľvek iniciatíve, ktorá môže ukončiť túto izraelskú genocídnu vojnu.“

Pri štvrtkovom útoku v blízkosti kuvajtskej nemocnice v Rafahu zahynulo najmenej 18 ľudí a desiatky boli zranené, uviedol riaditeľ nemocnice. Odhaduje sa, že do južného mesta sa natlačilo približne 100-tisíc obyvateľov Pásma Gazy, vysídlených v dôsledku bojov na severe. Bojujú s nedostatkom vody, potravín a prístrešia, nedostatočnou pomocou a pokračujúcim bombardovaním.
„Unikol som smrti, len aby som zistil, že situácia tu je rovnako nebezpečná,“ povedal Ihab Al-Daya, ktorý utiekol z centrálnej časti enklávy a ukryl sa v Rafahu.
„Nie je tu voda, jedlo ani miesto na spanie,“ povedal. „Neustále na nás strieľajú.“
Ďalšie smrteľné kolo
Ťažká situácia palestínskych civilistov, ktorých vojenská kampaň zatlačila do zmenšujúcich sa priestorov v už aj tak stiesnenej enkláve, vyvolala protesty po celom svete. Izraelská vláda však na domácej scéne čelí len malému tlaku na zmiernenie, hoci niektorí Izraelčania žiadajú ukončenie bojov.
Stovky ľudí sa vo štvrtok večer zhromaždili v Tel Avive a volali po zastavení paľby.
„Prišiel som protestovať proti dvom hlavným veciam,“ povedal Oren Ben Natan. „Po prvé, ako naša vláda opustila 108 rukojemníkov, ktorých stále zadržiava Hamas. A po druhé, masaker v Gaze.“
24-ročný mladík držal v ruke nápis „Bez politického riešenia nie je bezpečnosť".
„Okrem toho, že je to hrozný vojnový zločin, tak je mi stopercentne jasné, že nás to neprivedie k mieru a pokoju, ale k ďalšiemu kolu, ktoré bude smrteľnejšie ako pre Izraelčanov, tak aj pre Palestínčanov,“ povedal Ben Natan.
Na druhej strane ulice prizerajúci sa ľudia kričali na demonštrantov nadávky.
Na tejto správe sa podieľali aj Hazem Balousha a Paul Schemm.