Po štáte Colorado sa americký štát Maine stal aktuálne druhým v poradí, ktorý bývalého amerického prezidenta a opätovného kandidáta Donalda Trumpa formálne vyškrtol z kandidačnej listiny.
Kým v prípade Colorada išlo o rozhodnutie súdu, ktoré prešlo hlasovaním, v prípade Maine ide o administratívne rozhodnutie tamojšej štátnej tajomníčky Shenny Bellowsovej. Oba prípady však majú spoločný základ - podozrenia z organizácie vzbury.
Trump svojimi slovami povzbudil radikálnu časť svojich priaznivcov, ktorí 6. januára 2021 zaútočili na Kapitol - sídlo amerického Kongresu, aby sa tam pokúsili fyzicky zabrániť schváleniu výsledkov prezidentských volieb, v ktorých Trump prehral.
Oba štáty použili 3. oddiel 14. dodatku Ústavy Spojených štátov, ktorý pochádza ešte z čias americkej občianskej vojny a mal zabrániť predstaviteľom bývalej Konfederácie, aby sa uchádzali o federálne funkcie.
Môže to ovplyvniť priebeh alebo výsledok najbližších amerických prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 5. novembra 2024? Ako sa bude Trump proti takýmto verdiktom brániť a ako sa k nim stavajú iné štáty USA?
Denník SME ponúka súbor otázok a odpovedí.
V článku sa dočítate:
- Čo sa stalo v Maine?
- Je rozhodnutie politicky podfarbené?
- Aký má právny základ?
- Čo momentálne znamená?
- Ako to môže ovplyvniť americké voľby?
- Aké sú aktuálne preferencie kandidátov?
1. Čo sa stalo v Maine?
Tamojšia štátna tajomníčka Shenna Bellowsová rozhodla, že Donald Trump na budúci rok v štáte Maine nemôže kandidovať za prezidenta.
Maine sa pridal k štátu Colorado, ktorý Trumpa formálne škrtol z kandidačnej listiny. Rozdiel je v tom, že v Colorade rozhodoval najvyšší súd štátu, ktorého sudcovia hlasovali v pomere 4:3 za vylúčenie Donalda Trumpa.
Bellowsová zatiaľ pozastavila účinnosť svojho rozhodnutia, kým o ňom nerozhodnú súdy štátu Maine.