PRAHA, BRATISLAVA. Mal vysokokvalitnú samonabíjaciu pušku aj s optikou a stojanom, brokovnicu aj pištole.
Útočník, ktorý na pražskej Karlovej univerzite minulý štvrtok zabil štrnásť ľudí, vlastnil legálne osem zbraní vrátane dvoch dlhých či tlmiča. Zbrojný preukaz získal iba tento rok.
V čase útoku v českej Poslaneckej snemovni už ležal na stole návrh na sprísnenie zákonov o držbe zbraní. Ak by chystané pravidlá platili ešte počas uplynulého roka, strelec by mohol prinajmenšom vzbudiť väčšie podozrenie.

Polícia 24-ročného študenta už pred útokom zahrnula do širšieho okruhu podozrivých z vraždy muža a batoľaťa v Klánovickom lese, ku ktorej došlo o šesť dní skôr. Napokon sa útočník v liste na rozlúčku priznal aj k tejto vražde, zhodovali sa aj zbrane.
Experti na zbraňovú legislatívu však hovoria, že ani výraznejšie sprísnenie legislatívy nemusí podobných útočníkov zastaviť.
V článku sa dočítate:
- Prečo advokát varoval deň dopredu pred masovou streľbou.
- Čo musíte v Česku dodržať na zisk zbrojného preukazu.
- Prečo polícii nebol veľký nákup zbraní podozrivý.
- Či môžu psychotesty pomôcť zabrániť útokom.
Varoval pred masovou streľbou
V roku 2005 došlo na dvoch miestach v Českej republike k vraždám troch ľudí v lese. Polícia páchateľa do niekoľkých dní vypátrala – muža, ktorý za nimi stál, začali médiá neskôr označovať ako „lesného vraha“.
Vysokointeligentný vrah plánoval vraždy vyše roka. Navyše malo ísť len o predzvesť – podľa polície plánoval masovú streľbu v pražskom metre. Zbraň mal niekoľkokrát v metre aj schovanú za novinami, k činu sa však neodhodlal.
Na tento prípad upozornil len deň pred streľbou na pražskej univerzite na svojom webe Zbrojnice.com advokát Tomáš Gawron, ktorý sa venuje aj právnej úprave civilného držania zbraní. „Klánovický vrah behá na slobode, zachovajte ostražitosť,“ písal s tým, že aj vraždy v roku 2005 boli „nácvikom“ pred spáchaním masovej vraždy.
„Porovnanie s prípadom vraha z roku 2005 bolo úplne logické,“ vraví Gawron pre SME. Vraždy v Klánovickom lese boli výnimočné a šokujúce v tom, že pri nich útočník úmyselne zavraždil dvojmesačné batoľa a jeho otca.

„Keď polícia vylúčila osobný motív a uviedla, že na mieste činu nenašla žiadne relevantné stopy, bolo jasné, že ide o úplne mimoriadny prípad,“ dodáva.
Podobný nácvik pred masovou streľbou podľa neho v zahraničí nie je bežný, prípad, keď strelec pred vraždením zabije rodinného príslušníka, je však častý. Vrah z Prahy pred cestou na fakultu zabil v obci Hostouň svojho otca.
Streľba na fakulte tiež otvorila debatu o tom, nakoľko benevolentné sú zákony o držbe zbraní v Česku. Minister vnútra Vít Rakušan už avizuje ich sprísnenie, nemá ísť však o zásadné prekopanie celej legislatívy.

Psychotesty v Česku nepotrebujete
V Česku je možné zbrojný preukaz získať od veku 21 rokov. Od osemnástich je to však možné na loveckú aj športovú streľbu.
Strelec z univerzity mal podľa Milana Prchala, riaditeľa policajnej služby pre zbrane a bezpečnostný materiál, preukaz na športovú streľbu a osobnú ochranu. Získal ho tento rok, ešte pred mesiacom absolvoval kurz obrany.
Zbraň v Česku však v zásade môže získať každý bezúhonný, zdravotne a odborne spôsobilý občan.
„V požiadavkách na bezúhonnosť a spoľahlivosť, pri ktorých sa riešia aj priestupky či užívanie návykových látok, aj v požiadavke absolvovať na zbrojný preukaz skúšky, je česká legislatíva prísnejšia ako vo väčšine európskych krajín,“ tvrdí Gawron. V Česku je však podobne ako v Poľsku či v Pobaltí možnosť nosiť zbrane na sebaobranu.
Česko takisto – na rozdiel od Slovenska – nevyžaduje na zisk zbrojného preukazu psychotesty.
Zbrane sa tak môžu dostať aj k ľuďom, ktorí majú psychické problémy, keďže psychiatri často neinformujú praktických lekárov o liečbe pacienta, pripomínajú pražské Hospodárske noviny. Zdravotnú prehliadku pritom držitelia zbraní absolvujú každých desať rokov.
Budú nahlasovať podozrivé nákupy
Novela zbraňovej legislatívy, ktorá už čaká na posledné čítanie v Poslaneckej snemovni, by mohla v niektorých prípadoch pomôcť polícii predísť podobnému masakru.
Polícia napríklad dostane oprávnenie preventívne zabezpečiť zbraň na základe bezpečnostných informácií - väzby na extrémistické skupiny či vyhrážky násilím na sociálnych sieťach, uviedol Rakušan.
Polícia by tiež mala získať prístup k informáciám, či si držiteľ zbraní za krátku dobu nezaobstará nezvyčajne veľké množstvo zbraní a munície. „Ide o povinnosť podnikateľov nahlasovať polícii podozrivé nákupy zbraní alebo streliva, napríklad aj neštandardné množstvo,“ uviedol podľa HN.cz Rakušan.
Útočník z Prahy si sedem zbraní vrátane dvoch dlhých zaobstaral v priebehu niekoľkých mesiacov. Centrálny register zbraní však na takúto skutočnosť neupozorňuje.