DUBAJ. Pri izraelskom údere bol v pondelok neďaleko Damasku zabitý jeden z najskúsenejších poradcov iránskych Revolučných gárd v Sýrii, brigádny generál Rází Musáví. Informovala o tom iránska oficiálna agentúra Irna.
Bezpečnostné zdroje agentúre Reuters povedali, že Musáví bol zodpovedný za koordináciu vojenskej aliancie medzi Sýriou a Iránom.
Sľubujú odplatu
Iránska televízia v pondelok podľa Reuters prerušila svoje pravidelné spravodajstvo oznámením, že Musáví bol zabitý.
Televízia Musávího označila za jedného z najstarších poradcov gárd v Sýrii a za jedného z tých, ktorí sprevádzali veliteľa elitných jednotiek gárd Kuds Kásima Sulejmáního, ktorý bol zabitý pri americkom dronovom útoku v Iraku v roku 2020.
Iránske revolučné gardy k útoku uviedli, že Izrael za zabitie Musávího zaplatí. "Uzurpátorský a surový sionistický režim za tento zločin nepochybne zaplatí," uviedli revolučné gardy vo vyhlásení čítanom v televízii.
Izrael už roky vykonáva útoky proti cieľom v Sýrii s údajným napojením na Irán. Vplyv Teheránu v Sýrii ešte vzrástol po tom, ako podporil režim prezidenta Bašára Asada v občianskej vojne, ktorá prepukla v roku 2011.
Predtým tento mesiac Irán oznámil, že izraelské údery v Sýrii zabili dvoch členov Revolučných gárd, ktorí v krajine pôsobili ako vojenskí poradcovia.
Teherán zodpovednosť odmieta
Irán v pondelok opätovne poprel spojitosť s útokmi na nákladné lode v Červenom a Arabskom mori a v Indickom oceáne. Iránske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo prevziať zodpovednosť za útok na chemický tanker japonskej firmy, ku ktorému došlo v Indickom oceáne.
"Tieto obvinenia sú absolútne nepodložené a slúžia výhradne na ospravedlnenie neustálej podpory, ktorú USA a Spojené kráľovstvo poskytujú sionistom (Izraelu) pri páchaní ich zločinov," vyhlásil v pondelok hovorca rezortu diplomacie Násir Kanání a dodal, že Teherán vždy podporoval bezpečný prechod nákladných lodí medzinárodnými vodami.
Podľa agentúry AFP sa predpokladá, že za útokmi sú jemenskí húsíjskí povstalci, americké spravodajské služby však z podnecovania útokov podozrievajú Irán. Teherán minulý týždeň uviedol, že sily "osi odporu" v regióne majú svoje vlastné prostriedky a konajú podľa vlastného uváženia.
Hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Adrienne Watsonová však v piatok vyhlásila, že drony a rakety použité počas útokov na Izrael poskytol Irán spolu so sledovacími systémami, bez ktorých by ich nebolo možné vykonať.
Blokáda obchodných trás
Vysoko postavený generál Iránskych revolučných gárd (IRGC) v sobotu varoval USA a Západ, že môžu byť zablokované aj ďalšie medzinárodné námorné obchodné trasy, uvádza DPA.
Dánska spoločnosť Maersk v nedeľu vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa "hneď, ako to bude prevádzkovo možné" pripraví na opätovnú plavbu svojich lodí cez Červené more. Dôvodom je spustenie medzinárodnej operácie na čele s USA, ktorá má za úlohu ochrániť nákladné lode pred útokmi húsíov z územia Jemenu.
Veľké dopravné spoločnosti vrátane Maersku sa vyhýbali plavbám cez Červené more a namiesto toho svoje lode presmerovali okolo Mysu dobrej nádeje na juhu Afriky. Tento krok spôsobil predĺženie dopravy o jeden až dva týždne a zvýšenie nákladov na palivo a poistné, uvádza AP.