MANAUS. Amazonský kmeň Juma sa donedávna zdal byť odsúdený k rovnakému osudu, ako mnohé domorodé komunity, ktoré zmizli po kolonizácii z Európy.
Teraz však zažíva návrat vďaka trom sestrám, ktoré ukončili patriarchálnu tradíciu kmeňa a začali mu vracať život v rezervácii hlboko v Amazonskom pralese, píše v reportáži agentúra AP.
Dedinka kmeňa v brazílskom štáte Amazonas leží dve hodiny cesty loďkou od najbližšej cesty, pri nedávnej návšteve reportérov však bola plná života. V rieke sa hrali deti, ženy ručne drvili maniok na múku, ľudia lovili ryby do sietí aj na udice, ďalší boli na love inde. Obyvatelia majú generátory elektriny, satelitný internet a tradičnú budovu s názvom maloca, kde sa počas dňa môžu schádzať.
Koniec patriarchátu
Pred niekoľkými rokmi bol kmeň Juma na pokraji vymretia. Odhaduje sa, že kedysi ho tvorili tisíce ľudí, na konci 90. rokov z neho ale zostávala len posledná rodina pozostávajúca z otca Arukáa a jeho troch dcér s menami Boreá, Mandeí a Maytá.
V roku 2021 Aruká umrel na covid, pričom denník The New York Times vtedy poznamenal, že mnohé z tradícií a rituálov jeho ľudu sú navždy stratené.
So smrťou „posledného muža“ však kmeň nestratil svojho vodcu. Túto funkciu, v ktorej sa dovtedy striedali len muži, už v roku 2012 prevzala Mandeí, zistila AP.
"Moje sestry a môj otec ma povzbudzovali, aby som sa tej pozície ujala," povedala žena, ktorá nedávno titul prenechala svojej staršej sestre Boreá. "Prispôsobila som sa, aby som našla riešenie pre našich ľudí," uviedla.
Návrat domov
Ona aj jej sestry si našli muža z iných kmeňov, s ktorými sa zoznámili po tom, čo bola rodina pred 25 rokmi donútená presťahovať sa z pôvodného sídla kmeňa do susedného štátu Rondônia.
V rovnakom čase, keď sa Mandeí stala vodkyňou, dostali Aruká a jeho dcéry možnosť vrátiť sa do domovskej dedinky po tom, čo im brazílske úrady územie vrátili a zriadili tu rezerváciu domorodcov Juma.
AP ju opisuje ako oblasť blízko obce Canutama pokrytú pralesom as rozlohou zhruba 350 kilometrov štvorcových.
V dedine kmeňa Juma žilo na konci tohto roku 24 ľudí. Je medzi nimi napríklad synovec Mandeí, ktorého celé meno Puré Juma Uru-Eu-Wau-Wau odkazuje na pôvod jeho matky a dedinu Uru-Eu-Wau-Wau, odkiaľ pochádza jeho otec. Priezvisko Juma sa rozhodli prijať aj jeho dve sesternice Ana India a Shakira pomenovaná podľa kolumbijskej popovej hviezdy.
"Trochu som prelomil antropologické pravidlá a nasledoval rodovú líniu svojej matky," povedal 22-ročný Puré. "Keď sa nebudem hlásiť ku kmeňu Juma, tak kto iný?" dodal.
Ako odovzdať tradície
Napriek všetkým nedávnym úspechom má Mandeí o budúcnosť svojho kmeňa obavy, píše AP.
Ľudí v dedine je podľa nej stále veľmi málo, starosti jej pôsobí aj plánované spevnenie cesty vedúcej vedľa rezervácie, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že do oblasti zavítajú chovatelia dobytka či pestovatelia sóje.
Zároveň sa tri sestry stretávajú s tým, ako odovzdať ďalším generáciám znalosti svojich predkov.
"Najväčšia zodpovednosť, ktorú so sestrami zdieľam, je nestratiť kultúru Juma, ktorú nás naučil náš otec," povedala Mandeí.