WASHINGTON. Spojené štáty v piatok obvinili Irán z intenzívnej spoluúčasti na nedávnych útokoch húsijských povstalcov z Jemenu na obchodné lode v Červenom mori. Podľa Bieleho domu im Teherán poskytol drony, rakety a spravodajské informácie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
"Vieme, že Irán bol značne zapojený do plánovania útokov proti obchodným lodiam v Červenom mori," uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Spojených štátov Adrienne Watsonová. Dodala, že toto konanie je v súlade s dlhodobou podporou jemenských povstalcov a ich destabilizačných akcií v regióne zo strany Teheránu.
Najostrejšie vyjadrenie
AFP v tejto súvislosti poznamenala, že obvinenia Bieleho domu sú doteraz najostrejším vyjadrením USA o údajnej spoluúčasti Teheránu na spomínaných útokoch.
Iránom podporovaní Húsíovia v poslednom čase podnikli niekoľko útokov na plavidlá plaviace sa po námorných trasách v Červenom mori, pričom tvrdia, že je to z ich strany prejav podpory Palestínčanom v Pásme Gazy, kde izraelská armáda bojuje s militantným hnutím Hamas.
Misia v Červenom mori
Pentagón vo štvrtok informoval o vytvorení koalície pozostávajúcej z viac ako 20 krajín, ktorá má námornú dopravu v Červenom mori chrániť pred útokmi jemenských povstalcov.
Pomôcť chce aj Európska únia (EÚ), ktorá navrhuje rozšírenie mandátu svojej protipirátskej operácie pri Africkom rohu na východe Afriky, aby pomohla koalícii vedenej USA.
Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell predložil návrh na rozšírenie operácie Atalanta pri pobreží Somálska, o ktorej práve rozhoduje 27 členov EÚ.
Počas štvrtkového zasadnutia európskej bezpečnostnej komisie, ktoré sa témou zaoberalo, vyjadrilo výhrady iba Španielsko. Zástupcovia v Bruseli veria, že ich spôsobujú rozdielne názory v Madride a že sa ich čoskoro podarí vyriešiť.