VARŠAVA. Časť katolíckych biskupov sa vzoprela línii vytýčenej pápežom Františkom, ktorý novým dokumentom schválil prax žehnania homosexuálnym párom.
Otvorene to odmietajú napríklad hodnostári v niektorých afrických krajinách, v ktorých je často homosexualita postavená mimo zákona, proti sa postavila aj poľská biskupská konferencia, napísala agentúra AP.
Rozdelená cirkev
Vyostrené reakcie na vydanie dokumentu s latinským názvom Fiducia Supplicans, ktorý umožňuje žehnať nezosobášeným párom i zväzkom homosexuálov, podľa AP ukazuje, ako je cirkev v tejto otázke rozdelená a aká silná v nej existuje opozícia proti liberálnejšiemu kurzu nastavenému súčasným pápežom.
Biskupská konferencia v Zambii oznámila, že v krajine sa žehnanie párom rovnakého pohlavia vykonávať nebude. Tiež biskupi v Malawi uviedli, že žehnanie "homosexuálnym zväzkom akéhokoľvek druhu" nie je možné.
V oboch týchto afrických krajinách sú homosexuálne styky trestné a hrozí za ne dlhé väzenie. Podľa organizácie Human Dignity Trust, ktorá obhajuje práva ľudí z komunity LGBT+, kriminalizuje homosexualitu 31 z 54 afrických krajín.

Ozvali sa pápežovi kritici
Opozíciu proti novej politike Vatikánu neobvykle silne vyjadrila aj poľská biskupská konferencia.
Jej hovorca Leszek Gensiak uviedol, že manželstvo je výhradne zväzkom medzi mužom a ženou a sexuálne styky mimo tohto usporiadania sú "vždy priestupkom proti božej vôli".
Kazašský biskup Athanasius Schneider vo vyhlásení napísal, že postup Vatikánu je "obrovský podvod" a že by si kňazi mali byť vedomí toho, že povoliť žehnanie párom rovnakého pohlavia je zlo.
Schneider patrí medzi tradicionalistov a najtvrdších kritikov pápeža Františka. V auguste tohto roka mal prísť na Slovensko, proti jeho návšteve, počas ktorej mal prezentovať svoju novú knihu, sa postavil predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Bernard Bober.
Kazašský arcibiskup Tomasz Peta to duchovným vo svojej arcidiecéze žehnanie rovno zakázal.
Žiadajú vysvetlenie
Predstavitelia katolíckej cirkvi v ďalších krajinách, napríklad v Nigérii, Keni, Ghane alebo Juhoafrickej republike, volajú po tom, aby Vatikán svoj krok lepšie vysvetlil a dal jasne na vedomie, či dokument znamená oficiálne pritakanie homosexuálnym zväzkom.
Dokument Fiducia Supplicans tento týždeň zverejnilo vatikánske Dikasterium pre náuku viery. Dalo v ňom najavo, že rovnopohlavné zväzky neuznáva a nepovažuje ich za rovnocenné manželstvo. Žehnanie však kňazom povolí, pretože ho považuje za "prosbu Bohu".