NIAMEY. Z Nigeru sa v piatok stiahli poslední príslušníci francúzskej vojenskej misie, ktorá sa viac ako desať rokov zapájala do operácií proti džihádistom v západoafrickom regióne Sahel.
S odvolaním sa na svojho spravodajcu o tom v piatok informovala agentúra AFP. Jej správu potvrdil aj poručík nigerskej armády Salim Ibrahim, keď pre AFP uviedol: "Dnešný dátum (...) znamená koniec procesu sťahovania francúzskych síl v Saheli".
Po odsune francúzskeho vojenského kontingentu zostávajú v Nigeri stovky amerických vojakov a mnoho talianskych a nemeckých vojakov.
Francúzsko oznámilo, že stiahne svojich zhruba 1500 vojakov a pilotov z Nigeru po tom, čo tamojšie nové vojenské vedenie po prevrate z 26. júla vyzvalo na ich odchod. Rovnaké žiadosti v uplynulých necelých 18 mesiacoch Francúzsku adresovali aj vlády ďalších dvoch krajín Sahelu - Mali a Burkiny Faso.
Všetky tri štáty bojujú s džihádistickým povstaním, ktoré vypuklo na severe Mali v roku 2012 a neskôr sa rozšírilo do Nigeru a Burkiny Faso.
Séria prevratov v regióne, ktorá sa začala v roku 2020, však spôsobila zhoršenie vzťahov s Francúzskom, bývalou koloniálnou mocnosťou, a zblíženie s Ruskom, ktoré sa snaží posilňovať svoj vplyv v Afrike.
Väčšina francúzskych vojakov v Nigeri bola dislokovaní na leteckej základni v hlavnom meste Niamey. Menšie skupiny boli rozmiestnené po boku nigérijských vojakov na hraniciach s Mali a Burkinou Faso, kde zrejme pôsobia džihádistické skupiny napojené na Islamský štát a sieť al-Káida.
Sťahovanie francúzskych vojakov bola z hľadiska logistiky zložitá operácia: vojenské konvoje museli prejsť až 1700 kilometrov po niekedy nebezpečných púštnych trasách do francúzskeho centra pre operácie v Saheli v susednom Čade.
Z Čadu do Francúzska letecky prepravia zrejme len najcitlivejšie vojenské vybavenie. Zostávajúca časť sa musí presunúť po zemi a po mori.