WASHINGTON. Donald Trump ešte ako prezident USA vyvíjal tlak na dvoch republikánskych úradníkov v štáte Michigan, aby svojimi podpismi neoverovali výsledky prezidentských volieb v tomto štáte.
Vyplýva to zo záznamu telefonátu, ktorý sa odohral v novembri 2020 a ktorý vo štvrtok zverejnil denník The Detroit News.
V noci na piatok o tom informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že ide o nové obvinenie voči exprezidentovi stíhanému v súvislosti s prezidentskými voľbami z roku 2020 vo viacerých prípadoch.
Telefonátu sa zúčastnili viacerí
Podľa nahrávky telefonického hovoru Trump 17. novembra 2020 vyvíjal tlak na dvoch republikánskych volebných úradníkov štátu Michigan na severovýchode, aby nepotvrdili platnosť výsledkov tamojších prezidentských volieb. Voľby v Michigane s veľkým náskokom vyhral demokrat Joe Biden, doplnila AFP.

V telefonáte s dvojicou republikánov z okresu Wayne, Monicou Palmerovou a Williamom Hartmanom, Trump zdôrazňoval: "Musíme bojovať za našu krajinu...a nemôžeme dovoliť, aby nám ju títo ľudia ukradli".
Účastníčkou telefonátu bola aj predsedníčka Republikánskeho národného výboru Ronna McDanielová, pôvodom z Michiganu, ktorá dvojici úradníkov radila, aby šli domov, ak je to možné, a nič nepodpisovali.
"Nájdeme vám právnikov," dodal.
Pokúsili sa zmeniť svoje hlasovanie
Obaja úradníci následne odišli zo zasadnutia, na ktorom mali byť overené výsledky hlasovania v danom okrese, pričom nepodpísali žiadny dokument. Na druhý deň sa neúspešne pokúsili zmeniť svoje hlasovanie, pričom tvrdili, že boli pod tlakom, uvádza The Detroit News.
Hovorca Trumpovho volebného štábu Steven Cheung medzitým povedal, že Trumpovo konanie bolo súčasťou jeho povinnosti "zabezpečiť integritu volieb vrátane vyšetrovania zmanipulovaných a ukradnutých prezidentských volieb v roku 2020".
Bývalého prezidenta budú v marci vo Washingtone súdiť pre federálne obvinenia zo sprisahania s cieľom zvrátiť výsledky volieb z 3. novembra 2020, ktoré vyhral demokrat Joe Biden.
Podobným obvineniam čelí aj v štáte Georgia, kde vyvíjal nátlak na tamojšieho štátneho tajomníka Brada Raffenspergera, aby v hlasovacom zariadení "našiel" 11.780 hlasov, ktoré by zvrátili jeho porážku s Bidenom v tomto štáte.
Napriek týmto obvineniam 77-ročný Trump opäť kandiduje na prezidenta a chce sa uchádzať aj o nomináciu Republikánskej strany.
Trumpov právnik vyhlásil bankrot
Rudy Giuliani, bývalý právnik amerického exprezidenta Donalda Trumpa, vo štvrtok vyhlásil osobný bankrot. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo dostal príkaz zaplatiť 148 miliónov dolárov dvom úradníčkam volebných komisií v štáte Georgia, ktoré krivo obvinil z podvodu po prehre Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2020.
Ako informovala agentúra AFP, v podaní na americkom konkurznom súde v New Yorku Giuliani uviedol, že má pasíva medzi 100 až 500 miliónmi dolárov a aktíva od jedného do 10 miliónov dolárov.
Najvyšší dlh - 149 miliónov dolárov - Giulianimu vznikol na základe rozhodnutia federálnej poroty vo Washingtone z 15. decembra. Ide o odškodné Ruby Freemanovej a jej dcére Wandrei "Shaye" Mossovej za opakované nepravdivé tvrdenia, že sa v roku 2020 ako členky volebnej komisie podieľali na volebných podvodoch.
Obe ženy pred súdom žiadali satisfakciu za morálnu ujmu, ktorú utrpeli kvôli "klamstvám Rudyho Giulianiho".
Na základe videa, na ktorom matka a jej dcéra pri sčítavaní hlasovacích lístkov podávajú malý predmet totiž Giuliani tvrdil, že si podali USB kľúč - "ako keď sa odovzdávajú dávky heroínu alebo kokaínu" -, aby mohli sfalšovať výsledky hlasovania. Ukázalo sa, že nešlo o USB kľúč, ale o mentolový cukrík.
Giulianiho hovorca informoval, že vyhlásenie bankrotu jeho mandantovi poskytne čas na odvolanie sa proti pokute vo výške 148 miliónov dolárov a zabezpečí, aby sa s ostatnými veriteľmi zaobchádzalo spravodlivo.
S Giulianim sa súdi aj Hunter Biden
Medzi veriteľov, ktorých Rudy Giuliani uviedol vo svojom vyhlásení o osobnom bankrote, patrí okrem iných aj Federálna daňová služba (IRS) a štát New York (oddelenie daní a financií NYS), ktorým dlhuje milióny dolárov v kumulovaných dlhoch.
S Giulianim sa súdi aj syn súčasného prezidenta USA Hunter Biden. V roku 2020, v snahe očierniť Joea Bidena pred voľbami, dali Giuliani a Trumpovi spojenci do obehu údaje z notebooku, ktorý Hunter Biden zabudol v opravovni počítačov v štáte Delaware.
Hunter Biden následne Giulianiho žaloval za počítačový podvod, ktorého sa dopustil neoprávneným prístupom k osobným údajom v jeho počítači.
Giuliani je celosvetovo uznávaný za zvládanie následkov útokov z 11. septembra 2001 i za svoje pôsobenie na poste prokurátora proti mafii v New Yorku.
Trumpovi však pomáhal pri útokoch na politických súperov, obhajoval jeho konanie a správanie a opakoval aj jeho konšpirácie - najmä pokiaľ ide o údajné podvody vo voľbách.