Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Moskovský sexuálne explicitný večierok celebrít vyvolal hnev ruských politikov a horlivých kresťanských pravoslávnych aktivistov.
Naliehajú na tresty pre hostí a organizátorov podujatia za porušenie zákonov zakazujúcich „homosexuálnu propagandu“ - najnovší dôkaz prudkého posunu krajiny smerom k uzavretej, konzervatívnej spoločnosti na príkaz prezidenta Vladimira Putina.
Na večierku, maškarnom plese s témou „nahá ilúzia“, ktorý v stredu večer usporiadala jedna z najpopulárnejších ruských influenceriek na instagrame Anastasia Ivlejevová, sa zúčastnili niektoré z najvýznamnejších ruských celebrít, ktoré zostali v krajine od invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Vrátane tých, ktoré vojnu nepodporovali.
Hostia zaplatili vysoké vstupné asi 10-tisíc eur, aby sa vyšantili v outfitoch zo sieťoviny, čipky a spodnej bielizne v telovej farbe. Ivlejevová mala na tele diamantovú retiazku zhruba za 230-tisíc eur a jeden z hostí, raper Vacio, vzdal hold obalu platne Red Hot Chili Peppers z roku 1980, na ktorej majú členovia kapely na sebe iba ponožky na prirodzení.
Vo štvrtok sa hostiteľka zobudila do prívalu nahnevaných vyhlásení od úradníkov a aktivistov, ktorí ju obvinili z porušovania zákonov, ktoré kriminalizujú „verejné prejavy neheterosexuálnej orientácie“, a z necitlivosti, lebo usporiadala honosnú párty, zatiaľ čo ruskí vojaci naďalej umierajú na Ukrajine.
Kritici vyzvali úrady, aby zrušili jej dohodu s národným telefónnym operátorom, uložili jej vysoké pokuty a začali vyšetrovať jej financie.
„V krajine prebieha vojna, ale toto všetko organizujú tieto beštie, spodina, títo surovci, ktorým je jedno, čo sa deje,“ napísal v príspevku na telegrame jeden z popredných propagandistov štátnej televízie Vladimir Soloviov.
Provojnový telegramový kanál s názvom Dva hlavné odbory napísal: „Tieto zvery sa takto správajú, pretože vojna je pre ne niekde veľmi ďaleko.“
V článku sa dočítate:
- pred akou požiadavkou verejnosť v Rusku zrejme stojí,
- o reakciách radikálnych kresťanských skupín,
- prečo ruský súd nedávno pokutoval televízny kanál.
Žiadosti o bojkot
Kritika znamená odklon od nálady na začiatku vojny, keď sa vysokí ruskí predstavitelia snažili ľudí ubezpečiť, že invázia neovplyvní ich každodenný život a určite prinesie rýchle víťazstvo.
Teraz, keď sa brutálna a krutá vojna blíži k hranici dvoch rokov a ruské straty sa odhadujú na viac ako 300-tisíc zabitých alebo zranených, verejnosť zrejme stojí pred novou požiadavkou. Namiesto toho, aby pokračovala v živote so zhovievavou ľahostajnosťou, je tu tlak, aby slávnostne prejavila vlastenectvo na podporu toho, čo Putin označil za takmer svätú vojnu za existenciu Ruska.
Jekaterina Mizulinová, ktorá vedie aktivistickú skupinu usilujúcu sa o prísnu cenzúru ruských internetových stránok, o večierku povedala, že to bol výstrel do nohy celej politike ruského štátu.
„Naši vojaci na fronte za toto rozhodne nebojujú,“ povedala Mizulinová a dodala, že vyzýva na bojkot organizátorov a účastníkov večierka na vládnej úrovni. „Som si tým absolútne istá, keďže som nedávno hovorila so zranenými vojakmi.“
Je dcérou horlivej proputinovskej političky Jeleny Mizulinovej, ktorá napísala súbor represívnych zákonov proti LGBT+ v Rusku.
Radikálna ortodoxná kresťanská skupina Sorok Sorokov tvrdí, že večierok bol „sviatkom počas vojny, ktorý v predvečer prezidentských volieb diskriminuje celú vládu“.
Ďalšia skupina s podobnými názormi s názvom Volanie ľudu zaslala generálnej prokuratúre žiadosť, v ktorej požaduje trestné vyšetrovanie údajného porušenia nedávno rozšíreného zákona proti LGBT+.
Skupina píše, že „medzi hosťami bolo vidieť bozkávajúcich sa mužov a nemožno vylúčiť prítomnosť drog a neplnoletých osôb... bolo tam všetko od otvorenej propagandy LGBT+ a zhýralosti až po otvorenú opitosť a používanie nezákonných látok“.
Nedávno Putin podpísal zákon, podľa ktorého je nezákonné propagovať alebo „chváliť“ vzťahy osôb rovnakého pohlavia, verejne vyjadrovať neheterosexuálnu orientáciu alebo naznačovať, že takáto orientácia je „normálna“.
Nebol dostatočne vášnivý
Putin počas posledných dvoch funkčných období vo funkcii prezidenta vyzýval, aby sa „tradičné hodnoty“ stali základným kameňom ruskej spoločnosti, a utužoval vzťahy medzi Kremľom a ruskou pravoslávnou cirkvou. Vykresľoval ju ako hrádzu proti liberálnemu, dekadentnému Západu podporujúcemu LBGT+ a rodové práva.
Niektorí zákonodarcovia vyzvali na potrestanie umelcov, ktorí sa v stredu zúčastnili na večierku, zákazom vystupovania počas sviatkov, čo by mohlo niektorých pripraviť o miliónové príjmy.
Ruský umelecký a zábavný priemysel zažíva v posledných rokoch tvrdé zásahy, pričom úrady nútia majiteľov zariadení zakázať vystúpenia umelcom, ktorí odmietajú prisahať vernosť Kremľu.
Ivlejevová kritikom vrátila úder. „Stálo to zato a páči sa mi, že po každej mojej párty ľudia píšu komentáre, že je to zhýralosť, nejaký druh démonizmu a satanizmu, hoci sú to len ľudia v krásnych kostýmoch,“ napísala v medzičasom zmazanom príspevku na telegrame.
Ďalší ľudia podujatie otvorene obhajovali. „To, kam a kedy chodia dospelí ľudia s nahými zadkami, je ich osobná vec,“ napísala vo štvrtok Ksenia Sobčaková, spoločníčka, televízna moderátorka a bývalá prezidentská kandidátka.
Škandál je najnovším príkladom toho, ako sa ruskí politici a komentátori snažia získať body v Kremli, keďže krajina smeruje k prezidentským voľbám v marci 2024, ktoré Putin určite vyhrá.
Tento týždeň ruský súd uložil pokutu 10-tisíc eur televíznemu kanálu za šírenie „propagandy LGBT+“ po tom, ako odvysielal desať rokov starý hudobný videoklip, v ktorom spevák Nikolaj Baskov vystupuje ako vládca typu rímskeho cisára, ktorý sa zúčastňuje na bakchanáliách.
Sudca rozhodol, že „lyrický hrdina“, ktorého spevák stvárnil, vyjadril „komunikačné znaky romantického medziľudského vzťahu“ s iným mužom a jeho bozk s protagonistkou nebol dostatočne vášnivý.
„Stojí za zmienku, že interakcia lyrického hrdinu so ženskou osobou má prevažne odťažitý, kontemplatívny charakter,“ zhodnotil sudca podľa ruského spravodajského portálu Verstka. „Žiarlivosť lyrického hrdinu nebola zameraná na ženskú postavu, ale na mužskú postavu, ktorá hrdinu s touto ženou podviedla.“