KÁHIRA. Boje medzi sudánskou armádou a známou polovojenskou skupinou prinútili až 300-tisíc ľudí opustiť svoje domovy v provincii, ktorá bola bezpečným útočiskom pre rodiny vysídlené v dôsledku ničivého konfliktu na severovýchode africkej krajiny.
Vo štvrtok o tom informovala Organizácia Spojených národov (OSN).
Boje vypukli v meste Wad Madani, hlavnom meste provincie Džazíra, po tom, ako na mesto začiatkom mesiaca zaútočili Jednotky rýchlej podpory (RSF). Tie uviedli, že začiatkom tohto týždňa obsadili Wad Madani, a armáda vyhlásila, že jej jednotky sa z mesta stiahli a začalo sa vyšetrovanie.
Sudánska vojna sa začala v polovici apríla po mesiacoch napätia medzi veliteľom armády generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a veliteľom RSF generálom Muhammadom Hamdanom Dagalom.
Obaja generáli viedli v októbri 2021 vojenský prevrat, ktorý zmaril krátky prechod Sudánu k demokracii po ľudovom povstaní, ktoré si v apríli 2019 vynútilo odvolanie prezidenta Umara al-Bašíra.

Podľa OSN z provincie utieklo 250 až 300-tisíc ľudí, mnohí údajne pešo, do bezpečnejších oblastí v provinciách al-Kadaríf, Sinnar a Biely Níl. Niektorí sa ukryli v táboroch pre vysídlené osoby a mnohí hľadali útočisko v miestnych komunitách, uviedla organizácia.
Džazíra, sudánska obilnica, bola domovom približne šiestich miliónov Sudáncov.
Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) do provincie od začiatku vojny utieklo približne 500-tisíc vysídlencov, väčšinou z hlavného mesta Chartúm, ktoré bolo centrom bojov.
Wad Madani, ktoré sa nachádza asi 100 kilometrov juhovýchodne od Chartúmu, prijalo viac ako 86-tisíc vysídlencov, uviedol OCHA.