VARŠAVA, BRATISLAVA. Tvorili sme propagandu na horšej úrovni ako v sedemdesiatych rokoch, hovoril v októbri o poľskej štátnej televízii TVP bývalý šéf jej druhého kanála Marcin Wolski. Mal na mysli osem rokov vlády strany Právo a spravodlivosť a tohtoročnú predvolebnú kampaň.
Poľská verejnoprávna televízia spolu s rozhlasom a tlačovou agentúrou PAP sa preto stali pre novú poľskú vládu Donalda Tuska prioritou. Aj koaliční partneri hovorili o tom, že vláda musí médiá odpolitizovať.
Radikálny spôsob, akým k zmenám vo verejnoprávnych médiách došlo, však vyvoláva otázky aj medzi novinármi či analytikmi. Výsledkom je aj okupácia budovy televízie členmi bývalej vlády alebo úplné vypnutie niektorých kanálov.
V článku sa dočítate:
- prečo TVP v stredu nevysielala hlavné správy,
- aké otázky vyvolávajú zmeny Tuskovej vlády,
- čo hovoria Reportéri bez hraníc.
Dostávajú výpovede
Posledné roky boli Wiadomosci, správy o pol ôsmej na TVP 1, hlavným prostriedkom kritiky opozície a chválenia vlády strany Právo a spravodlivosť. Pod reportážami sa objavovali titulky ako: Prekáža opozícii demokracia?, Ľavicový fašizmus útočí na poľské hodnoty alebo Jaroslaw Kaczyński – autor dobrej zmeny.
V stredu sa však prvýkrát po rokoch Wiadomosci na TVP 1 nevysielali, namiesto programu v televízii diváci videli len logo TVP. Poslanci dnes už opozičnej strany PiS vrátane Kaczyńského v tom čase už druhýkrát obsadili budovu TVP, aby „bránili novinárov a pluralizmus v médiách“.
Len deň predtým poľský parlament odhlasoval rezolúciu „o obnovení nestrannosti verejnoprávnych médií“. Minister kultúry Bartlomiej Sienkiewicz následne odvolal šéfov TVP, Poľského rozhlasu a agentúry PAP a vymenoval aj nové dozorné rady, pričom za právny základ celej zmeny označil práve parlamentnú rezolúciu.
Nová vláda tvrdí, že ich predchodcovia verejnoprávne médiá zmenili na ich propagandistické účely a robili tak v rozpore so zákonom. PiS počas prvých dvoch mesiacov pri vláde na prelome rokov 2015 a 2016 schválila zákon, ktorý dovoľoval priamu nomináciu riaditeľov televízie a rozhlasu ministrom financií. Neskôr zriadili päťčlennú mediálnu radu, v ktorej traja zástupcovia boli poslancami za PiS a dvaja za opozíciu.
Navyše dosluhujúca vláda sa snažila situáciu vo verejnoprávnych médiách zabetónovať v poslednom týždni, ako boli pri moci, a znemožniť odvolanie vedenia.

Členova vlády sa teraz odvolávajú na to, že navrhnuté zákony by zrejme aj tak vetoval prezident Andrzej Duda a situáciu v televízii musia urgentne riešiť. Viacerí redaktori programu Wiadomosci už podľa webu Wirtualna Polska dostali výpovede. Týka sa to prevažne tých, ktorí robili otvorene provládne reportáže.
Nový moderátor hlavných správ Marek Czyž v stredu v krátkom prejave povedal, že v novej relácii nebude žiadna propaganda. „Každý poľský občan, ktorý financuje verejnoprávne médiá, má právo požadovať od nich spoľahlivé, profesionálne a pravdivé informácie,“ povedal.
Politici vládnej koalície kritizujú aj obsadenie budovy členmi PiS. "Je jasné, že politici PiS nebránia slobodu médií, obraňujú slobodu pre svoju vlastnú propagandu," povedal pre Polsat Milosz Motyka zo strany PSL.
Brutálne prevzatie TVP
Spôsob, akým vláda Donalda Tuska dosadila do verejnoprávnych médií nové vedenie, však vyvoláva otázky aj medzi ostatnými novinármi.
Patryk Slowik, redaktor webu Wirtualna Polska tvrdí, že nová vláda sa nemôže opierať ani o rozhodnutie ústavného súdu z roku 2016, ktoré len zmeny nominácií kritizovali, no žiadny rozsudok nepadol. „V prvom rade tieto médiá majú byť verejnoprávne, nemajú byť ‚pisovské‘. Presne také boli posledné roky. Nová vláda má plné právo zmeniť verejnoprávne médiá. Spôsob, akým sa rozhodli ich zmeniť, je však jasne protiprávny a protiústavný,“ píše.

Proces prebratia kontroly nad médiami kritizuje aj poľský scenárista Maciej Strzembosz. „TVP pod vedením strany Právo a spravodlivosť bolo hanbou, ale brutálne prevzatie verejnoprávnych médií neveští nič dobré,“ píše v komentári pre denník Rzeczpospolita.
Tusk podľa neho prevzatím médií na pochybnom právnom základe berie na seba veľkú zodpovednosť za to, aby skutočne TVP a Poľské rádio ozdravil a zreformoval. „Nie som však v tomto smere optimistický, pretože väčšina dnešných kľúčových aktérov už v minulosti takéto kroky sľubovala a následne konali tak, aby získali pozície pre svojich ľudí a udržali si zisky,“ dodáva.

Donald Tusk sľubuje, že verejnoprávne médiá zreformuje a keď to bude možné, odpolitizuje aj mediálnu komisiu.
Aj Reportéri bez hraníc vyzvali vládu, aby prijala nový zákon o nezávislosti a financovaní verejnoprávnych médií až po odbornej a občianskej diskusii. "Verejnoprávne médiá nepatria ani PiS, ani žiadnej inej strane. Z toho istého dôvodu verejnoprávne médiá potrebujú ambicióznu a široko konzultovanú reformu, ktorá presahuje rámec personálnych zmien," povedal Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc.