Oleksij Tilnenko bol jedným z mnohých Ukrajincov, ktorí dúfali, že v tomto roku sa armáde podarí vytlačiť Rusov z veľkej časti okupovaných území. Namiesto toho na konci roka len z Kyjeva v správach sleduje, ako na jeho domovský Cherson neustále dopadajú ruské bomby.
Tilnenko z mesta odišiel v roku 2022 a nevrátil sa ani po tom, ako ho ukrajinská armáda oslobodila. Namiesto toho v Kyjeve pomáha ľuďom, ktorí museli pre boje opustiť svoje domovy.
Vrátiť sa zatiaľ nechce, keďže sa obáva, že mesto môže znovu skončiť v ruských rukách, ak Rusko v roku 2024 spustí novú ofenzívu. „Dúfame, že Západ sa zmobilizuje, naštartuje svoj vojenský priemysel, aby obnovil výrobu zbraní a vyrobil to, čo je nevyhnutné na ochranu našich obyvateľov,“ povedal pre Reuters 36-ročný Tilnenko.
Priznáva, že súčasťou jeho života sa stala únava. „Každý je unavený.“
„Vojaci sú unavení, presídlenci sú unavení. Nemáme však na výber. Nemôžeme sa len tak vzdať a povedať si, že takto to bude. Na to už zomrelo priveľa ľudí. Dúfame, že to bude jednoduchšie. Uvidíme, ako to dopadne.“
V článku sa tiež dočítate:
- Čo sa musí stať, aby sa Ukrajina ubránila.
- Slovensko bolo prvým pokusom. Ako môže umelá inteligencia zasiahnuť do volieb.
- Prečo je Gaza najnebezpečnejším miestom pre civilistov a aká je nádej na skutočný prelom.
- V budúcom roku sa bude voliť vo viac ako polovici sveta, no nemusí to byť dobrá správa.
- V čom situácia v USA pripomína posledné dni pred občianskou vojnou.
Obavy z frontového patu
Rovnaké pocity ako Tilnenko má veľa Ukrajincov. Vo februári 2022 si prešli fázou šoku z ruského útoku, odhodlaním ubrániť sa okupantom, nádejou po oslobodení častí území aj vierou, že s vlaňajšou letnou ofenzívou sa dosiahne prelom.
Táto viera ešte čaká na naplnenie, čo priznal aj hlavný veliteľ ukrajinských vojsk generál Valerij Zalužnyj. „Podobne ako v prvej svetovej vojne sme sa dostali na technologickú úroveň, pre ktorú sme v pate,“ poznamenal v novembrovom rozhovore pre Economist.
Front sa posúva minimálne, očakávaná ofenzíva sa zmenila na zákopovú vojnu čiastočne preto, že vďaka technológiám obe strany o sebe vedia prakticky všetko. Ak začne jedna strana zhromažďovať vojakov alebo zbrane, tá druhá o tom vďaka dronom či satelitom okamžite vie a miesto má hneď zamerané.
Ruská armáda tiež vybudovala prepracovaný systém obranných línií. Podľa Zalužného tak situáciu môžu zvrátiť len nové technológie, ktoré by na Ukrajinu prišli zo Západu.

„Ak sa v roku 2024 nezmení súčasná dynamika konfliktu, najpravdepodobnejším výsledkom je zmrazený konflikt ako v Gruzínsku alebo v Moldavsku, no v tomto prípade bude Rusko okupovať územie susedného štátu oveľa väčším a nebezpečnejším spôsobom,“ napísal pre web think-tanku Atlantic Council jeho analytik Richard D. Hooker junior.
Predpovedá, že akékoľvek zmiernenie ukrajinskej ofenzívy by Rusku umožnilo vycvičiť a nasadiť na front nové posily. Napríklad estónske ministerstvo obrany odhadlo, že na to, aby Ukrajina v roku 2025 zvíťazila, bude musieť v roku 2024 zabiť alebo vážne zraniť stotisíc ruských vojakov.