BRATISLAVA. Prezidentka Čaputová víta dohodu členských štátov EÚ na novej podobe migračného paktu. Hovorí o začiatku spoločného riešenia. Vyzdvihla, že mechanizmus obsahuje aj princíp solidarity.
"Veľmi vítam takúto dohodu, je to niečo, čo môže pomôcť lepšie manažovať migračnú krízu, najmä budúci rok, pretože teraz čísla migrantov prirodzene klesli, a to najmä vzhľadom na poveternostné podmienky a ochladenie," skonštatovala prezidentka. V súvislosti s predpokladaným nárastom migrantov na jar poznamenala, že je najvyšší čas na prijatie takéhoto mechanizmu.
Ocenila, že súčasťou mechanizmu je princíp solidarity. Kopíruje podľa nej to, že ide o spoločný problém a vyžaduje si riešenie a spoluúčasť všetkých krajín.
Ako pripomenula, Slovensko má silnú a intenzívnu skúsenosť s nárastom migrantov z tohto roka. "Vieme, aké problémy to spôsobovalo, ako to bolo zneužívané počas predvolebnej kampane," podotkla prezidentka. Poukázala tiež, že situácia viedla k uzatváraniu hraníc, čím sa znefunkčňuje Schengen.
Prezidentka upozornila, že migrácia je často politicky zneužívaná a vnímaná len ako čisto negatívny jav. "Bude potrebné, aby sme sa aj k tejto téme postavili zodpovedne a, samozrejme, v prvom rade z hľadiska ochrany našich občanov. A zároveň aj ako k príležitosti riešiť nedostatok pracovných síl na Slovensku, ale aj v iných krajinách," uviedla.
Rovnako aj Taliansko a Grécko privítali novú podobu migračného paktu. Taliansky minister vnútra Matteo Piantedosi označil dohodu za "veľký úspech". Krajiny, ktoré sú v súvislosti s náporom migrantov v rámci EÚ v tzv. prvej línii, sa podľa jeho slov vďaka nej už nebudú necítiť osamotené.
"Schválenie paktu je veľkým úspechom pre Európu aj Taliansko, ktoré sa teraz bude môcť spoľahnúť na nové pravidlá riadenia migračných tokov a boja proti prevádzačom," košntatoval.
Spokojnosť s dohodou vyjadril aj grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Označil ju zároveň za "dôležitú reakciu" na výzvy Grécka, ktoré dlhodobo žiadalo zmenu azylovej politiky. "Ide o dôležitú európsku odpoveď na veľké úsilie (Grécka) o zavedenie prísnej, no spravodlivej imigračnej politiky," povedal počas zasadnutia vlády.