Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.
Patová situácia v otázke pomoci zo strany USA a Európy núti spojencov Ukrajiny uvažovať o niečom, čo si od prvých dní ruskej invázie odmietali predstaviť – víťazstvo Vladimira Putina.
Keďže pomoc vo výške viac ako 110 miliárd dolárov uviazla v politických sporoch vo Washingtone a Bruseli, je čoraz otáznejšie, ako dlho bude Kyjev schopný zadržiavať ruské sily a brániť ukrajinské mestá, elektrárne a prístavy pred raketovými útokmi.
Niektorí európski spojenci začali potichu uvažovať o dôsledkoch zlyhania Severoatlantickej aliancie v najväčšom konflikte v Európe od druhej svetovej vojny. Podľa ľudí oboznámených s internými rozhovormi, ktorí požiadali o anonymitu, aby mohli hovoriť o záležitostiach, ktoré nie sú verejné, sa v NATO momentálne prehodnocujú riziká, ktoré by Rusko povzbudené výhrou na Ukrajine predstavovalo pre členov aliancie na východe.
Neprejavilo by sa to iba vo východnej Európe, ale na celom svete, keďže partneri a spojenci USA by sa už nemohli spoľahnúť na sľuby Washingtonu o obrane. Vplyv takéhoto strategického neúspechu by bol oveľa hlbší ako ten, ktorý spôsobilo zbabrané stiahnutie USA z Afganistanu v roku 2021. A to ponechávame bokom perspektívu, že Donald Trump by mohol vyhrať budúcoročné prezidentské voľby a zrealizovať svoje verejné sľuby stiahnuť sa z hlavných aliancií vrátane NATO a uzavrieť dohodu s Putinom o Ukrajine.
Rastúce znepokojenie sa prenáša aj do verejných vyhlásení lídrov. Nadobúdajú čoraz ostrejší tón, keďže zástancovia pomoci nabádajú svojich oponentov, aby životne dôležitú pomoc Ukrajine nepodmieňovali domácimi politickými prioritami, čo sa v predchádzajúcich diskusiách stávalo len zriedka.
„Ak Ukrajina nebude mať podporu EÚ a USA, potom Putin zvíťazí,“ povedal minulý týždeň írsky premiér Leo Varadkar na samite Európskej únie, na ktorom lídri nedokázali prekonať rastúci odpor voči budúcoročnému balíku pomoci vo výške 50 miliárd eur a len sotva sa im podarilo schváliť skôr symbolické gesto, ktorým sa Ukrajine niekedy v budúcnosti otvorí cesta k členstvu.
V článku sa dočítate:
- prečo republikáni odmietajú schváliť podporu Ukrajine,
- ako sa Putin vyhráža Fínsku,
- čo by spôsobilo ruské víťazstvo.
Hrozivé dôsledky na bojisku
Zelenskyj v utorok na tlačovej konferencii v Kyjeve poprel, že Ukrajina začína prehrávať vojnu, a poukázal na pokroky, ktoré jeho sily dosiahli od prvých dní invázie, a na podporu, ktorú získal od ukrajinských spojencov. „[Ale] máme problémy,“ priznal a spomenul meškanie zahraničnej pomoci a nedostatok delostreleckých granátov.
Napriek tomu americký prezident Joe Biden minulý týždeň prisľúbil, že bude podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako budeme môcť“, čo je rétorický posun od predchádzajúcich sľubov, že tak bude robiť „tak dlho, ako to bude potrebné“. Tvrdá línia republikánov v Kongrese odmietla schváliť podporu vo výške 61 miliárd dolárov na budúci rok, kým Biden neustúpi ich požiadavkám na tvrdšiu politiku na južnej hranici USA. Snahy o dosiahnutie dohody zatiaľ zlyhali. V pondelok Pentagón varoval, že peniaze na nové zbrane pre Ukrajinu sa vyčerpajú 30. decembra, ak zákonodarcovia nebudú konať.
Neuspokojivé výsledky protiofenzívy Kyjeva v lete tohto roku - keď jeho jednotky dosiahli len skromné úspechy proti silne zakoreneným ruským silám - sú za rastúcou skepsou verejnosti voči nákladom na podporu Ukrajiny. Objavili sa aj otázky, či je verejne deklarovaný cieľ Ukrajiny znovu získať celé územie obsadené Putinom reálny.
V poslednom čase sa spojeneckí predstavitelia snažili vyzdvihnúť nedávne vojenské úspechy Kyjeva vrátane úspešných úderov na ruské námorníctvo v Čiernom mori, a nie rozsiahle úspechy v teréne, ktoré boli zaznamenané v prvom roku vojny.
„Na oboch stranách Atlantiku narastá znepokojenie nad nedostatočným posunom v oblasti pomoci Ukrajine a frustrácia z toho, že dochádza k tejto stagnácii s hrozivými dôsledkami na bojisku,“ uviedla Kristine Berzina, výkonná riaditeľka German Marshall Fund vo Washingtone. „Možnosť, že Ukrajina stratí ďalšie územie a dokonca aj svoju suverenitu - to je stále na stole.“
Podľa európskych predstaviteľov je pravdepodobné, že ak Ukrajina nedostane zbrane, ktoré potrebuje na svoju obranu, Rusko sa pokúsi zabrať ďalšie územia a ďalej ničiť infraštruktúru. Keďže sa Ukrajina nebude môcť brániť, môže byť podľa nich nútená prijať dohodu o prímerí za podmienok Ruska.
Podporovatelia Ukrajiny v EÚ aj v USA tvrdia, že pomoc pravdepodobne v určitej forme schvália začiatkom budúceho roka. Je však nepravdepodobné, že by to prinieslo zásadný prielom na bojisku, uviedli predstavitelia. Okrem toho sú vyhliadky stále nejasné, aj keď je čoraz viac zrejmé, že patová situácia na mieste môže trvať ešte roky.
Prichádzajúce problémy
V pobaltských krajinách už úrady hovoria verejnosti, aby sa pripravila na ďalšiu vojnu, pretože Putinove sily nebudú na Ukrajine zničené. Diskusia sa presunula od otázky „či“ Rusko môže zaútočiť k zameraniu sa na konkrétne prípravy na túto kedysi nemysliteľnú perspektívu. Napriek Bidenovým verejným ubezpečeniam narastajú otázky, či by USA a ďalší spojenci skutočne vystavili svojich vojakov riziku, aby bránili malé krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu.
„Rusko sa NATO nebojí,“ povedal minulý týždeň v rozhovore pre miestnu televíznu stanicu šéf estónskej armády Martin Herem a odhadol, že ruská armáda by mohla byť pripravená zaútočiť na NATO do jedného roka po skončení konfliktu na Ukrajine, ktorá nie je členom aliancie. Iní západní predstavitelia uviedli, že Putinovi bude pravdepodobne trvať roky, kým nahradí obrovské straty, ktoré jeho armáda utrpela na Ukrajine, nehovoriac o tom, aby dokázal ohroziť oveľa schopnejšie sily NATO.
Predchádzajúce presvedčenie, že invázia bude pre ruského vodcu „strategickou porážkou“, sa však vytratilo a v niektorých kruhoch ho nahradil rastúci pocit, že Putinova stávka na to, že dokáže prekonať USA a ich spojencov, sa môže ukázať ako správna.
Fínsko, ktoré tento rok vstúpilo do NATO v súvislosti s rastúcou hrozbou zo strany Ruska, zintenzívnilo budovanie vlastnej obrany a snaží sa upevniť bezpečnostné väzby s USA. Putin v nedeľu varoval, že Rusko plánuje rozmiestniť viac vojakov pozdĺž svojej hranice, ktorá je najdlhšou hranicou medzi Ruskom a členom NATO. „Nevyskytli sa žiadne problémy,“ povedal. „Teraz budú.“
Potenciálne nekonečná hrozba
Jeden západný predstaviteľ opísal, že ruské víťazstvo by vyvolalo prílev utečencov smerujúcich do EÚ, čo by zvýšilo tlak na služby v týchto krajinách a vystupňovalo napätie medzi členmi. Tento úradník zároveň uviedol, že ukrajinský odpor prejde na partizánsku taktiku, čo znamená, že boje budú pokračovať na nižšej úrovni, čím sa udrží nestabilita na východnej hranici EÚ.
Niektoré európske krajiny by sa mohli snažiť posilniť svoje väzby s Moskvou alebo Pekingom, aby sa nemuseli príliš spoliehať na nespoľahlivé USA, uviedli ďalší predstavitelia.
Vzhľadom na to, že ruské sily sú potenciálne oveľa bližšie k hraniciam Poľska, Slovenska, Maďarska a Rumunska a Krym poskytuje Kremľu dominantné postavenie v Čiernom mori, USA by museli výrazne investovať do svojich európskych síl, aby predstavovali dôveryhodnú odstrašujúcu silu, uviedol Inštitút pre štúdium vojny v správe zverejnenej minulý týždeň.
USA by museli nasadiť „značnú časť“ svojich pozemných síl, ako aj „veľký počet“ lietadiel typu neviditeľný bombardér. Vzhľadom na obmedzenia americkej výroby by si tak Biely dom musel vyberať medzi udržaním dostatočných síl v Ázii na obranu Taiwanu pred potenciálnym úderom Číny a odstrašením ruského útoku na NATO.
„Celá akcia bude stáť celý majetok,“ uviedli v správe analytici pod vedením Fredericka W. Kagana. „Náklady budú trvať tak dlho, ako bude trvať ruská hrozba - potenciálne donekonečna.“
Na tejto správe sa podieľali aj Albert Nardelli, Ott Tammik, Natalia Ojewska a Demetrios Pogkas.