NEW YORK. Kroky Izraela, ktorými umožňuje vstup humanitárnej pomoci do palestínskeho Pásma Gazy, "ani zďaleka nestačia a nenapĺňajú potreby" tamojších obyvateľov, vyhlásil v utorok vysokopostavený predstaviteľ OSN Tor Wennesland.
"Dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy stále narážajú na takmer neprekonateľné prekážky," povedal Wennesland, osobitný koordinátor OSN pre mierový proces na Blízkom východe.
"Vysídlenie ľudí nepredstaviteľného rozsahu a aktívne nepriateľské akcie spôsobujú, že systém reagovania na humanitárnu krízu je na pokraji krachu. Určité obmedzené kroky Izraela... sú pozitívne, ale ani zďaleka nestačia na vyriešenie ľudskej katastrofy (na území Pásma Gazy)," dodal Wennesland.

Vojna vysídlila milióny ľudí
OSN odhaduje, že odvetná vojenská operácia Izraela v Pásme Gazy proti militantnému hnutiu Hamas spôsobila, že vysídlených je 1,9 milióna z 2,4 milióna obyvateľov palestínskej enklávy.
Domy sú zničené, čo donútilo mnohých ľudí uchýliť sa do preplnených útočísk. Zápasia s tým, aby zohnali nejaké palivo na varenie, jedlo, vodu a zdravotnú pomoc.
Elektrina a telekomunikačné spojenie sú prerušené a obyvatelia Pásma Gazy sa vracajú k zastaralým tradíciám: napríklad počúvajú prenosné rádiá na baterky, aby sa dozvedeli nové správy o vojne.
"Tu v Pásme Gazy ideme naspäť," povedal 37-ročný muž pred svojím stanom. "Vracajú nás do kamennej doby," dodal.
Cudzinci pokračujú v odchode
V priebehu utorka približne 100 cudzincov a Palestínčanov, ktorí sú držiteľmi ďalšieho pasu, odišlo z obliehaného Pásma Gazy do Egypta. Medzi cudzincami je aj zhruba 20 nemeckých občanov, vyplýva zo zoznamu palestínskej pohraničnej služby na hraničnom priechode Rafah.
Egyptský Červený kríž DPA potvrdil, že Pásmo Gazy opustilo 22 Nemcov.
Od začiatku vojny vyše dvoma mesiacmi odišli do Egypta cez tento hraničný priechod stovky cudzincov a Palestínčanov s dvojakým občianstvom, pripomína DPA.

Mnohí sa na hraniciach stretli s predstaviteľmi veľvyslanectiev svojich krajín, ktorí zorganizovali ich ďalšiu cestu cez letisko v egyptskej metropole Káhira.
Podľa údajov egyptského ministerstva zahraničných vecí sa v novembri v Pásme Gazy nachádzalo približne 7000 ľudí zo 60 krajín, ktorí chceli z tejto oblasti odísť.
Koľko cudzincov a Palestínčanov s dvojakým občianstvom sa v Pásme Gazy nachádza v súčasnosti, nie je známe.
Pozemná operácia sa rozširuje
Izrael podnikal v utorok ďalšie bombardovanie a smrtiace útoky v palestínskej enkláve, pritom Bezpečnostná rada OSN má v tento deň hlasovať o ďalšej výzve na prímerie.
Izraelská armáda sa chystá pozemnú operáciu v Pásme Gazy rozšíriť do ďalších oblastí. Počas návštevy pohraničia s Pásmom Gazy to povedal izraelský minister obrany Joav Gallant.

„Chán Júnis sa stalo novým hlavným mestom teroru. Nepoľavíme tam, kým sa nedostaneme k vysokým predstaviteľom Hamasu,“ povedal minister podľa vyhlásenia zverejneného jeho úradom.
Ďalšími oblasťami, do ktorých sa rozšíri operácia izraelskej armády, zrejme myslel stred Pásma Gazy alebo mesto Rafah na juhu.
Je to už tretí mesiac, čo Izrael vedie vojnu v Pásme Gazy, najkrvavejšiu v dejinách palestínskeho územia. Začala sa bezprecedentnými útokmi palestínskeho militantného hnutia Hamas na južný Izrael 7. októbra.