BRATISLAVA. Rok 2023 sa do dejín nezapíše ako rok, ktorý priniesol zvlášť dobré správy. Koniec ruskej invázie na Ukrajine je stále v nedohľadne, ďalšia vojna vypukla na Blízkom východe.
Tieto a ďalšie ťaživé udalosti v dennom spravodajstve často zatienia to, že vo svete sa dejú aj dobré veci.
Denník SME preto pripomína päť správ z uplynulého roku, ktoré vám môžu dodať nádej.
- Zachránené deti v amazonskej džungli
- Zachránení robotníci v Indii
- Artefakty sa vracajú do krajín pôvodu
- Progresívne zákony v Španielsku
- Tichý americký milionár
Zachránené deti v amazonskej džungli
Šance na prežitie v Amazonskom pralese sú mizivé pre dospelých, nieto ešte pre deti. Štyrom kolumbijským súrodencom sa to však podarilo.
Po páde lietadla, pri ktorom zomrela ich mama, v džungli prežili takmer 40 dní. Vďačiť za to môžu najmä 13-ročnej Lesly, ktorá vďaka tomu, čo sa naučila vo svojej domorodej komunite, vedela, ktoré ovocie je jedlé, ktorým jedovatým rastlinám sa vyhýbať a ako nájsť pitnú vodu.

Svojich súrodencov - deväťročného Solenciho, päťročného Tiena a len 11-mesačného Cristiana - tak viac ako mesiac držala nažive, kým ich našli záchranári.
Pátracia hliadka sa dostala k podvyživeným deťom, ktoré síce boli doštípané od hmyzu, ale inak bez závažných zdravotných komplikácií. Zdravú hmotnosť opäť nabrali v nemocnici, odkiaľ sa po mesiaci mohli vrátiť domov.
Zachránení robotníci v Indii
Ďalšie uviaznutie so šťastným koncom - tentoraz v Indii. V novembri bolo 41 robotníkov 17 dní uväznených v zrútenom tuneli v štáte Uttarákhand na severe krajiny.
Záchranári nadviazali kontakt s uväznenými robotníkmi deň po kolapse, záchranná akcia však narazila na niekoľko prekážok. Najvážnejšou bolo, že sa pokazilo niekoľko strojov, ktoré ich odtiaľ mali dostať.
Na miesto preto povolali šiestich baníkov, ktorí sa cez sutiny prevŕtali ručnými vŕtačkami. "Keď sme ich uvideli a dostali sme sa k nim v tuneli, objali sme ich, akoby boli našou rodinou," cituje web al-Džazíra Nasíra Hussaina, jedného z baníkov.
Viac ako dva týždne udržiavali s robotníkmi neustály kontakt a cez malé vodovodné potrubie im posielali vodu, jedlo, kyslík a lieky. Aby sa muži nenudili, v zatarasenom tuneli cvičili jogu či hrali kriket.
Pri tuneli boli pripravené sanitky a vrtuľníky na expresný presun do nemocnice, to však nakoniec nebolo potrebné. Všetci muži totiž boli v dobrom zdravotnom stave.
Artefakty sa vracajú do krajín pôvodu
Známe Metropolitné múzeum v New Yorku rozhodlo, že do Thajska a Kambodže vráti 16 ukradnutých artefaktov. Ide o budhistické a hinduistické umelecké objekty z deviateho až štrnásteho storočia.
Začiatkom roka sa do Egypta vrátil drevený sarkofág z múzea v texaskom meste Houston po tom, ako americké úrady uviedli, že ho pred rokmi ukradli pašeráci.
Múzeum v anglickom meste Manchester zas Austrálčanom, ktorí sú potomkami pôvodného obyvateľstva, vrátilo 174 predmetov. Išlo o bábiky, košíky či mapy.
Progresívne zákony v Španielsku
Španielsky parlament vo februári prijal balíček zákonov, ktorý zahŕňal aj povolenie interrupcie od šestnástich rokov či možnosť jednoduchšie si zmeniť pohlavie na občianskom preukaze.
Zároveň sa Španielsko stalo prvou európskou krajinou, ktorá uzákonila menštruačné voľno. Osoby s bolestivou menštruáciou, ktorá môže spôsobovať závraty, nevoľnosť či silné kŕče, majú nárok na tri dni voľna s možnosťou predĺženia na päť dní. Za vymeškané dni zaplatí vláda.
"Ide o historický deň pokroku v ženských právach," vyjadrila sa vtedajšia ministerka pre rovnoprávnosť Irene Montero.
Tichý americký milionár
Osemdesiatdvaročný Geoffrey Holt prežil celé roky v malom meste Hinsdale v americkom štáte New Hampshire. V tamojšej komunite ľudí žijúcich v karavanoch viedol skromný a nenápadný život, preto by nikomu nenapadlo, že je v skutočnosti milionárom.
Obyvatelia štvortisícového mesta by sa to ani nedozvedeli, keby sa Holt nerozhodol celé svoje úspory - 3, 8 milióna dolárov (zhruba 3,5 milióna eur) - zanechať práve im. Závet spísal ešte v roku 2001, povedal o ňom však len svojmu najlepšiemu priateľovi Edwinovi Smithovi. Mesto sa tak o svojom štedrom darcovi dozvedelo až po jeho smrti v júni.
Holt zbohatol investíciami do fondov. Nevedel však, komu peniaze zanechať, keďže nemal manželku ani deti a s rodinou nemal blízky vzťah.
"Občas počujete o milionárovi odvedľa a nikdy si nemyslíte, že budete jedným z tých šťastlivcov, ktorí dostanú milión dolárov - no my nimi sme. Mám pocit, že sme vyhrali v lotérii," povedala správkyňa mesta Kathryn Lynch pre denník New York Times.
Mesto z peňazí pravdepodobne zaplatí opravu hodín či premaľovanie radnice. Na čokoľvek ich však použije, bude ich míňať úsporne - v duchu života, ktorý Holt viedol.