GAZA. Najmenej 20 Palestínčanov prišlo o život po tom, ako izraelské rakety a lietadlá zasiahli tri domy v okolí mesta Rafah na juhu Pásma Gazy.
TASR správu prevzala z agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na utorkové oznámenie zdravotníckych úradov v tejto enkláve.
Desaťtisíce vysídlených Palestínčanov sa uchýlili do okolia mesta Rafah ležiaceho na hraniciach Gazy s Egyptom v úsilí ujsť pred izraelským bombardovaním, píše Reuters.
Obyvatelia mesta Chán Júnis v južnej časti palestínskej enklávy v utorok hlásili ostré boje medzi militantmi z hnutia Hamas a izraelskými vojakmi. Izraelské tanky a lietadlá podľa nich útočili na oblasti v okolí centra mesta.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok kritizovala Izrael za zničenie nemocnice Kamala Adwana na severe Pásma Gazy. "Nemôžeme si dovoliť stratiť žiadnu nemocnicu," uviedol predstaviteľ WHO pre palestínske územia Richard Peeperkorn. Podľa Izraela sa v tejto nemocnici nachádzalo veliteľské a riadiace centrum Hamasu.
Hovorca Detského fondu OSN (UNICEF) James Elder podotkol, že Násirova nemocnica v meste Chán Júnis na juhu Gazy - najväčšie zariadenie, ktoré stále funguje - bola za posledných 48 hodín dvakrát ostreľovaná.
V tejto nemocnici "sa ukrýva nielen veľké množstvo detí, ktoré utrpeli ťažké zranenia pri útokoch na svoje domovy, ale aj stovky žien a detí, ktoré hľadajú bezpečie," uviedol s tým, že Pásmo Gazy je v súčasnosti pre dieťa "najnebezpečnejším miestom na svete".
"Hnevám sa, že tí, ktorí majú moc, ignorujú humanitárne hrôzy, ktoré postihli milión detí," povedal na tlačovom brífingu v Ženeve Elder po takmer dvoch týždňoch strávených v Pásme Gazy.
Spomenul deti, ktoré podstúpili amputáciu a následne boli pri bombardovaní "v týchto nemocniciach zabité". "Som veľmi nahnevaný, že zatiaľ čo vám toto hovorím, sa tam ukrývajú ďalšie deti, ktoré budú v najbližších dňoch nepochybne (pri útokoch) zasiahnuté a podstúpia amputácie," povedal Elder.
Elder tiež kritizoval skutočnosť, že počas Vianoc sa útoky pravdepodobne ešte zintenzívnia a vyjadril ľútosť nad smrťou tisícok detí v Gaze, ktoré sa stanú „číslami v štatistike".
"Hnevám sa, že pokrytectvo ničí empatiu," povedal o situácii v Gaze a dodal: "Hnevám sa sám na seba, že nemôžem urobiť viac."
Nebezpečenstvo súvisiace s bojmi podľa Peeperkorna hrozí aj približne 4000 vysídleným osobám, ktoré sa nachádzajú v okolí zdravotníckeho zariadenia v Chán Júnis.
Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy v pondelok oznámilo, že od začiatku konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas prišlo o život viac než 19 453 Palestínčanov a ďalších vyše 52 200 utrpelo zranenia.
Izrael trvá na tom, že za masové civilné obete na palestínskom území je zodpovedný Hamas. Túto militantnú skupinu obviňuje, že využíva Palestínčanov ako živé štíty a má základne alebo sklady v areáloch nemocníc, škôl a zariadení OSN. Hamas to popiera.