REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Takmer dva mesiace po prvých otrasoch na juhozápade Islandu a takmer štyridsať dní od evakuácie mesta Grindavík došlo k erupcii sopečnej pukliny.
Vulkanická erupcia na polostrove Reykjanes sa podľa Islandského meteorologického úradu začala v pondelok o 22:17 miestneho času. Zábery zo živého vysielania zachytili jasnú žiaru a následnú erupciu lávy do vysokej výšky. V priebehu prvých dvoch hodín sa dĺžka trhliny, z ktorej unikajú prúdy lávy, predĺžila na štyri kilometre.
Do utorkového poobedia sa aktivita znížila, z trhliny vyteká asi o tri štvrtiny menej lávy ako počas pondelkovej noci. Mesto Grindavík už erupcia priamo neohrozuje, zatvorené sú však všetky prístupové cesty.
Láva k mestu netečie
K erupcii došlo severne od rybárskeho mesta Grindavík a neďaleko populárnych geotermálnych kúpeľov Blue Lagoon. Asi štyritisíc obyvateľov Grindavíku evakuovali úrady ešte začiatkom novembra, v meste v čase výbuchu nikto nebol. Obyvatelia sa mohli v posledných týždňoch do mesta vrátiť v priebehu dňa, mali však zakázané v ňom prespať. Blue Lagoon znovuotvorili len deň pred erupciou, počas pondelkového večera však v oblasti turisti neboli.
Vulkanológ Ármann Höskuldsson pre web Ruv.is povedal, že ide o trikrát až štyrikrát väčšiu erupciu ako predchádzajúce erupcie na polostrove. Láva miestami vystreľovala do výšky až sto metrov, červenú žiaru vidieť aj z hlavného mesta Reykjavík.

Vulkanológovia sa pôvodne obávali, že láva môže ohroziť samotné mesto Grindavík aj geotermálnu elektráreň Svartsengi. Puklina sa však počas noci rozšírila skôr na severovýchod a týmto smerom vyteká aj väčšina lávy. Ohrozené môžu byť elektrické stĺpy vedúce v okolí trhliny, tie však chránia od lávy betónové zábrany.
V utorok poobede sa trhlina začala opätovne spájať a ďalej sa nerozširuje, informoval Islandský meteorologický úrad. Vedci aktuálne evidujú päť erupčných otvorov.
Ako dlho bude vytekať lávu je podľa vulkanológov nejasné, viacerí však predpokladajú, že pôjde skôr o mesiace ako týždne. Predchádzajúce erupcie na polostrove Reykjanes netrvali viac ako šesť mesiacov, najkratšie asi tri týždne.
"Vzhľadom na to, aká je to silná a dlhá trhlina, je pravdepodobné, že to bude trvať dlhšie ako tri týždne," vraví pre web Ruv.is Kristín Jónsdóttir z Islandského meteorologického úradu.
Islandské úrady však varujú miestnych aj turistov, aby sa k miestu erupcie nepribližovali. Nebezpečné sú najmä jedovaté výpary, polícia uzatvorila tiež všetky cesty do Grindavíku. "Nechránení turisti nemajú čo pri erupcii robiť," varoval pre web Iceland Monitor profesor geofyziky a odborník na sopky Magnús Tumi Guðmundson.
V priebehu utorka vietor odvial väčšinu výparov smerom na neobývané oblasti, v noci na stredu však môže byť znečistenie cítiť aj v Reykjavíku.
Letisko zostáva otvorené
Seizmická aktivita začala na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu narastať už 25. októbra, keď v oblasti zaznamenali vyše tisíc zemetrasení. Najsilnejšie zemetrasenie s magnitúdom 5,3 zasiahlo okolie Grindavíku 10. novembra, pričom trhliny poškodili aj cesty v meste.
Erupcia bola napriek tomu podľa starostu Grindavíku Fannara Jónassona prekvapivá, keďže prílev magmy do trhliny sa v posledných dňoch spomalil. V oblasti teraz zasadajú krízové štáby.
Výbuch zatiaľ neobmedzil ani letisko Keflavík, ktoré sa nachádza neďaleko. V roku 2010, pri erupcii sopky Eyjafjallajökull, zastavil sopečný oblak na viac ako týždeň veľkú časť leteckej dopravy nad Európou. Vedci však nepredpokladajú, že by mal tento výbuch zásadne obmedziť leteckú dopravu.
"Erupcia sopky Eyjafjallajökull sa udiala priamo na ľadovci, takže voda z roztopeného ľadu spôsobila, že erupcia bola výbušnejšia ako v iných podmienkach," povedal pre CNN v novembri Lionel Wilson, prírodovedec z Lancasterskej univerzity. Sopečný oblak bol z tohto dôvodu oveľa vyšší a došlo aj k väčšiemu rozptylu sopečného popola.
