BRUSEL. Členské krajiny Európskej únie vyhodili najmenej 215 miliónov dávok vakcín proti chorobe covid-19, ktoré nakúpili na vrchole pandémie. Daňovníkov to stálo zhruba štyri miliardy eur, uviedol server Politico s odvolaním sa na vlastnú analýzu. Podľa serveru ide takmer určite o podhodnotený odhad.
Od schválenia prvých proticovidových vakcín na konci roka 2020 krajiny únie spolu prijali dodávky 1,5 miliardy očkovacích dávok. Ide o viac ako tri dávky na každého obyvateľa EÚ. Mnoho z nich teraz leží v skladoch po celom kontinente.
Najviac dávok vyhodilo Estónsko
Výpočty založené na dostupných údajoch podľa webu ukazujú, že európske krajiny zlikvidovali v priemere 0,7 vakcíny na každého Európana. Na vrchole rebríčka je Estónsko, ktoré vyhodilo viac ako jednu dávku na obyvateľa, tesne nasledované Nemeckom.
Ak by táto priemerná miera odpadu bola rovnaká aj vo zvyšku EÚ, zodpovedala by viac ako 312 miliónom zničených vakcín. Nie je jednoduché zistiť, koľko vakcín bolo vyhodených, vlády sa totiž zdráhajú odhaliť rozsah plytvania.

Výpočty serveru Politico sú založené na číslach z 19 členských krajín, z ktorých 15 dodalo presné dáta a pri štyroch štátoch web vychádzal z údajov, ktoré sa objavili v tamojších médiách.
Niektoré čísla, ktoré server získal, pochádzajú z tohto mesiaca a najstaršie z vlaňajšieho decembra. Čas, ktorý odvtedy uplynul, podľa Politica znamená, že údaje, ktoré dostalo, sú konzervatívne, pričom skutočný počet vyradených vakcín pravdepodobne bude oveľa vyšší.
Napríklad Nemecko poskytlo svoje čísla o odpade v júni; v tom čase malo v skladoch 120 miliónov vakcín. Výrobcovia vakcín odvtedy uviedli na trh novšie verzie, ktoré sú prispôsobené najnovším variantom koronavírusu, takže staršie vakcíny budú zrejme vyradené.
Krajiny boli viazané k nákupu
Politico odhaduje hodnotu 215 miliónov vyhodených vakcín na viac ako štyri miliardy eur, a to na základe cien vakcín uvádzaných v médiách.
Pri krajinách, ktoré uviedli iba celkový počet zničených vakcín bez toho, aby ho rozdelili podľa typu vakcíny, použil web priemer ceny 19,39 eura vypočítaný z údajov uvedených krajinami, ktoré rozpis poskytli.

Mnohé z týchto vakcín boli nakúpené na vrchole pandémie v roku 2021, keď sa Európska únia, Spojené štáty aj Británia snažili zabezpečiť obmedzený počet dávok. Práve v týchto časoch EÚ uzavrela svoj najväčší jednorazový kontrakt na nákup 1,1 miliardy dávok od spoločností Pfizer/BioNTech.
Server podotýka, že je ľahké zabudnúť, aká neistá bola situácia v roku 2021, keď bola dohoda o vakcínach vychvaľovaná. Jej veľkosť i načasovanie sa ale podľa neho ukázali ako problematické.
Krajiny boli viazané nákupom dávok aj v čase, keď pandémia ustupovala, zatiaľ čo snahy darovať prebytočné injekcie tretím krajinám boli zmarené klesajúcim dopytom a logistickými problémami.
Budú prichádzať ďalšie vakcíny
Dôsledky nie sú len finančné. Otázky okolo toho, ako bola zmluva s Pfizerom dojednaná, prenasledujú šéfku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú od chvíle, keď list The New York Times (NYT) uviedol, že si vymieňala správy so šéfom tejto farmaceutickej firmy Albertom Bourlou v čase prípravy obrieho kontraktu.
Európska komisia už zmluvu znovu prerokovala pod tlakom krajín EÚ, ktoré trpia nadbytkom vakcín. Poľsko aj Maďarsko prestali vakcíny odoberať a spoločnosť Pfizer ich žaluje pre neplatenie faktúr.

V Rumunsku chcú prokurátori zbaviť imunity bývalého premiéra a dvoch bývalých ministrov zdravotníctva, pretože tvrdia, že nadmerné nákupy vakcín spôsobili štátu škodu presahujúcu jednu miliardu eur.
Medzitým budú vakcíny prichádzať ďalej, pretože revidovaná zmluva so spoločnosťou Pfizer zaväzuje európske krajiny k nákupu vakcín minimálne do roku 2027.