BRATISLAVA. Vzťahy medzi Českom a Slovenskom v súčasnosti nemožno označiť za nadštandardné.
Obe krajiny sú od seba vzdialenejšie, ako tomu bolo pred 30 rokmi, keď sa rozdelili na dva samostatné štáty. V relácii Miroslava Wlachovského (Globsec) Okno do sveta na portáli sita.sk to uviedol český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák.
„Priznám sa, že slovo 'nadštandardné' už ani nemôžem počuť. Nadštandardné vzťahy medzi krajinami boli po rozdelení. Teraz sme už 30 rokov samostatné štáty. Čo nerád počujem v tom vzťahu medzi Českom a Slovenskom, je to, že sme sa rozišli preto, aby sme sa zišli v Európskej únii. To je podľa mňa blbosť.
“ Tieto vzťahy sú podľa neho natoľko špecifické, že nemôžeme nahrádzať priamy kontakt medzi Čechmi a Slovákmi tým, že sa budeme v Bruseli baviť o tom, ako sa budeme baviť medzi sebou. „To je totálny nezmysel,“ dodal.
Rozdelenie štátu bolo radikálne riešenie
Podľa Jindráka si vtedajší lídri Václav Klaus a Vladimír Mečiar veľmi uľahčili situáciu, keď sa rozhodli pre rozdelenie krajiny na samostatné Česko a Slovensko.
„Možno sa na mňa budú hnevať. Samozrejme, uvedomujem si všetky súvislosti, balkánsku vojnu, patovú situáciu, ktorá bola. Ono je vždy jednoduchšie spraviť radikálny krok, než sa snažiť o nejaké riešenie. Dnes, po 30 rokoch, si myslím, že sme sa mali viac snažiť (zostať spolu). Nájsť riešenie. Najľahšie je to rozseknúť, ideme od seba a každý za seba,“ povedal Jindrák.
Iná politika, iné záujmy
Pozastavil sa tiež pri súčasnej politickej situácii v oboch krajinách, pričom tvrdí, že snáď po prvý raz po dlhom čase má Česko a Slovensko navzájom úplne nekompatibilné politické prostredia.
„Napríklad priamym partnerom dvoch najväčších strán na Slovensku, Smeru a Hlasu, sú v Česku sociálni demokrati. V Česku nie je sociálna demokracia ani len zastúpená v parlamente. Oba štáty majú dnes vlastnú politiku, vlastné záujmy. Situácia je teraz úplne iná ako v čase rozdelenia,“ dodal Jindrák, ktorý má pocit, že Česko a Slovensko sa od seba postupne vzďaľujú.