BELEHRAD. Srbský prezident Aleksandar Vučič sa bude po víťazstve svojej strany v nedeľňajších parlamentných voľbách snažiť využiť svoju posilnenú pozíciu aj na medzinárodnej scéne a pravdepodobne nebude ochotný pristúpiť na kompromis s Kosovom, uviedol analytik českej Asociácie pre Medzinárodné otázky (AMO) Petr Čermák.
Vučič sa bude cítiť silnejší
"Vučič sa bude snažiť využiť posilnenú pozíciu svojej vlády na medzinárodnej scéne. Suverénne víťazstvo mu dodá politickú silu najmä v zložitých vyjednávaniach o normalizácii vzťahov s Kosovom, ktoré dlhodobo zastali na mŕtvom bode," povedal Čermák.
"Môžeme očakávať, že so silnou domácou pozíciou nebude ochotný pristúpiť na kompromis, ktorý by preňho nebol výhodný, čo v kombinácii s podobne nekompromisným prístupom kosovského premiéra Albina Kurtiho nedáva nádej na rýchly prelom v jednaniach," uviedol Čermák.

"Rovnako sa bude snažiť využiť svoju posilnenú domácu pozíciu vo vzťahu k Európskej únii, ktorý využíva účelovo rovnako ako vzťah s Ruskom alebo Čínou na posilnenie pozície na medzinárodnej scéne," uviedol ďalej analytik
Dodal, že európski predstavitelia, ktorí majú dlhodobý problém s Vučičovou politikou, budú ešte viac zvažovať, ako sa k Srbsku postaviť a či sa dá Vučič považovať na spoľahlivého partnera.
Čermák zároveň upozornil na to, že počas volebnej noci bolo hlásených niekoľko podozrení z volebných manipulácií. "Aj keď volebné výsledky nakoniec budú napriek protestom opozície uznané za platné, k skutočnej férovosti mali ďaleko," uviedol.
Úlohou proeurópskej opozície bude podľa neho v nasledujúcich rokoch "nepodľahnúť Vučičovmu režimu a usilovať sa o to, aby sa Srbsko ďalej neprepadalo v medzinárodných rebríčkoch kvality demokracie".
Srbská pokroková strana (SNS) Aleksandara Vučiča sa stala jasným víťazom predčasných parlamentných volieb v Srbsku, ktoré sa konali v nedeľu.
Opozícia podala sťažnosť, zvoláva protesty
Podľa predbežných výsledkov spolu so svojimi spojencami získala 46,4 percenta hlasov.
V 250-člennom zákonodarnom zbore si spoločne so Srbskou radikálnou stranou (SRS) a Socialistickou stranou Srbska (SPS), s ktorými kandidovala v koalícii, zabezpečí absolútnu väčšinu – odhadom 127 kresiel.
„Je to absolútne víťazstvo, ktoré ma nesmierne teší. Vieme, čo sme dosiahli v predchádzajúcom období a aké ťažké obdobie nás čaká," povedal Vučič.
Opozičná aliancia však tvrdí, že voľby boli zmanipulované. Nezrovnalosti hlásili aj volební pozorovatelia a nezávislé médiá. Jedno uviedlo, že do Belehradu masovo autobusmi vozili etnických Srbov zo susednej Bosny.
Srbsko proti násiliu tvrdí, že ľuďom, ktorí nebývajú v srbskom hlavnom meste, úrady vydali 40-tisíc osobných dokladov.
Opozícia uviedla, že podá oficiálnu sťažnosť a vyzvala na pondelok na pouličné protesty.
„Hyperprodukcia hlasov zo strany tých, ktorí nežijú v Srbsku, a už vôbec nie v Belehrade, je flagrantným porušením zákona," povedala v pondelok ráno opozičná politička Marinika Tepićová.
Voľby boli nerovným bojom
Predčasné parlamentné voľby v Srbsku poznačili "nerovný boj" zo strany vládnucej SNS, prítomnosť prezidenta Vučiča v kampani, zaujatosť médií a kupovanie hlasov, uviedli v pondelok v Belehrade pozorovatelia z medzinárodných organizácií.
Priebeh volieb v Srbsku sledovali zástupcovia delegácií Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), Parlamentného zhromaždenia OBSE, Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) a Európskeho parlamentu (EP).
Vedúci krátkodobých pozorovateľov OBSE Reinhold Lopatka na tlačovej konferencii v Belehrade informoval, že volebnému procesu dominovalo zapojenie prezidenta do volebnej kampane, pričom používanie jeho mena na jednej z kandidátnych listín spolu so zaujatosťou médií prispeli k nerovnakým podmienkam.
Volebný deň bol vo všeobecnosti pokojný, ale vyskytlo sa niekoľko prípadov násilia či procedurálnych nezrovnalostí. Zaznamenané boli aj závažné prípady kupovania hlasov či hlasovania s viacerými volebnými lístkami.