Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Republikánsky volebný líder Donald Trump schvaľujúco citoval autokratov Vladimira Putina a Viktora Orbána. Je to súčasť Trumpovej pokračujúcej snahy o odvrátenie pozornosti od jeho trestného stíhania a rozšírenie poplašnej správy o erózii demokracie počas prezidentstva Joea Bidena.
Vo svojom sobotňajšom prejave na predvolebnom mítingu opäť zopakoval aj dehumanizujúci jazyk namierený proti prisťahovalcom, ktorý historici prirovnávajú k autoritárskym režimom minulosti, vrátane zmienky, ktorú niektorí obhajcovia občianskych práv a odborníci na extrémizmus prirovnali k fixácii Adolfa Hitlera na čistotu krvi.
V prípade ľudí, ktorí sú obvinení z násilných trestných činov pri útoku na americký Kapitol 6. januára 2021, zase použil výraz „rukojemníci“.

Tieto komentáre prišli v čase, keď odborníci, historici a politickí oponenti vyjadrili rastúce znepokojenie nad Trumpovou rétorikou, myšlienkami a vznikajúcimi plánmi na druhé funkčné obdobie, pričom poukázali na paralely s minulými a súčasnými autoritárskymi vodcami.
„Donald Trump považuje americkú demokraciu za podvod a chce presvedčiť svojich stúpencov, aby ju tak vnímali tiež,“ povedala Jennifer Mercieca, profesorka na Texaskej univerzite, ktorá skúma demokraciu a rétoriku.
„Putin nenávidí západné hodnoty, ako sú demokracia a právny štát, a rovnako aj Trump.“
V článku sa dočítate:
- čo na Trumpovu adresu povedal Putin,
- ako Trumpa pochválil Orbán,
- o obavách odborníkov,
- aký je nový slogan Trumpa.
Extrémna agenda
Trump citoval diktátorského ruského prezidenta Putina, ktorý kritizoval trestné obvinenia proti Trumpovi, obvineného v štyroch samostatných prípadoch. V citácii Putin súhlasil s Trumpovými vlastnými pokusmi vykresliť stíhania ako politicky motivované.
„Ukazuje to prehnitosť amerického politického systému, ktorý nemôže predstierať, že učí ostatných o demokracii,“ citoval Trump Putinove slová v prejave. „Všetci sa nám smejú,“ dodal Trump.
Ďalej sa pridal k Orbánovi, maďarskému premiérovi, ktorý nadobudol autokratickú moc prostredníctvom kontroly médií a zmeny ústavy krajiny. Orbán prezentoval svoje vedenie ako vzor „neliberálneho“ štátu a vystupoval proti prisťahovalectvu, pretože vedie k „miešaniu rás“ Európanov.
Svetoví demokratickí lídri sa snažili izolovať Orbána za obmedzovanie občianskych slobôd a posilňovanie väzieb s Putinom. Trump ho však označil za „vysoko rešpektovaného“ a privítal od neho chválu, v ktorej ho Orbán označil ako „muža, ktorý môže zachrániť západný svet“.
V prejave Trump tiež zopakoval svoje vlastné zápalisté vyjadrenia proti prisťahovalcom bez dokladov, keď ich obvinil z „otravy krvi našej krajiny“ - čo je fráza, ktorú skupiny prisťahovalcov a obhajcovia občianskych práv odsúdili ako pripomínajúcu Hitlera v jeho knihe „Mein Kampf“, v ktorej povedal Nemcom, aby sa „postarali o čistotu vlastnej krvi“ tak, že zlikvidujú Židov.
Tisícový dav v univerzitnej aréne povzbudzoval Trumpa pri recitácii protiimigrantskej básne s názvom „Had“, ktorú opakoval na predvolebnej kampani a spopularizoval od kampane v roku 2016.
A blížiac sa k tretiemu výročiu povstania zo 6. januára 2021 sa Trump postavil na obranu údajných násilníkov, ktorí boli na príkaz sudcov zadržaní a čakali na súd. „Nenazývam ich väzňami, ale rukojemníkmi,“ povedal. „Sú to rukojemníci.“
Tento prejav vyvolal opätovnú kritiku zo strany demokratov. „Donald Trump vedie kampaň na základe extrémnej agendy MAGA, ktorá by Američanov pripravila o ťažko vydobyté slobody,“ uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Národného výboru Demokratickej strany Sarafina Chitika.
„Ak sa Trump ujme moci, nebude strácať čas realizáciou svojej nebezpečnej vízie pre Ameriku.“

Bez dôkazov
Trumpov prejav sa začal s ekonomickým zameraním, s novým sloganom „Lepšie s Trumpom“ a recitáciou štatistík porovnávajúcich cenovú dostupnosť za jeho prezidentovania a teraz. Trump však začal byť živší, keď sa vrátil k svojmu materiálu o imigrácii a obvineniach voči nemu.
Trumpov hovorca Steven Cheung uviedol, že Trump „predniesol skvelý prejav“ pred veľkým davom.
V kroku, ktorý by podľa odborníkov mohol mať za následok zmätenie voličov, pokiaľ ide o skutočné nebezpečenstvo pre demokraciu, sa Trump začal vyhýbať správam, že by sa v druhom funkčnom období chcel pomstiť svojim kritikom, a obvinil Bidena, že sa správa ako diktátor kvôli štyrom trestným stíhaniam voči jeho osobe.
Dva z prípadov podali miestni prokurátori a dva federálne prípady rieši osobitný poradca, ktorý koná nezávisle od Bieleho domu v súlade s pravidlami ministerstva spravodlivosti. Trump však bez dôkazov vykresľuje všetky štyri prípady ako koordinované prenasledovanie proti nemu kvôli jeho náskoku v prieskumoch primárnych a všeobecných volieb.
Keď v sobotu presadzoval túto tému, na obrazovke nad ním sa objavil slogan: „Biden útočí na demokraciu.“
Prejav sa skončil inštrumentálnou skladbou, ktorú Trump naďalej používa na mítingoch napriek tomu, že sa spája s internetovým extrémistickým hnutím QAnon.