BRATISLAVA. Jemenskí povstalci Húsíovia, ktorých podporuje Irán, tvrdia, že vykonali útok bezpilotnými lietadlami na izraelský prístav Ejlat v Červenom mori.
Šiitskí povstalci v posledných dňoch niekoľkokrát zaútočili na lode, ktoré plávajú po Červenom mori. Britský minister obrany Grant Shapps uviedol, že britská vojenská loď HMS Diamond zničila v noci na sobotu bojový dron, ktorý útočil na prepravnú loď. Americký torpédoborec ich v sobotu zostrelil 14, informoval Washington.
Kvôli zlej bezpečnostnej situácii prerušila plavby po Červenom mori významná prepravná spoločnosť Mediterranean Shipping Co. (MSC), neskôr sa pridala aj francúzska skupina CMA CGM.
Hovorca jemenských povstalcov k útoku ďalšie podrobnosti neuviedol, píše agentúra Reuters. Neskôr ale oznámil, že sa hnutie zapojilo do rozhovorov s "medzinárodnými partnermi" sprostredkovaných Ománom, ktorých cieľom by malo byť námorné operácie povstalcov ukončiť.
Húsíovia však trvajú na tom, že predpokladom pre ďalší postup v rokovaní je ukončenie agresie Izraela voči Gaze.
Američania aj Briti zostreľovali drony
"Počas noci (vojenská loď) HMS Diamond zostrelila podozrivý bojový bezpilotný prostriedok, ktorý útočil na prepravnú loď v Červenom mori," vyhlásil britský minister obrany Shapps na sociálnej sieti X. Dodal, že "nedávna vlna nelegálnych útokov predstavuje priamu hrozbu pre medzinárodný obchod a námornú bezpečnosť" v Červenom mori.
Americký torpédoborec USS Carney v sobotu skoro ráno podobných bezpilotných prostriedkov zostrelil 14, oznámilo na sieti X velenie centrálneho okruhu americkej armády. Podľa Washingtonu išlo o salvu dronov vyslaných z jemenskej oblasti pod kontrolou Húsíov.
"Boli zostrelené bez toho, aby poškodili lode alebo spôsobili zranenia," uvádza americké velenie.
Prepravná spoločnosť končí s prepravou cez Červené more
Významná prepravná námorná spoločnosť MSC v sobotu oznámila, že prestáva využívať námornú trasu cez Suezský prieplav a Červené more.
Húsíovia v piatok uviedli, že zaútočili na dve lode tejto spoločnosti. MSC vo vyhlásení potvrdila útok na plavilo Palatium III, ktoré podľa nej začalo horieť. Loď je kvôli tomu mimo prevádzky.
"Posádka je v bezpečí a nie je zranená," uviedla spoločnosť, ktorá niektoré svoje prepravné spoje povedie cez mys Dobrej nádeje.
Obavy o bezpečnosť lodí a posádok prinútili k podobnému kroku aj francúzsku skupinu CMA CGM. Tá nariadila svojim lodiam v oblasti ihneď vyhľadať bezpečné kotvisko a počkať tam do vydania ďalších inštrukcií.
Pre zlú bezpečnostnú situáciu v Červenom mori, kde na prepravné lode útočia jemenskí povstalci, v piatok dve popredné námorné spoločnosti Maersk a Hapag-Lloyd oznámili, že prestávajú využívať túto trasu pre svoje prepravné spoje.
Husíovia podnikajú útoky predovšetkým pri strategicky významnej úžine Báb al-Mandab, ktorá ústi do Arabského mora.