BERLÍN. Krátko po tom, ako nemecká finančná spoločnosť Wirecard v júni 2020 oznámila, že z bankových účtov správcov jej majetku zmizli vyše dve miliardy dolárov, nasadol jej rakúsky manažér s českými koreňmi Jan Marsalek na súkromné lietadlo a odletel do Bieloruska a odtiaľ išiel autom do Moskvy. Tam dostal ruský pas s falošným menom.
Vyšetrovatelia a spravodajcovia niekoľkých západných krajín ho okrem finančného podvodu teraz podozrievajú zo špionáže pre Rusko, ktorej sa mal venovať takmer desať rokov, píše denník The Wall Street Journal.
Jeden z najhľadanejších mužov na zozname Interpolu, v súčasnosti 33-ročný Marsalek, je už dlho obvinený z krádeže stoviek miliónov dolárov od investorov.

Podľa nových informácií však ako manažér spoločnosti Wirecard a neskôr ako hľadaný zločinec finančne podporoval ruské špionážne aktivity a pôsobil ako spojka medzi ruskou zahraničnou spravodajskou službou SVR, vojenskou rozviedkou GRU a sieťou agentov v európskych krajinách.
Napriek statusu hľadanej osoby sa Marsalekovi podarilo v roku 2021 založiť v Británii dnes už neexistujúcu poradenskú firmu pod vlastným menom s českým pasom, ktorý bol jedným z viacerých cestovných dokladov, ktoré vlastnil, uvádza ďalej The Wall Street Journal.
Práve tieto peniaze podľa úradov a nemenovaných vyšetrovateľov mohol použiť na financovanie siete agentov, do ktorej patrilo päť Bulharov, dve ženy a traja muži, ktorí sa v septembri tohto roka prvýkrát postavili pred britský súd.
Úrady vtedy podľa BBC uviedli, že súčasťou sprisahania bol aj Marsalek, ale v prípade nebol obvinený.
Teraz sa podľa západných spravodajských služieb údajný ruský agent zdržiava v Dubaji, odkiaľ sa podieľa na budovaní nového usporiadania africkej obchodnej a vojenskej siete "Putinovho kuchára", niekdajšieho oligarchu a bývalého šéfa ruskej vojenskej skupiny Wagner Jevgenija Prigožina, ktorého žoldnieri bojovali okrem iného na Ukrajine na strane ruských inváznych síl.
Pre ruské rozviedky však Marsalek pracoval ešte pred tým, ako do Ruska utiekol, západní vyšetrovatelia ho podozrievajú, že ako vysoko postavený manažér Wirecard odovzdával ruským službám informácie o klientoch tejto finančnej spoločnosti, predovšetkým nemeckej Spolkovej spravodajskej službe (BND) a spolkovom kriminálnom úrade.
Hoci nemecké orgány uviedli, že totožnosť ich agentov nebola priamo spojená s tajnými bankovými účtami, ktoré viedli v spoločnosti Wirecard, ich ruskí kolegovia mohli získať lepšiu predstavu o rozsahu a mieste činnosti nemeckých spravodajských agentov.

Zdroje zo spravodajskej komunity popísali, že napriek tomu pre niektorých zamestnancov bolo nutné vytvoriť nové identity kvôli potenciálnemu úniku dát.
Marsalekov nemecký právnik na žiadosť novín o komentár nereagoval, rovnako ako vláda Spojených arabských emirátov, kde sa podozrivý v súčasnosti pravdepodobne nachádza.
Hovorca ruskej vlády uviedol, že vyšetrovanie údajných väzieb medzi Marsalekom a ruskou rozviedkou je "spolitizované".
Marsalek sa narodil v roku 1980 v Klosterneuburgu, malom mestečku neďaleko Viedne. Jeho starý otec Hans Marsalek bol etnický Čech, komunista a člen odboja počas druhej svetovej vojny, ktorý prežil väznenie v koncentračnom tábore.
Hans Marsalek neskôr položil základy súčasnej rakúskej spravodajskej služby a za svoje služby štátu dostal najvyššie vyznamenanie, uviedli noviny.
Začiatkom tohto roka objavil rakúsky historik Thomas Riegler v štátnych archívoch náznaky, že Hans Marsalek bol pravdepodobne dvojitý agent pracujúci pre Sovietsky zväz.
Jan Marsalek založil svoju prvú spoločnosť, ktorá predávala počítačový softvér, v roku 1999. V tom čase mal 19 rokov, vyštudoval strednú školu a naučil sa základy programovania.
Do spoločnosti Wirecard nastúpil o niekoľko rokov neskôr. Na svojom pracovnom stole v kancelárii v mníchovskom sídle spoločnosti Wirecard mal Marsalek podľa výpovedí dvoch ľudí sošku ruského prezidenta Vladimira Putina.