BRUSEL. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že do začiatku budúceho roka nájde spôsob, ako uvoľniť 50 miliárd dolárov finančnej pomoci pre Kyjev, a to aj napriek možnému vetu Maďarska.
"Ako Komisia využijeme čas, ktorý dovtedy zostáva, aby sme zabezpečili, že bez ohľadu na to, čo sa stane na ďalšom summite EÚ, budeme mať funkčné riešenie," povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii po summite lídrov EÚ v Bruseli.
Európska rada vo štvrtok rozhodla otvoriť rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ aj napriek tomu, že maďarský premiér Viktor Orbán toto rozhodnutie plánoval vetovať.
Orbán dal Ukrajine čas do marca
V otázke finančnej pomoci vo výške 50 miliárd eur, ktoré má Kyjevu poskytnúť EÚ zo svojho revidovaného rozpočtu vo forme pôžičiek a grantov, Orbán využil svoje právo veta a balík zablokoval. Lídri EÚ by tak v tejto veci mali rokovať na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli začiatkom budúceho roka.

Orbán tiež varoval, že Budapešť ešte bude mať možnosti odmietnuť Ukrajine vstúpiť do EÚ.
Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Orbán lídrom na summite povedal, že ak Kyjev do marca implementuje zvyšné reformy, Maďarsko nebude blokovať prístupové rokovania s Ukrajinou.
Macron ráta s blokovaním zdrojov pre Maďarsko
Macron tiež vyjadril presvedčenie, že v novom roku sa Orbána podarí presvedčiť, aby pristúpil na balík finančnej pomoci pre Ukrajinu. V opačnom prípade by to podľa neho znamenalo aj zablokovanie nových finančných prostriedkov pre Maďarsko a s ním susediace krajiny, ako aj peňazí určených na ochranu hraníc pred nelegálnou migráciou - vzhľadom na to, že sú tiež súčasťou rozpočtu EÚ na najbližšie štyri roky.
Francúzsky prezident uviedol, že európski lídri si Orbána na summite v Bruseli vypočuli s rešpektom. "Tento rešpekt zahŕňa aj zodpovednosť", a preto by sa mal Orbán "správať ako Európan" a nemal by pre vlastné politické ciele blokovať dôležité spoločné rozhodnutia.
Prípadné členstvo Ukrajiny v EÚ je podľa Macrona stále vzdialené. Únia je "stále veľmi ďaleko od úspešného rozšírenia o Ukrajinu. V každom prípade rozšírenie - nech bude akékoľvek - si bude vyžadovať reformu pravidiel EÚ. To bude možné len masívnym zvýšením finančných prostriedkov", poznamenal Macron.
Dohoda je pre Fialu cenná aj bez Maďarska
Český premiér Petr Fiala po summite povedal, že treba premýšľať o alternatívach, ak by sa nepodarilo získať súhlas Maďarska s revíziou viacročného finančného rámca a nástrojom na pomoc Ukrajine ani v januári.
"Toto bola veľmi náročná Európska rada. V niečom sme dosiahli prelomové rozhodnutia – čo sa týka rozšírenia, v niečom sa nám zhodu nepodarilo nájsť – čo je úprava viacročného finančného rámca. Ale sme pripravení v hľadaní riešenia pokračovať v januári budúceho roka." povedal český premiér.
Nevylúčil, že sa nakoniec zhodu podarí nájsť. "Určite sa budeme všetci snažiť o to, aby aj tu došlo k posunu," uviedol Fiala.
Zároveň ale dodal, že štáty EÚ musia premýšľať aj o alternatívach, ak by sa maďarský súhlas nakoniec získať nepodarilo. "Ale vždy je dobré najprv rokovať a až potom riešiť, čo sa stane, ak sa to rokovanie nepodarí," doplnil.
Predseda českej vlády tiež zdôraznil, že veľký význam má aj dohoda 26 štátov bez Maďarska.
"To naozaj nebolo jednoduché, tie pozície boli na začiatku veľmi rozdielne," povedal s tým, že nakoniec našli kompromisné riešenie, ktoré je pre všetky štáty okrem Maďarska prijateľné.
Ocenil, že k navýšeniu výdavkov v ňom dochádza len mierne, a to iba v konkrétnych oblastiach. Pripomenul, že Česká republika patrí v tejto téme k opatrnejším štátom, ktoré nechcú veľmi zvyšovať výdavky.
Ocenil, že EÚ začala prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom a udelila kandidátsky štatút Gruzínsku. Cesta Ukrajiny do Únie bude podľa neho ešte dlhá, ale štvrtkové rozhodnutie označil za významný krok.
Čas na zmenu rozhodovacích procesov
Český premiér sa vyjadril aj k debatám o zmene rozhodovacích procesov v Únii. Na kľúčových veciach je EÚ podľa neho schopná dohodnúť sa a vystupovať jednotne, preto je pri zmenách opatrný.
"To, v akej sme situácii, je podľa mňa prekážka toho, aby sme trávili príliš mnoho času a energie debatami o reformách. Reformy boli už niekoľkokrát na stole a nikdy sme sa neposunuli ďalej," vyhlásil.
Dodal, že na druhej strane vníma hlasy štátov, ktoré hovoria, že by EÚ bola neakcieschopná, ak by sa ďalej rozširovala bez toho, aby sa zmenili rozhodovacie procesy. Debata je podľa neho na mieste, ale má svoje limity.